ANNELER & BABALAR GÜNÜ

Kızlar ve Erkekler Babaları hakkında ne düşünür !! tıklayın öğrenin !

ANNELER GÜNÜ (Mayıs Ayının 2. Pazarı)

Sana kucaklar dolusu güller getirmek isterdim ANNE!
Ama hayat bana öğrettiklerin değilmiş
Sevgi yokmuş meğer
Ya hasret varmış
Yada vefasızlık
Yüreğimde bir küçük kız çocuğu
Kucağının sıcaklığını özleyen
Ve tertemiz duyguna sığanan...
Al beni kucağına ANNE!
Eskisi gibi al!
Sana kucaklar dolusu güller getirmek isterdim
ama...
Bir an elini bıraktığın
o küçük kız çocuğunu getirdim...
Al beni ANNE!
ANNE!
ANNELER GÜNÜN KUTLU OLSUN...

Anneler Günü kendini 1600'lü yıllarda İngilizler'in "Mothering Sunday" (Anneler Pazarı) kutlamalarında gösterdi. Hıristiyanlığın Avrupa'ya yayılmasından sonra "Anneler Pazarı" kutlamaları ruhani bir güç sayılan "Anneler Kilisesi" ni onurlandırmak amacıyla düzenlenmeye başlandı, doğurganlık ve inanç yine bir araya geldi.

İçinde bulundukları dönemde zor koşullar altında yaşayan ve çoğu zaman çalıştıkları yerlerde barınan İngilizler bu özel günde izinli sayılırlar ve tüm günlerini evlerinde anneleri ile geçirirlerdi. Hatta biraz da hristiyan aleminin yortu geleneğinin etkisiyle olsa gerek "mothering cake" adını verdikleri bir tür pasta götürme adeti yerleşmişti.

Hristiyanlığın Avrupa'da yaygınlaşmasından sonra bu kutlama, onlara hayat veren ve kötülüklerden koruyan ruhani bir güç sayılan "Anneler Kilisesi" ni onurlandırmak amacıyla değişti. Zamanla kilise festivali Anneler pazarı kutlamaları ile birleşerek, beraber kutlanmaya başlandı.

Anneler Günü resmi olarak ise ilk kez Amerika Birleşik Devletleri'nde 1872 yılında kutlandı. Şair Julia Ward Howe bundan böyle her Paskalya Yortusu'nun dördüncü Pazarı'na denk gelen tarihin kendi şehrinde Anneler Günü olarak kutlanacağını ilan etti.

Philedelphia'da yaşayan Ana Jarvis adındaki genç kız, annesinin ölüