Bakım, Makyaj, Estetik ve Zerafet

Bu Hatalara Düşmeyin Göz Bakımı Tırnak Bakımı Epilasyon
Kışlık Cilt Bakımı Kozmetikler Pürüzsüz Cilt Sezeryan Nasıl Yapılır
Estetik Ameliyatlar Şıklığın & Zerafetin Kuralları Şaşırtıcı Güzellik sırları ! Sıkı ve Bakımlı Kalçalar
Yaz Makyajı Pamuk Eller Jennifer Lopez Makyajı

Muhteşem Dudaklar & Bakım

Kadınların en sık kullandığı makyaj malzemesi tabiki ruj. Bu hiç de şaşırtıcı değil çünkü ruj hem çabucak ve kolayca uygulanan bir malzeme hem de yarattığı etki inanılmaz. Ama dudaklarınızın mükemmel görünmesini sağlamak biraz özen gerektiriyor. İşte yapmanız gerekenler...

Ruju sürmeden önce dudak üzerindeki sertleşmiş kabukları temizleyin.
Rujun dayanıklı olması ve mat bir yüzey elde etmek için dudaklarınızı hafifçe pudralayın.
Dudaklarınıza dudak kalemi ile çerçeve çizin.
Dudaklarınızın içini, bu çizgiye kadar doldurmak için bir dudak fırçası kullanın.
Daha kalıcı bir sonuç istiyorsanız dudaklarınızı toz pudra ile pudralayın ve rujunuzu yeniden sürün.makyaj.gif (1642 bytes)
Dudaklara parlatıcı sürerek bitirin. Bunun için Avon Glazewear parlatıcıyı mutlaka deneyin.

Ve birkaç ipucu...

Rujdan önce ince bir fondöten tabakası uygulamak renk değişimini önler
Parlak ve açık renkler dudakları vurgular ve daha büyük gösterirken, koyu ve mat tonlar dudakları daha küçük gösterir
Daima ruj tonunuza yakın bir dudak kalemi seçin
Dişlerde ruj kalmaması için kağıt mendille kurutun.
Gün ilerledikçe topaklanma veya dağılma olmaması için pamuklu çubuk ile köşeleri düzeltin.

Aslında pek azımız biçimli dudaklara sahibiz. Ama birkaç makyaj hilesi ile kusurları gizleyebilir, mükemmel bir görüntü yaratabiliriz.

İNCE DUDAKLAR
Rujunuzu doğal konturun hemen dışına uygulayarak ince dudakları dolgunlaştırın.
Dudakları ince bir toz pudra tabakası ile pudralayın. Ruju sürün. Açık tonlardaki rujları tercih edin.

KALIN DUDAKLAR
Dudaklara önce bir miktar fondöten sürün. Doğal konturun içerisinde dudak çizgisinin sınırlarını ortaya koyarak dudakları inceltin ya da dudakların dışına daha açık renk, dudakların ortasına daha koyu renk uygulayın. Çok parlak veya açık renklerden kaçının.

NORMAL DUDAKLAR
Eh, bu durumda pek bir çabaya gerek yok. Dudaklara önce bir miktar fondöten uygulayın. Doğal contour çizgisi üzerine dudak çizgisini yapın. Dudaklarda örtülmesi gereken hiçbir hata olmadığından arzu ettiğiniz renkleri kullanabilirsiniz.

DÜŞÜK DUDAKLAR
Dudağın kenarlarına bir miktar fondöten ya da kapatıcı uygulayın. Daha sonra üzerine toz pudra sürün. Dudak kalemini doğal contour çizgisi üzerine sürün, ancak köşelere gelirken çizgiyi yukarı çekin.

Ve unutmayın - Daha açık ve daha pastel renkler dudakları daha büyük gösterir. Daha koyu ve mat tonlar ise dudakları daha küçük gösterir.

Jennifer Lopez'in makyajının sırrını öğrenip, onun gibi makyaj yapmak isterseniz, işte ipuçları... 

1. Adım: Krem şeklindeki fondötenden yüzünüze bir parça sürüp, parmak uçlarınızla yüzünüze yedirin. Cildinizde her hangi bir problem yoksa, fondöteni mümkün olduğunca az kullanın. Eğer gerekiyorsa göz altlarınıza kapatıcı sürün ve dağıtın. Fondötenin üstüne kesinlikle pudra sürmeyin.

2. Adım: Göz makyajına başlamadan önce göz kapağınızın çevresine yüzünüze sürdüğünüz fondötenden bir ton açık bir başka fondöten sürün. Bu sayede gözünüze süreceğiniz far için iyi bir zemin hazırlamış olursunuz. Göz altına ince bir fırça yardımıyla hafifçe pudra sürün. Göz makyajınız bittikten sonra fazlalıkları almak için fırçayla tekrar üzerinden geçin

3. Adım: Kaşın altından kirpiğe kadar uzanan kemiğe açık renk ve ışıltılı bir sıvı göz farı uygulayın. Bunu parmaklarınızla iyice yayın. Yüzünüze sürdüğünüz pudradan bu bölgeye de uygulayın. Böylece, göz makyajınız daha kalıcı olacaktır. Küçük ve ince bir fırça ile göz kapaklarınıza açık bej tonlarında bir far sürün. 

4. Adım: Kirpiklerinizi kıvırın ve yalnızca üst kirpiklerinize rimel sürün. Kirpikleri biraz daha belirginleştirmek için, kalem ucu kadar ince bir fırça yardımıyla siyah göz farını üst göz kapağınızın yalnızca uç kısmına sürün. 

5. Adım: Elmacık kemiklerinize gül rengi tonlarında allık sürün. Ancak allığınızın son derece ince olmasına özen gösterin. Pembe tonlarından kahve tonlarına kadar renk seçeneğiniz var. 

6. Adım: Dudaklarınızın etrafına doğal renkte bir dudak kalemi sürün. Dudaklarınızın renginden yalnızca bir ton koyu olması gerekiyor. Aksi halde çok abartılı durabilir. Dudaklarınızın içini ise parlatıcı ya da parlatıcı kadar açık renkte parlak bir rujla boyayın.
 

BU HATALARA DÜŞMEYİN

Makyaj yaparken düştüğünüz hatalar sizi amacınızın dışına çıkarabilir....Çekici olmayı planlarken itici görünmek istemiyorsanız bu hatalara düşmeyin.

*Eğer göz kalemini dışarı taşırırsanız, gözler birbirinden uzaklaşır. Gözleri yakın göstermek için, çizgi daha çok gözün iç kısmında belirgin olmalı.

*Allığı elmacık kemiklerinin altına sürmek yüze uzun bir ifade verir. Yanakların üzerine uyguladığınızda ise yuvarlak hatlar ortaya çıkar.

*Size en uygun fondöteni alırken bileğinizin içine sürerek almayı denemelisiniz

Göz Bakımı

Gözler yüzün en dikkat çekici bölgelerinden biridir. Teninize ve saçınıza uygun bir göz makyajı ile çok etkileyici görünebilirsiniz.

Eğer açık tenli ve sarışınsanız, şanslısınız çünkü hemen her renk far kullanabilirsiniz. Karamel, kahve, gri ve krem rengi özellikle yakışacaktır. Önce açık bir rengi (yumuşak bir gri, kemik yada kehverengimsi bir pembe) kirpiklerin dibinden göz kapağının bitimine kadar sürün. Göz kapağının üstüne ise kahverengi, bronz gibi daha koyu renkler kullanın.

En koyu tonu da derinlik katması için göz kapağının bitiş çizgisine sürün.

Esmerler rahatlıkla koyu tonlar kullanabilirler. Koyu renk farı kirpiklerin dibine kadar, yanlara dogru hafif uzatarak sürün.

Kızıllar ise karamel, gri, lila veya siyah gibi renkleri kullanabilirler.

Bu renklerle sariışınlarinkine benzer makyaj yapabilirsiniz ancak göz ile burun arasındaki bölgeye fazla koyu renkler sürmekten kaçının.

Eyeliner yada göz kalemini hem üste hem alta yada sadece üste sürebilirsiniz ama mutlaka sürdükten sonra yumuşatmalısınız.

Bunu ıslak pamukla, pamuklu çubukla yada bazı göz kalemlerinin arkalarında bulunan silgilerle yapabilirsiniz.

Açık renkli farlar kullandıysanız yada günlük hafif bir makyaj istiyorsanız göz kalemini mümkün olduğunca ince sürün, ayrıca kahverengi göz kalemi kullanmak daha doğal görünmenizi sağlayabilir.

Gözün altına da kalem çekmek yerine, kirpiklerin dibine azıcık koyu renk bir far sürmeyi deneyebilirsiniz.

Rimel sürerken de bazı şeylere dikkat etmelisiniz. Kurumuş bir rimel (3 aydan sonra kurumaya başlar) istenilen etkiyi göstermez.

Rimel sürmeden önce kirpikleriniz tarakla yada kirpik kıvırıcısıyla düzelterek, karışmalırını yada birbirlerine yapışmalarını engelleyebilirsiniz.

Biraz ışıltılı ve farklı bir görünüm için siyah veya kahverengi sürdüğünüz rimelin üstüne sadece uçlarına mor yada lacivert sürmeyi deneyebilirsiniz.

Kirpiklerinizin daha uzun ve gür görünmelerini istiyorsanız, rimelden önce biraz pudra sürüp, kuruduktan sonra da ikinci katı sürmek istediğiniz etkiyi yaratacaktır.

Gözlerin formunu değiştirmek için...

1. Gözleriniz çok yakınsa: Kaşların birbirine çok yakın olması makyaj tekniği ile giderilebilir. Önce burnun üst kısmındaki kaşları alıp bunların yerine açık far sürün. Koyu renk farı gözkapağının oynar yerine ortasından kenara doğru rengini açarak sürün. Açık renk farıysa gözlerin iç kısmına uygulayın. Burna yakın kısma asla koyu renk far sürmeyin!

2. Gözleriniz çıkıksa: Koyu renk farı gözkapağınızın hareketli kısmına sürün. Koyu renk bir eye- liner'ı gözkapağın sınırından dışa doğru çekin.

3. Gözleriniz çok uzaksa: Gözleriniz arasındaki mesafe çok uzaksa koyu renk farı gözkapağının hareketli yerine ortadan başlayıp kaşın altına ve burna doğru sürün. Gözkapağını eye liner ile belirleyin.

4. Gözleriniz içe gömükse: Küçük, gözkapakları belirsiz ve ince gözleri belirginleştirmek de mümkün. Kaşlarınızın altından, dış kısımlarına doğru olan bölümleri orta koyulukta bir farla boyayın. Gözkapaklarının üzerine daha açık bir far sürün.

Tırnak Bakımı

Bakımlı olmanın en büyük göstergelerinden biri tırnaklardır. Kimse çatlamış, uçları bozulmuş ojelerle, etleri çıkmış, boyları birbirini tutmayan tırnaklarla dolaşmayı istemez.

Kimisi bu işi güzellik salonlarında halletseler de, basit bir tırnak bakımı herkesin yapabileceği bir iştir.

İşe tırnakları ve etleri yumuşatmak için elleri bir süre ılık, tercihe göre sabunlu yada kremli bir suda bekleterek başlayin.

Yumuşayan etler iyi bir makasla kolaylıkla alınabilirler ancak fazla derinden almamaya dikkat edin.

Bunda pek başarılı olamıyorsanız üzülmeyin yaptıkça el alışkanlığı kazanacaksınız ama yine de istemiyorsanız etleri tırnak diplerine doğru itmekle yetinebilirsiniz.

Tırnaklarınızı törpülemeden önce istediğiniz uzunlukta kesin.

Eğer kırılmış bir tırnağınız varsa diğerlerini de daha fazla kısaltın, çok uzun tırnaklar arasında birinin kısa olması daha çok göze batar.

Hatta bu durumda koyu ojeler yerine beyaz, açık pembe yada ten rengi gibi daha az dikkat çeken renkleri tercih edin.

Törpülerken fazla sivri yapmaktan kaçının ama ille küt tırnaklardan hoşlanmıyorsanız önce küt törpüleyin sonra köşeleri yuvarlatın.

Tırnaklarınız kısa ise küt törpülemek daha çok yakışacaktır.

Tırnaklarınızın etli kısmı kısa ise yani sıfır kesildiği zaman ince uzun değilse arkadan bakildiginda birkaç milim gözükecek kadar uzatın, mümkün olduğu kadar ince uzun görünmelerine çalışın ayrıca tırnaklarınız çok geniş değilse sürdüğünüz ojenin kapatıcı yani şeffaf olmayan bir renk olmasına dikkat edin. Oje rengi konusunda oldukça fazla seçeneğiniz var. Genellikle kırmızı,pembe ve beyaz tonları daha çok kullanılmasına rağmen, lacivert, mor, yeşil, bordo gibi alışılmamış renkler cok moda. Daha çok gençlerin tercih ettiği bu renkleri fazla uçuk bulsanız bile koyu bir bordoyu yada koyu bir kahverengini her yaştaki hanımler kullanabilir. Henüz ülkemizde fazla yaygınlaşmamış olsa da cesaretiniz ve yeteneğiniz varsa ojenin üstüne desenler yapmayi, minik boncuklarla yada ince parlak şeritlerle süslemeyi deneyebilirsiniz.

epilasyon.gif (1326 bytes) Epilasyon Nasıl Yapılır?

Tüylenme:

Doğumdan sonra 3. veya 4. ayda tüylenme başlar. İki tip kıl oluşur; bunlar, kısa, renksiz ve ince olan vellus (ayva tüyleri) ve koyu, kalın ve uzun olan terminal kıllardır. Kalıtımsal nedenlerle terminal kılların büyümesine 'hipertriker', androjen etkisiyle erkeksi karakterde büyümesine 'hirsutizm' denir. Hirsutizm sorunu olan kişilerin doktor kontrolünde tedavi olması gerekir, ancak tedaviyle bu kılların dökülmeyeceğinden epilasyon da uygulanmalıdır. Hipertrinerin tedavisi yoktur, oluşan kıllar değişik yöntemlerle yok edilir. Belli başlı epilasyon yöntemleri şunlardır:

İğneli Klasik Yöntem: Epilasyon yapılacak bölge önce alkolle temizlenir, sonra ince bir iğneyle kıl köküne girilerek elektrik verilir. Bu şekilde kıl kökü tahrip edilimiş olur. Jilet yada tüy dökücülerle alınarak kalınlaşmış tüylere daha fazla elekrik verilmesi gerektiğinden, bu durumda daha fazla acı hissedilir. Seanslar yüze haftada bir, vücuda 1,5 - 2 haftada bir tekrarlanır. Süreleri ise epilasyon yapılan bölgeye göre değişir. Bir seans yüzde 15 dakika sürerken vücutta birkaç saatten uzun sürebilir. Bu yöntem hamileler dışında herkeze uygulanabilir.

Kışlık cilt bakımı nasıl yapılır?

Özellikle uzun ve soğuk kış ayları cilde özel bir bakım uygulanmasını gerektirir. Günlük yorucu ve tekdüze hayata dönüş, düzensiz ve zamansız beslenme, şehrin kargaşası, kış aylarında alınan gıdalardaki yağ oranın daha fazla olması, rüzgar, soğuk hava, cildimizin yıpranarak zarar görmesini ve kötü bir görünüm almasına sebep olur. Bütün bu olumsuz etkileri yok etmek ya da en aza indirmek için cildimize kış aylarında daha fazla özen göstermek ve bakım uygulamak zorundayız.

Güzellik enstitülerinde yapılan bakımın bir çok değişik safhası vardır. Soğuk kış günlerinde yapılacak bakımın ilk aşaması, cildi öncelikle temizlemeye yönelik olmalıdır.

1) Akşamları makyajı silmek için cilde temizleyiciyle masaj yapılmalıdır. Makyaj önce pamuk ile hafifçe silinip, temizleyici sütle yüz temizlenmelidir.

2) Bu işlemden sonra siyah noktaların sıkılmasına başlanır. Enfeksiyon ve kızarıklıkları önlemek için bu işlemi yaparken parmakların temiz olmasına ve akneleri sıkarken çok fazla zorlamamaya özen gösterilmelidir.

3) Yumuşak bir fırça ve sabun köpüğü ile yüz ve boyun dairesel hareketlerle temizlenir, sonra da bol suyla yıkanır. Bu işlem yüze pürüzsüz ve parlak bir görünüm kazandırır.

4) Ölü hücreleri ve pürüzleri yok etmek için yüz ve boyuna sürülen kremler 5 dakika bekletilir. Bir süre sonra ince bir kağıt mendil yardımıyla cilde tonik sürülür.

5) Bundan sonra yüze parmak uçlarıyla masaj uygulanır. Zayıflamış dokulara renk ve elastikiyet kazandırmak için kuvvetli nemlendiriciler kullanabilir.

6) Fazla krem bir pamuk ile alındıktan sonra, cilde uygun bir maske yüze sürülür. Maske yaklaşık 10 dakika kadar bekletilir.

7) Tekrar bir kat tonikle silindikten sonra yüz artık temizdir ve tüm hava muhalefetine rağmen rahatça nefes alabilmektedir.

 

KOZMETİKLER NE İŞE YARAR ?  

Maskeler: Bir haftalık normal bakım etkisini 15 dakika gibi kısa sürede veren kozmetik ürünleridir.

Serumlar:Cildin ihtiyacı olan yoğun bakımı daha fazla daha kısa sürede verebilen ürünlerdir.

Ampuller: Ciltte var olan ancak yavaşlamış ürünlerin kozmetik bakım ürünleridir.

Nemlendiriciler:Cildin ihtiyacı olan neme ve ekstra kozmetik içeriğine bağlı bakım ürünleridir.

Gece Kremleri: Cilt gece saatlerinde kozmetik ürünlerin bakımına en çok ihtiyaç duyulan zamandır.Cildin ihtiyaç duyduğu yağı kozmetik ürünlerle bakıma alır.

Vücudunuza ve cildinize daima özen gösterin...Düzenli spor ve pratik cilt bakımları,masajlar daha genç ve canlı bir tene , selülitden uzak bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır.

 

Pürüzsüz cild

Peeling, dermotojide yıllardır kullanılan ve soyma anlamına gelen, bir yöntem... Bu yöntem deriye sağlıklı, düzgün ve genç bir görünüm sağlar.

Yüzün yanı sıra, boyun, sırt ve göğüs dekoltesinde, ellerde ve kollarda mükemmel sonuçlar veriyor.

Hafif ve yüzeysel peelingler, en az on gün arayla uygulanacağı gibi, derin peelingler senede iki ya da üç veya altı ay arayla uygulanabiliyor.

Cildi arındıran ve bakıma hazırlayan peeling kremleri, cilt yüzeyine pürüzsüzlük katarak, cildi ölü hücrelerden arındırıyor. Bu işlemin cilt tipine göre değişik metotları bulunuyor.

organlarımızdan biri. Sürekli güneş ışınlarına maruz kaldığından el derisi çok çabuk yıpranır. Bir de soğuk hava koşullarını, evde kullandığımız deterjanları düşünürseniz, ellerimizi korumanın gerekliliği iyice ortaya çıkıyor. (alın size mutfakta iş yapmamak için bir bahane daha!)

Evde yapabileceğiniz yüz maskeleri

Yumurta, bal, yoğurt evimizde hemen her zaman bulunan yiyecekler. Ama bu kez bunları yemek pişirirken değil, güzellik maskeleri uygularken kullanacağız. Hazır mısınız? O zaman tariflerimize başlıyoruz!

1-Besleyici maske İçinde bulunan badem yağı ve yumurta sarısı sayesinde cildi sanki yeni doğmuş bir bebeğinki gibi yumuşacık yapan bu besleyici maskeyi ayda bir kez uygulayabilirsiniz.

Malzemeler
3 tatlı kaşığı toz haline getirilmiş badem
1 tatlı kaşığı tatlı badem yağı
1 tatlı kaşığı krema
1 adet yumurta sarısı

Hazırlanışı Yoğun bir kıvama gelinceye kadar tüm malzemeleri bir kasede karıştırın.
Uygulaması Gözlerin etrafına gelmeyecek şekilde maskeyi yüzünüze sürün. 15 ­ 20 dakika dinlenmeye bırakın. Ilık suyla durulayın.
Sonuç Kırışıkları gerilmiş, daha pürüzsüz bir cilt.


2-Onarıcı maske Özellikle yaz aylarında uzun süreli güneş banyolarının ardından uygulamak için ideal. Balın ve gliserinin yumuşatıcı etkileri sayesinde cildin nem oranını artıran bir maske.

Malzemeler
1 adet limon
3 çorba kaşığı bal
Gliserin

Hazırlanışı Limon suyuyla balı hızlı hareketlerle iyice karıştırın. 15 gram gliserini ilave edin. Özlü bir karışım elde edinceye kadar karıştırın.
Uygulaması Hazırladığınız maskeyi masaj yapmadan yüzünüze ve boynunuza yayın. 15 dakika kadar yüzünüzde dinlendirdikten sonra ılık suyla temizleyin.
Sonuç Cildi derinlemesine nemlendiriyor.


3-Dinlendirici maske Bu maske aynı zamanda yüzünüzün daha kolay bronzlaşmasını sağlar. Karışımdaki malzemeler cildi besler ve aynı zamanda pürüzsüz bir görünüm almasına yardımcı olur.

Malzemeler
1 adet yumurta sarısı
1 kase yoğurt
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
5 damla havuç yağı

Hazırlanışı 1 adet yumurta sarısını 2 tatlı kaşığı yoğurtla çırpın. Zeytinyağını ve havuç yağını ekleyin.
Uygulaması Karışımı yüzünüze ve boynunuza sürün. 20 dakika kadar dinlendirip, ılık suyla temizleyin.

Sonuç Cildi, özellikle güneşin zararlı etkilerine karşı koruyan ama bronzlaşmayı da artıran bu maskenin nemlendirici ve besleyici etkisi kendini hemen gösteriyor.

Evde yapabileceğiniz vücut maskeleri

Yukarıda evde yapabileceğiniz yüz maskeleri'nin tariflerini vermiştik. Şimdi sıra vücut için yapılabilecek maskelerde... Eğer ipek gibi bir ten istiyorsanız, bu iki maskeyi mutlaka uygulayın!


4-Peeling Kremi Bu peeling kremini ayda bir kez uygulayın. Ölü hücreleri temizler ve vücudun yumuşak, pürüzsüz olmasını sağlar.

Malzemeler
1 çorba kaşığı deniz tuzu
3 çorba kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı Küçük parçalara ayrılmış deniz tuzunu, zeytinyağı ile iyice karıştırın.
Uygulaması Ilık bir duş alın. Hazırladığınız karışımı, dairesel hareketlerle masaj yaparak vücudunuza sürün. Bu karışımı özellikle topuklar, dirsek, diz gibi bölgelere yoğunlaşarak uygulayın. Ilık suyla durulayın.
Sonuç Gözenekleri tıkayan ölü deri temizleniyor ve cilt yapılacak bakıma hazır hale geliyor.

5-Bal Maskesiyle epilasyon Cildin hassas olduğu noktalara uygulanabilecek balla yapılan epilasyon.

Malzemeler
1 kase bal
Limon suyu
Bez parçaları (eski çarşafları kesebilirsiniz)

Hazırlanışı Kısık ateşte balı ısıtın. Yoğun bir kıvama geldiğinde birkaç damla limon suyu ekleyin. Soğumaya bırakın.
Uygulaması Hazırladığınız karışımı tüylerin bulunduğu bölgeye yayıp, birkaç saniye bekletin. Ağdanın üzerine bir bez parçası yapıştırıp, üzerini düzeltin. Tüylerin tersi yönünde tek hamlede çekin. Ağda bittikten sonra soğuk suyla temizleyin.
Sonuç Pürüzsüz, ipek gibi bir ten!

PAMUK ELLER

Öncelikle, dışarı çıkmadan önce ellerimize en az 15 koruma faktörlü bir krem sürebiliriz. Yaşlanmanın etkileri hafifletmek için ise retinol içeren el kremleri kullanabilirsiniz. Aşağıdaki pratik rehberle ise, mükemmel tırnaklara sahip olmanızı kolaylaştıracak.

1. TEMİZLEME- Asetonlu cila çıkarıcılar tırnaklarımızı temizler ama aynı zamanda kurutur ve yıpratır. Bu nedenle aseton içermeyen bir cila çıkarıcı kullanmanızda fayda vardır. Pamuğu tırnak cilası çıkarıcı ile ıslattıktan sonra, tırnağın dibinden ucuna hareketlerle tırnağınızı temizleyin. Bu işlemi tırnağınızda cila olmasa bile yapın.

2. ŞEKİLLENDİRME- Tırnaklarınızı, törpünüzün yumuşak tarafı ile, törpü tırnağın üzerinde 45 derecelik açı yapacak şekilde törpüleyin ve dilediğiniz şekli verin.

3. BAKIM- Ellerinizi bir dakika sıcak suda bekletin ve tırnak dibindeki etleri geriye doğru itin. Tırnak dibi etlerini asla kesmeyin. Tırnak diplerine süreceğiniz bir kütikül giderici krem, tırnak dibini onararak etlerin düzgün görünmesine yardımcı olurken, manikürünüzün de daha uzun süre dayanmasını sağlar.

4. KREMLEME- Her parmağınızı, dibinden ucuna kadar masaj yaparak kremleyin. Böylece parmaklarınızdaki kan deveranını artırmış olursunuz. Avon Gliserinli El Kremi gibi silikon içeren bir krem kullanmanız da cildinizin esnekliğini artırmaya yardımcı olur.

5. KORUMA- Tırnaklarınıza cila sürmeden bir kat koruyucu sürün. Böylece hem cilanın tırnak üzerinde dengeli bir şekilde yayılması için düzgün bir yüzey oluşturur, hem de tırnak cilanızın daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, bu tırnak koruyucu ürünler, koyu renk cilaların boyasının tırnağınıza işlemesini engeller.

6. RENKLENDİRME- Tırnağınıza iki kat oje uygulayın. Ojeyi dipten uca doğru tek harekette sürmeye gayret edin. Her uygulama arasında kuruma için vakit ayırın.

7. KORUMA- Tırnaklarınıza bir kat daha koruyucu sürün. Böylece tırnaklarınız daha parlak görünecek ve cilanız daha kalıcı olacak.

 

Sezaryen nasıl yapılır?

Anestezi uzmanı tarafından epidural ya da spinal anestezi uygulanır. Eğer uygulama sırasında ayıksanız bebeği doğar doğmaz görebilirsiniz!

Karın duvarından ve rahimden ensizyon yapılır.
Rahim duvarı kesilir, sonra da bebeği taşıyan amniotik kese ile plasenta kesilir.
Önce bebek ardından plasenta alınır.
Rahim, dikiş ile tabaka tabaka kapatılır.
Karnın kalanı da dikişle kapatılır.

Geçmişte rahmin orta kısmında gerçekleştirilen sezaryede bugün artık rahmin alt kısmı kesilmektedir. Bir başka sezaryen türü olan T-ensizyon, bebeğin çıkabilmesi için daha çok yer sağlar.

Sezaryen yaptırmanın avantajları ve dezavantajları

Avantajlar: Sezaryen yaptırmanın en büyük avantajı sağlıklı bir doğum sağlaması ve bebek açısından daha rahat olmasıdır. Özellikle bebeğin annenin kemik yapısına oranla daha iri olduğu durumlarda sağlıklı doğum yapmanın tek yolu sezaryen olabilir. Genellikle bir kadının, bebeğin geçip geçemeyeceğinin anlaşılması için önce doğum sancılarının başlaması gerekir.

Dezavantajlar: Büyük bir ameliyattır ve diğer ameliyatların bütün risklerini taşır. Riskler arasında enfeksiyon, kanama, kan kaybına bağlı şok, pıhtılaşma ihtimali ve diğer organların zarar görmesi vb. yer alır. Birkaç gün de hastanede kalınmasını gerektirir. Sezaryen doğumdan sonra iyileşmek normal doğumdan sonra iyileşmekten daha fazla zaman alır. Sezaryen doğumdan sonraki iyileşme süresi genellikle 4-6 haftadır.

Sezaryen yapılacağı baştan kesitirilebilir mi?

Doğumdan önce sezaryen yaptırıp yaptırmayacağınızı bilmeniz son derece iyi bir durumdur. Böylelikle doğum sancısı çekmek durumunda kalmazsınız. Ancak sezaryen doğum yaptırmak zorunda kalan birçok kadın bunu son anda öğrenir. Ne yazık ki genellikle birkaç nedenden dolayı doğum sancısını ve kasılmaları beklemek gerekir. Ve çoğunlukla bebeğin doğum kanalına sığıp sığmayacağını önceden belirlemek çok zordur.

Estetik ameliyatları nasıl yapılır?

Karın Estetiği

Özellikle hamilelikler ve doğumlardan sonra karın estetiği bozulmuş, cildi deforme olmuş sarkmış, karın kasları gevşediği için sanki halen hamilelik devam ediyormuş gibi görünen kadınlar için yapılması gerekli bir operasyondur. Genç yaşlarda ve sık yapılan doğumlar, ikiz veya çoğul gebelikler, hamilelik döneminde hareketsiz kalma gibi faktörlerle karın deforme olursa, rejim ya da jimnastikle toparlanması pek olası değildir. Abdominoplasti ile, yırtılmış olan karın kaslarının ( rektus diastazının ) dikilmesi, bel ve beden kısmının inceltilmesi, sarkmış olan yağlı bölgelerin alınması sağlanır.

Kadın yeniden doğum yapmamış bir kadının vücuduna sahip olabilir. Operasyon sonrası gerdirme işleminin yapıldığı ( bikini altında kalacak ) bölgede sezaryen izi gibi bir iz kalır. Ancak bu iz zamanla kaybolur. Abdominoplasti geçirmiş kişi tekrar hamile kalabilir. Bir yıl içinde hamilelik planlanıyorsa bu işlemin doğum sonrasına bırakılması yerinde olur. Bu, hastane ortamında yapılması uygun olan bir operasyondur. İşlem sonrası 1-2 gün hastanede yatılması ve işbaşına bir hafta sonra dönülmesi uygun olacaktır. Özel bir korse yaklaşık 3 hafta kullanılacaktır.

Meme Estetiği

Hormonal ya da Genetik nedenlerle göğüsleri yeterli büyüklüğe ulaşmayan, göğüs asimetrisi olan, doğum ya da zayıflama sonucu göğüs dokusu küçülmüş, kaybolmuş kişiler için ideal bir yöntemdir. Göğüs ucu, göğüs altı ya da koltukaltı gibi bölgelerden girilerek meme dokusu altına veya kas altına istenilen büyüklükte protez yerleştirilebilir. Hastane ortamında ve genel anestezi altında yapılması uygun olan operasyon 1-2 saat sürer. Aynı gün taburcu olmak mümkündür. Uygulanacak olan protez vakaya göre Hidrojel - Serum Fizyolojik - Soya Yağı veya Silikon olabilir. Bu operasyondan sonra kişi hamile kalabilir, süt verebilir. Göğüs dokusuna ya da süt kanallarına bir zarar verilmesi söz konusu değildir. Operasyon sonrası 2 hafta kadar ağır kaldırılmaması, araç kullanılmaması, egzersiz yapılmaması istenir. Güneşlenme ve deniz 3. haftadan sonra serbesttir.

Genetik, hormonal veya doğumlar nedeniyle aşırı büyüme gösteren göğüslere uygulanan bir operasyondur. Hastanede yapılır ve ortalama 2-4 saat sürer. Kişinin vücut orantısına uygun olacak şekilde istenilen boyutta küçültme ve kaldırma yapılabilir. Gerekirse göğüs ucu da küçültülür ve olması gereken bölgeye kaydırılır. Göğüs ucundan göğüs altına dek uzanan bir iz oluşur. Eğer, göğüs çok büyük ve çok sarkmış ise göğüs altında da bir iz oluşabilir. İzler zamanla kaybolur.

Aşırı büyüklük nedeniyle, çok fazla meme dokusu alınmak zorunluluğu karşısında, kişi ilerde çocuk doğurursa emziremeyebilir. Ancak memenin fazla büyük olmasının ve sarkmasının kişiye sırt ağrıları verebileceği, meme altında pişik ve mantar gibi hastalıklara neden olabileceği unutulmamalıdır.

Burun Estetiği

Estetik burun ameliyatları plastik cerrahide en çok yapılan ameliyatlar olup, buruna yeniden şekil verme cerrahisidir. Bu ameliyat ile burun küçültülüp büyütülebilir, kemeri varsa düzgün veya kavisli forma getirilebilir. Eğri bir burun ise düzeltilebilir. Kalın burun uçları inceltilip, geniş burun delikleri daraltılabilir. Dudak ile burun açısı artırılarak daha kalkık bir burun elde edilebilir. Ayrıca doğumsal şekil bozuklukları düzeltilebilir. Eğer hastada nefes almada zorluk şikayeti de varsa estetik ameliyat esnasında hastanın nefesi de düzeltilir.

Cerrahi öncesi hazırlık;
Rhinoplasti görünüşünüzü olumlu yönde değiştirerek kendinize olan güveninizi artırır. Cerrahiye karar verdiğiniz zaman beklentilerinizi dikkatlice düşünüp cerrahınız ile konuşmalısınız. Fizik olarak sağlıklı, psikolojik olarak bu ameliyata hazırlıklı ve gerçekçi beklentiler içindeyseniz ameliyat için iyi bir adaysınız. Yaş olarak erkeklerde 17, bayanlarda 16’nin üzerinde olması gerekmektedir.

Cerrahınıza beklentilerinizi aktardıktan sonra, cerrahınız size ameliyatınız ile ilgili bilgileri anlatacak fotoğrafınızı çekip bilgisayara aktardıktan sonra isteğinize uygun burun şekli üzerinde çalışma yapacaktır. Burun şeklinizi , kemik ve kıkırdak yapınız ile derinizin kalınlığı, yüzünüzün şekli ve yaşınız etkileyecektir. Cerrahınız uygulayacağı teknik ve anestezi hakkında sizi bilgilendirecektir. Teknik olarak burun ameliyatları açık ve kapalı olarak iki şekilde yapılmaktadır. Anestezi olarak genel veya küçük deformiteler için lokal anestezi uygulanabilir. Cerrahi işlem 1-2 saat arası sürer.

Ameliyat Sonrası Bakım:
Ameliyat sonrası burnunuzda 1 veya 2 gün duracak tampon, 5-7 gün arası burun ateli ve atel alındıktan sonra ek 5-7 gün burun flasterleri konacaktır. İkinci haftadan itibaren normal hayatınıza dönerek sosyal aktivasyonlarınıza başlayabilirsiniz. Burun şişliklerinizin inmesi iki ay, son halini alması için altı ay ile bir yıl geçmesi gerekmektedir. En az iki ay gözlük kullanılmaması ve direkt temas gerektiren sporlardan uzak durulması önerilir. Bir yıl boyunca belirli aralıklarla doktorunuz tarafından kontrol edilmeniz gerekir.

Dudak Estetiği

İnce veya konturu ( sınırları ) yeterince belli olmayan dudaklar için uygulanan bir yöntemdir.

Dudak büyütme kollajen ile veya doku + yağ ototransplantasyonu ile yapılabilir. Kollajen kullanımında lokal anestezi içeren özel bir krem sürülüp 15 - 20 dakika beklenir. Sonra çok ince iğneler ile dudak büyültülebilir. Yeni çıkan kollajenler test gerektirmeyen hyaluronik asit türevleri olup allerji yapmamaktadırlar. Sonuç hemen görülmekte olup, genellikle yılda bir kez tekrarı gerekmektedir.

Sigara içen ve dudak üstü kırışıklıkları oluşmuş kişiler için de ideal bir yöntemdir. Ayrıca Lazer kullanılarak da kırışıklıkları azaltmak hatta yok etmek mümkün olabilir.


Kulak Estetiği

Kulaklardaki şekil bozukluğu genelikle doğumsal olup kişinin sosyal aktivasyonlarını, kendine güvenini ve çocukluk çağı gelişiminde bireyi etkiler .Özellikle okul çağı öncesi mevcut deformitenin düzeltilmesi önerilir. Çünkü okul çağında çocuğun arkadaşlarından gelecek tepkilerle psikolojik travma oluşumu önemlidir. genellikle toplumumuzda görülen deformite prominent ear denilen kepçe kulak deformitesidir. Tedavisi kolay ve cerrahi sonrası sonuç yüz güldürücüdür.

Tedavi cerrahidir. Kulak arkasından yapılan kesi ile kulak şekillendirilir. Bir hafta kadar pansumanlar yapılır. Cerrahi yara iyileştikten sonra 2-3 hafta kadar özel kulak bandajı uygulanır.

Yüz Estetigi

Yüz Kırışıklıklarının Giderilmesi
İnsan vucudundaki tüm dokular gibi deriside ilerleyen yaşla birlikte yaşlanır. Deri yaşlanmasıyla birlikte eleastikiyetini kaybeder. yerçekimi ve zayıflayan bağ dokusunun deri gerginliğini azaltması derinin yer çekimi yönünde aşağıya doğru sarkmasına neden olur. Bunun yanında bazı çevresel faktörlerde derinin yaşlanmasını hızlandırır örneğin güneş ışınları, cilde zararlı maddelerle temas vs.. Gebelik, aşırı kilo alıp verme, yüzün mimik hareketleri deride sarkma ve kırışıklıkların oluşumunda önemli rol oynarlar. İlerleyen yaşla birlikte oluşan deformiteler:

Yüzde oluşan kırışıklıklar ve sarkmalar Göz kapaklarında sarkma ve torbalanma, Göz çevresi kırışıklıkları Kaşlarda düşüklük Alın kırışıklıklarının oluşması Ağız çevresi kırışıklıklarının oluşması Gıdık oluşumu ve çene çevresi sarkmalar

Tüm deformitelerin tedavileri birlikte düşünülerek bir tedavi protokolu hazırlanmalıdır.

Yüz Kırışıklıkları
Yüz Kırışıklıklarının tadavisinde Kimyasal peeling, dermabrazyon, lazer ve daha kalıcı sonuçları olan yüz germesi kullanılır. Deri sarkıklığının çok olmadığı hallerde lazer, Kimyasal peeling, dermabrazyon kullanılabilir. Fakat deri sarkıklığının fazla olduğu ileri vakkalarda yüz germe cerrahi uygulamasının sonuçları daha kesin ve kalıcıdır.

Göz kapakları ve çevresinin tedavisi
Göz kapakları çevresinde oluşan sarkma ve torbalanma için blefaroplasty diye bilinen göz kapakları çevresindeki fazla yağ ve deri dokusunun çıkarılması gerekmektedir. Göz kapakları çevresinde oluşan kırışıklıklar için ise lazer, Kimyasal peeling, botilinum toksin-a, hyalürinik asit enjeksiyonları ve cerrahi prosedürler uygulanabilir Kaşlarda Düşüklük: Kaş düşüklüğü ilerleyen yaşla birlikte oluşan bir deformitedir. Kaş kaldırma uygulaması Endoskopik yöntem denilen saçlı deriden açılan 1-2 cm'lik bir kesi ile düzeltilebilir. Bu yöntem saçlı deride açılan kuçük bir kesi ile kasların ince kamera ve cerrahi aletler yardımı ile yukarıdaki dokulara asılması işlemidir. Klasik yöntem ise diğer bir alternatif uygulamadır. Burada saçlı deride oluşturulan 3-4 cm'lik kesi ile kaslar arzulanan konuma getirilerek tesbit edilirler. Alın kırışıklıklarının tedavisi: Alın kırışıklıkları genellikle kaş düşüklüğü ile birliktedir. Bu nedenle alındaki kırışıklıklar düzeltilirken kaşlarda kaldırılır.Endoskopik veya klasik yöntem ile yapılabilir. Endoskopik yöntemde, saçlı deride açılan küçük bir kesi ile kaşların ve alının kamera ve cerrahi aletler yardımı ile yukarıdaki dokulara asılması ve gerilmesi işlemidir. Kimyasal peeling, lazer ve botilinum toksin-a önerilen diğer tedavi yöntemleridir. Ağız çevresi kırışıklıklarının tedavisi: Ağız çevresi kırışıklıklarının tedavisinde en cok lazer ve dermabrazyon kullanılmaktadır. Ayrıca Kimyasal peeling önerilen diğer bir alternatif tedavi metodudur. Gıdık Tedavisi: Gıdık çene altında oluşan yağ torbalanması ile birlikte derinin genişleyerek çene altında belirginleşmesidir. Liposuction gıdık tedavisinde en çok kullanılan tedavi yöntemidir. Eğer yağ dokusu fazlalığı ile fazla miktarda deri ve kas sarkıklığı mevcutsa hastaya kas pilikasyonları ve deri germe gibi ek uygulamalar yapılabilir

ŞIKLIĞIN VE ZERAFETİN KURALLARI

-Tipiniz ne olursa olsun kıyafetin hoş durması için bedeninize hoş bir kıyafet seçmelisiniz.

-Kalçalarınız büyükse ve üzerinize giyeceğiniz giysiyi içinize sokmayacaksanız ya bunu da alt bölüme giydiğiniz renkten seçmeli veya etek boyunu iyi ayarlamalısınız.

-Bacaklarınızın üst kısmı kalınsa,mini eteği asla seçmemelisiniz.

İri göğüslerin yuvarlak ve kapalı yakalardan kaçınmaları gerekiyor. Dekolteyi açacak V yaka kıyafetler size uygun olacaktır. · Uzun çizgiler daha ince gösterir. Uzun bir kolye,önden düğmeli bir ceket veya yakasız bir hırka daha uzun bir çizgi yaratır.

Örgü modası geri döndü...rengarenk hırkalar, ceketler, kazaklar hatta etekler bu ilkbahar çok moda. Merserize iplerle örülmüş ajurlu modeller oldukça revaçta.

Stil, zeka ve görgüyü bir arada taşıyabilen kadın,zarif ve çekicidir....Hemen de toplum tarafından fark edilirler.

Kendinizi keşfedin, İddialı olmayı öğrenin,

Kendinizi sevin ve beğenin (tabi abartmadanJ)

Acaba yerine "yapacağım" kelimesini kullanın

Zamanınızı boşa harcamayın

Hayır demeyi öğrenin , Güçlü ve kendinden emin bir konuşma tarzınız olsun

Modayı size yakışan hatlarıyla takip edin

Boş ve yersiz konuşmayın, Mutlaka çok okuyun ve araştırıcı olun

Cildinize bakın, özen gösterin,

Lüksü değil her şeyde kaliteyi arayın Klas kadın birinin onu keşfetmesini, teşvik etmesini yada beğenmesini beklemez. Kendisi aktiftir. Başkalarından övgü beklemek yerine onların övgüsünü hiç zorlanmadan alır....

İÇ ÇAMAŞIRI ALIRKEN DİKKAT

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, iç çamaşırı seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiğini şöyle sıralıyor:
- Bedene uygun, kesimi rahat, dar olmayan iç çamaşır giyilmelidir.
- Her tarafı pamuklu iç çamaşır kullanılmalıdır. Özellikle çamaşırın ağ kısmının mutlaka pamuklu olmasına dikkat edilmelidir.
- Genital bölge mümkün olduğu kadar kuru tutulmalıdır. Banyo yaptıktan, deniz veya havuzdan çıktıktan sonra iyice kurulanmalıdır.
- Kokusuz ve renksiz tuvalet kağıdı, ped gibi hijyenik ürünler kullanılmalı, deodorant, vajinal duş gibi ürünlerden kaçınılmalıdır.
Mutlaka ütüleyin
- İç çamaşırlarının yıkandıktan sonra ütülenmesi de, mikroorganizmaların ölmesi açısından önemlidir. Çünkü bu enfeksiyonlar sık tekrarlama eğilimindedir ve çamaşıra kuru ısı uygulaması, yani ütü yapılarak etkisiz hale getirilebilirler.
- Çamaşırların düzenli olarak ve sık sık değiştirilmesi gerekir.

Yumuşatıcı kullanmayın
- İç çamaşırlarını yıkarken, mümkün olduğu kadar yumuşatıcı kullanımından kaçınılmalıdır. Yumuşatıcılar ve bazı deterjan artıkları da çamaşırların yüzeyinde kalarak, kimyasal irritasyona sebep olur. Bazı mikroorganizmalar nemli, sıcak ortamlarda naylon ve naylon karışımlı ürünlerde daha çabuk ürer.

- Sıkı pantolonlar ve iç çamaşırları havalanmayı engelleyerek, mikroorganizmaların artmasına sebep olabilir. Islak mayo veya nemli iç çamaşır da bu enfeksiyonu artırır.

- Özellikle vajinal enfeksiyonu olan kadınların tamamıyla pamuklu iç çamaşırlarını tercih etmeleri ve mümkünse etek giymeleri sağlıklıdır.

- Göğüsleri sıkıştıran sutyen modellerinden kaçınılmalı, bedene ve vücut yapısına uygun sutyen kullanılmalıdır.

- Gebelik döneminde sutyen ölçüsü çok sık değiştiğinden, bu dönemde uygun ölçüde sutyen kullanımına daha çok dikkat edilmelidir. Özellikle gebeliğin son aylarında göğüs uçları hassaslaştığından, sentetik ürünlerden kaçınılmalıdır.

- Doğum sonrası dönemde bedene uygun emzirme sutyeni alınmalı, meme uçlarından süt gelebileceğinden, göğüs pedi kullanımına özen gösterilmelidir. Meme ucunun tahriş olmaması için pamuklu çamaşır önerilir.

Çekici Görünmek İçin !!

 

1. Tuzu hayatınızdan çıkarın: Özellikle bir davete davetliyseniz ya da yılbaşı gibi özel bir gece geçirecekseniz, 24 saat öncesinde soda, kraker, patlamış mısır, zeytin ve biftek gibi yiyecekleri daha az tüketmeye dikkat edin.

2. Topuklu ayakkabı giyin: Fazladan 5 cm. topuk, kilonuzun vücudunuza eşit oranda ve muntazaman yayılmış görünmesini sağlayacaktır. Böylece daha zayıf görünebilirsiniz

3. Allığınızı doğru kullanın: Allığınızı yüzünüzün çevresine açık ve bronz kavisler yapacak şekilde uygulayın. İkinci aşamada ise, allığınızı elmacık kemikleriniz üstünde nispeten biraz daha koyu sürün.Bu hile sizin yaklaşık 2,5 kg. daha zayıf gözükmenize yardımcı olacaktır.

4. Esneme hareketlerini ihmal etmeyin: En azından her gün bel kemiğinizi ve göğüs kafesinizi esnetmek amacıyla yüksekte bir yere uzanır gibi ellerinizi havaya kaldırın. Daha çevik olabilmek ve zayıf görünebilmek için yoga yapmayı deneyin. En önemlisi daima duruşunuza dikkat edin. Dik durduğunuzda ne kadar uzun ve ince gözüktüğünüze siz de hayret edeceksiniz.

5. Kaslarınızı sıkılaştırın: Sırada beklerken ya da diş fırçalarken sırt kaslarınızı 10 saniye kasın. Rahatlayın ve sonra bu hareketi birkaç kez daha tekrarlayın.

6. Koyu renk giysileri tercih edin: İstenmeyen kilolarınızı kamufle etmek için siyah, kahverengi, şarap rengi ve koyu mavi gibi tonları tercih edin.Baştan aşağı tek renk giyinerek de olduğunuzdan daha ince görünebilmeniz mümkün.

7. Bronzlaştırıcı kullanın: Güneş ışınlarının zararları yüzünden bronzlaştırıcı kullanmayı tercih edin. Bronzlaştırıcınızı yüzünüze ve vücudunuza orantılı ve muntazam olarak uygulayın. Bu selülitlerinizi -ki rahat olun, herkeste bulunur- gizlemenize yardımcı olur. Seçeceğiniz bronzlaştırın konusunda titiz olun, kaliteli markalara yönelin ve elbette abartıya kaçmayın.

8. Daha ince bir yüz için cımbızı doğru kullanın: Yüzünüze uygun bir yay belirleyin ve yayın dışında kalan kaşlarınızı alın. Daha belirli bir kaş tarzı daha ince gözükmeniz demektir. Bu, insanların asla neden daha iyi göründüğünüzü kesin olarak tayin edememelerine rağmen sizdeki farklılığı kesinlikle farketmelerini sağlayacaktır.

9. Ayakta durmayı veya yürümeyi tercih edin: Telefon görüşmesi yaparken, otobüs ya da trendeyken oturma seçeneğiniz olsa da ayakta durmayı tercih edin. Asansör ve yürüyen merdiven kullanmak yerine yürüyün.

10. Olduğunuzdan daha güzel görünmeniz için: Sadece son moda giyinmek yerine size yakışanı giymeye özen gösterin. Vücut tipinizi belirleyerek, size uygun olan giyim tarzını seçin.

SIKI VE BAKIMLI KALÇALAR!

Dişiliğinizin sembolü kalçalarınızın biçimli ve sıkı bir görünümde olmasını istemez misiniz? Bu isteğiniz egzersiz, doğru beslenme ve kozmetikler sayesinde mümkün.
Küçük, dar ve sıkı kalçalar... Kadın vücudunun en çok ilgi çeken bölgelerinden olan kalçaların biçimli olması aslında bir hayal değil. Biraz özen, bakım ve egzersiz kalçalarınızın forma girmesinde ve seksi bir görünüm almasında son derece etkili olabiliyor. Dişiliğin sembolü kalçalar için yapmanız gereken tek şey biraz zaman ayırmak ve gayret göstermek.

Su için:
Suyun yararları saymakla bitmiyor. Cilt üzerinde olumlu etkileri olan suyu asla ihmal etmeyin. Günde 13 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin.
Egzersiz yapın:
Sıkı ve biçimli kalçalara sahip olmak için bu bölgedeki kaslarınızı çalıştırmanız şart. Bunun için en ideal hareket şudur: Yere sırt üstü uzanarak kalçanızı 10 kere kaldırıp indirin. Daha sonra yukarıda 10 saniye kadar tutun. Bu hareketi 4 kez tekrarlayın. Bunun dışında yüzme, yürüyüş özellikle de bisiklete binmek de kalçalar için önerilen egzersizler arasında yer alıyor.
Masaj yapın:
Masaj kalçalar için de çok yararlı. Piyasada satılan masaj aletleri ile yapabileceğiniz gibi suyla da masaj yapabilirsiniz. Özellikle soğuk suyun basıncı kalçalarınızın sıkılaşması için ideal.
Tuzdan kaçının:
Tuzdan ve çok tuzlu yiyeceklerden uzak durun.
Hareketli olun:
Özellikle masa başında oturarak iş yapan kadınların büyük bölümünde alınan kilolar kalça bölgesine gidiyor ve zamanla dolgun kalçalar ortaya çıkıyor. Bu nedenle gün boyu hareketsiz kalmayın. Ofisiniz üst katlarda ise asansör yerine merdivenleri kullanın.
Yürüyebileceğiniz mesafeler için arabanıza ya da toplu taşıma araçlarına binmeyin.

15 dakikada küçülsün popolar!

Taş gibi popolar için hafta 3 kez 15 dakikanızı ayırarak bir ayda istediğiniz forma kavuşabilirsiniz.

Tek bacakla köprü hareketi Sol ayağınızın tabanı yere basacak şekilde sırt üstü yatıp, sol bacağınızı dizden kırın. Ellerinizi sağ dizinizin arkasında kenetleyin ve sol bacağınızı göğsünüze doğru çekin. Poponuzu sıkarak kalçanızı yerden birkaç santim yukarı kaldırın. Bunu yaparken, sağ bacağınız göğsünüze doğru çekili kalsın. 3'e kadar sayarak pozisyonu koruyun ve ardından kalçanızı tekrar yere bırakın. Aynı hareketi 10 kez tekrarladıktan sonra bacak değiştirin. Hareketi 12 kez rahatça yapabilir duruma geldiğinizde bir set daha yapın.

Çömelme hareketi Bacaklarınız, ayak uçlarınız ileri bakacak şekilde kalça genişliğinde açın. Kollarınızı havada duracak şekilde öne doğru getirin. Bunu yaparken, sanki bir sandalyeye oturacakmışsınız gibi yavaşça dizlerinizden kırın. Dizleriniz, ayak parmaklarınızla aynı hizada olmalı, daha ileriye geçmemeli. 2'ye kadar sayıp aynı pozisyonda kalın. Hareketi 12 kez rahatça yapabilir duruma geldiğinizde bir set daha yapın.

Bacaklarınız kalça genişliğinde açık ayakta durun. Elleriniz kalçalarınızda, sağ bacağınızla geriye doğru bir adım atın. Bunu yaparken, sağ topuğunuz havada olsun. Ağırlığınızı sol bacağınıza vererek çömelin. Ama diziniz dik ve ayak parmaklarınızı geçmeyecek vaziyette dursun. 3'e kadar sayıp kalkın. Aynı hareketi 8-12 kez tekrarladıktan sonra bacak değiştirin. Hareketi 12 kez rahatça yapabilir duruma geldiğinizde bir set daha yapın.

Bacağınız kırık öne doğru hamle hareketi Bacaklarınız kalça genişliğinde açık ayakta durun. Elleriniz kalçalarınızda, sağ bacağınızla geriye doğru bir adım atın. Bunu yaparken, sağ topuğunuz havada olsun. Ağırlığınızı sol bacağınıza vererek çömelin. Ama diziniz dik ve ayak parmaklarınızı geçmeyecek vaziyette dursun. 3'e kadar sayıp kalkın. Aynı hareketi 8-12 kez tekrarladıktan sonra bacak değiştirin. Hareketi 12 kez rahatça yapabilir duruma geldiğinizde bir set daha yapın.

ŞAŞIRTICI GÜZELLİK SIRLARI

Daha önce hiç duymadığınız güzellik sırlarıyla teninize, saçınıza, makyajınıza yeni boyutlar kazandırmak ister misiniz? Bu sırlarla birlikte güzellik anlayışınız evrim geçirecek!

1. Parlak farlar gündüzleri de kullanılabilir!
Kadınların çoğunun kullandığı mat görünümlü kahve tonlarındaki göz farları, gözlerinizi sandığınız gibi doğal göstermez. Tam aksine gözünüzü iyice çember içine alıp daha ufak gözükmesine yol açar. Son günlerin trendi altın ve gümüş renklerini kullanmakta hala tereddüt mü ediyorsunuz? Onları gündüz kullanmanın abes olduğunu mu düşünüyorsunuz? Çok yanılıyorsunuz! Makyaj uzmanlarına göre; bu renkler gece kullanıldığı gibi gündüz de pekala kullanılabilir, üstelik yüzünüze ışıltı kazandırıp daha güzel görünmesini de sağlar.

2. Açık renkler dudaklarınızı daha güzel gösterir!
Tıpkı gözkapaklarında olduğu gibi dudaklar için de koyu ruj kullanmak, onları ince ve doğal olmayan bir görüntü içine sokar. Dudaklarınıza dolgun seksi bir görünüm kazandırmak istiyorsanız, pembemsi, parlak rujlar kullanmanız gerekiyor. Dudaklarınıza en yakın pembe tonunu bulmak için, denediğiniz ruju elinizin üst kısmına sürün. Böylece teninize uygun olup olmadığını görebilirsiniz.

3. Kaşlarınızı almadan önce onları kısaltın!
İşte size güzellik uzmanlarından göz kamaştırıcı kaşların sırrı: İlk aşama kaşlarınızı almanız gereken bölgeyi belirlemek. Dikkat etmeniz gereken, kaşlarınızın her ikisinin de eşit oranda incelmesini sağlamak. Bunun için bir çubuk yardımıyla kaşlarınızın başlangıç ve bitiş noktalarını işaretleyin. Elinize cımbızı almadan önce ufak bir makas kullanın.

İlk önce, bir fırça yardımıyla kaşlarınızı yukarı doğru tarayın. Burna yakın olan kılların daha uzun olduklarını göreceksiniz. Makasla bu uzun kılların uçlarından hafifçe alın. Kavisli bir kaş için burnunuza doğru bir eğim olacak şekilde kaşlarınızı alın. Daha sonra, kaşınızı tarayıp uzun olan kılları kısaltın. Son olarak da artık cımbızınızı alıp, fazlalıkları tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

4. Yüzünüzü fazla yıkamayın!
New York Üniversitesi dermatologlarından Jeannette Graf’ın açıklamalarına göre; yüzü fazla yıkamakla tenin doğal lipitlerine(yağlara) zarar verip, cildimizin kurumasına neden oluyoruz. Eğer teniniz kuruysa fazla nem kaybetmek cildinizin tahriş olmasına sebep olacaktır. Eğer teniniz yağlıysa, yağ kaybına yağ bezeleri cevap verecek ve daha çok yağ üretecektir.

Cildinizin nem dengesini bozmak istemiyorsanız, fazla yüz yıkama huyunuzdan vazgeçin. Yüzünüzü yalnız akşamları sabunla yıkayın. Öğleden sonra yüzünüzü yıkama ihtiyacını duyarsanız, su serpiştirmekle yetinin. Her iki defasında da hafif bir nemlendirici kullanarak su kaybınızı önleyin.

5. Ph konusunda hassas davranın!
Ürünlerin etiketlerinde okuduğumuz Ph miktarları o ürünün ne kadar asit veya ne kadar alkalin içerdiğini gösterir. Bu rakamlar 1’le başlar (1=çok asit) ve 14’le biter (14=çok alkalin). Gündüz kullanımında düşük Ph’lı (3.5) alfahidroksit asit ve C vitamini içeren kremleri tercih ediyorsanız, cildinizin “kolajenaz” denilen bir madde salgılamasına sebep olursunuz.

“Kolajenaz” enzimi cildi sıkı tutan ve yaşlanmasını önleyen kolajen dokuya zarar veriyor. O yüzden ürün seçiminizde Ph değerlerine dikkat edin.

YAZ MAKYAJI

1-Vamp kadın
 

Bu tarz makyaj, gizemli, tehlikeli ve şehvetlidir. Karşısındakini baştan çıkarmak ister ancak kendini ağırdan satmayı da ihmal etmez.

Bu modern ve seksi tarz ile hem karşınızdakini şaşırtabilir hem de tüm güçleri elinizde tutabilirsiniz. Bunu başarıp başaramayacağınızdan emin değilseniz şunu bilin ki, vamp bir kadına dönüşmek hiç de zor değil.

Bu makyaj tipinde dudaklara hangi renk ruj sürerseniz sürün mutlaka parlatıcı kullanmalısınız. Böylece cezbedici yüz hatlarınızda gözleriniz de dudaklarınız kadar dikkat çekici olacaktır. Özellikle şeffaf ve simli parlatıcılar bu yılın trendleri arasında. Dudaklar koyu mor ve pembenin yumuşak tonlarında parıltılarla çekici hale getirilirken, gözler dumanlı yeşil ve mavi tonlarıyla gizem saçıyor.

 Makyajınızı yaparken dumanlı renklerin gözlere derin bir anlam kattığını unutmayın.

Uzman önerileri

1. adım: Parmağınızla biraz parlatıcı far alıp göz kapaklarınızın üstüne sürün. Ardından henüz hiç far sürülmemiş göz kapaklarınızı bir miktar parlatıcı ile ışıldatın.

2. adım: Teninizin doğal renginden biraz daha koyu bir ton pudra ile yanaklarınızın ortaya çıkmasını sağlayın. Ardından bir iki dokunuş parlatıcı simle yanaklarınza ışıltı katın.

3. adım: Dudaklarınıza ruj sürmeden evvel biraz parlatıcı sürün. Ardından rujunuzu sürüp tekrar parlatıcı ile dudaklarınıza bir dolgunluk ve seksilik katın.

2-Duygusal temaslar

Bu tarzda, yumuşak renklerle sağlanan masumiyetin ardında, kadınların en büyük silahı, cazibeleri gizli. Fazla iddialı görünmeyi sevmeyen ancak dişiliğinden de ödün vermeyen kadınlar için bu tarz birebir.

Bu makyaj tipi, normalde duygusal olduğumuzda vücudumuzda kendiliğinden oluşan taze mandarin, inci beyazı, som ve opal pembe gibi yumuşak renklerden meydana gelip, narin tonları biraraya topluyor. Bu tonlar sayesinde yüzümüz son derece masum ve doğal bir görünüme bürünüyor. İnci nüansları ve biraz parıltı ile yüzünüz doğal fakat farklı ve heyecan uyandırıcı bir görünüm kazanıyor.

Tüm kadınların hayali dolgun dudaklara sahip olmaktır. Ancak dudak ne kadar dolgun olursa olsun, doğru makyaj uygulanmadıkça yeterince etkileyici bir görünüm sağlanamaz. Bu nedenle ürünlerinizi çok dikkatli seçmelisiniz. Genellikle önce açık, ardından koyu bir ton ile dudaklarınıza dolgunluk katıp, doğallık sağlayabilirsiniz. Böylece dolgun dudaklarla masum bir çekiciliğiniz olabilir.

Siz de seksi ama duygusal bir görünüm istiyorsanız bu yılın sizin için ideal renkleri; açık mandarin, inci beyazı ve opal pembe. Gözlere olabildiğince açık tonlar uygularken, dudaklara pembe ve turuncunun tonlarını kullanmaktan çekinmeyin.

Uzman önerileri

1. adım: Göz kapaklarınıza mandarin tonlarında far sürüp, biraz daha koyu tonlar ile göz kıvrımlarına gölge verin.

2. adım: Işıltılı bir parlaklık, bu renk tonunu güçlendirip kirpikleri ortaya çıkartır. Göz kıvrımlarına biraz sim sürün.

3. adım: Göz kapaklarınızın üstüne inci tonlarında hafif bir far sürüp bu tonu gözlerinize doğru yayın. Hafif gölgeler oluşturmayı unutmayın.

4. adım: Göz kapaklarının ortasına altın simli bir iki dokunuş, gözlere narin ve çekici bir görünüm verecektir.

5. adım: Bu efekti daha da güçlendirmek isterseniz fazla belirgin olmamak kaydıyla sıvı eye liner kullanabilirsiniz.

3-Hint güneşi

Efsanevi Hint bahar festivalinden ilham alan bu tarz, kısaca parıltılı güneş tonları ve sıcak renkler olarak özetlenebilir. Bu festivalde kadınlar, kışın sona ermesini ve yazla birlikte güneşin gelişini büyük bir sevinçle kutlarlar. Yumuşak, ipekli kumaşlar ve değerli duvaklarla süslenir ve baharı karşılarlar. Bahar festivali renklerin geri dönüşü demek olduğundan, birbirinden renkli boyalarla süslenip, hazırlanırlar.

Bu tarz makyajda kullanacağınız renkler yumuşak ve parıltılıdır. Özellikle kırmızı tonları Doğu'nun egzotik havasını ve güneşin sıcaklığını simgeler. Bu renk, insanı büyüler ve baştan çıkarır. Bu yıl bu tonları kullanmaktan çekinmeyin çünkü tam da modaya uygun davranmış olacaksınız. Gözlere, güneşin doğuşunu andıracak tonlar hakim bu yıl.

Turuncudan kırmızıya veya koyu kırmızdan açık sarıya doğru bir nehir gibi renklerle oynayın. Koyu bordo veya canlı kırmızı tonları makyajınızı tamamlayacak; sarıdan kırmızıya kadar uzanan renkler de teninizin parıldamasını sağlayacak.

Uzman önerileri

1. adım: Dudaklarınız olabildiğince parıltılı olmalı. Rujunuzun üstünden bir parlatıcıyla geçmeyi unutmayın.

2. adım: Unutmayın ki uzun yaz gecelerinde kirpikler için suya dayanıklı siyah rimel idealdir. Kirpiklerinizi belirginleştirin.

3. adım:Elmacık kemiklerinizi bronz tonlarda bir pudrayla ortaya çıkarın.

4-Etno etkiler

Canlı renklerin birbirine karıştığı bu tarz, sizi daha çılgın olmaya davet ediyor. Etno'nun Doğu'ya özgü etkilerini şık bir görünümle birleştirerek günümüz modasına uygun bir stil oluşturabilirsiniz.

Bu tarz makyajda Doğu'nun göz kamaştırıcı, ışıltılı ve parıltılı renkleri hakim. Daha çok turuncu ve tonlarının ön plana çıktığı bu tarzda, kahverenginin yumuşak tonları ve turkuaz mavisi de tercih edilen renkler arasında. Mavi ve kahverengiyi bir tezat oluşturarak kullanmak mümkün. Dudak ve gözlerde, soğuk ve sıcak renklerle kontrast yaratıp cazibeli, çekici ve fazlasıyla büyülü bir havaya bürünebilirsiniz.

Bu yaz cesur olmaktan çekinmeyin. Daha önce kullanmaya cesaret edemediğiniz değişik renkler sizi korkutmasın. Farklı renklerle oynamayı ve avantajlarından yararlanmayı öğrenmek sizi benzersiz kılacak. Mesela makyajınızda sarı renk kullanarak buna başlayabilirsiniz. Biliyor musunuz ki sarının en önemli avantajı uzun bir geceden sonra bile gözlerin büyülü gizemini ortaya çıkarabilmesi ve yüzünüzü dinç göstermesidir…

Uzman önerileri

1. adım: Kirpik kenarından kaşlara kadar koyu bir göz farı kullanın. Böylece gözleriniz daha çok dikkat çekecek.

2. adım: Göz şeklinizi, gözkapağı kıvrımlarına bakır tonlarında far sürerek iyice belirginleştirin. Bu bakır tonunu biraz da göz altı kıvrımlarına uygulayın.

3. adım: Gözlerinizin köşesine biraz simli far sürerek ışıldamalarını sağlayın.

4. adım: Eyeliner'ı alt göz kapağı kenarına sürün.

5. adım: Su geçirmeyen siyah bir rimelle kirpiklerinizi iyice belirginleştirin.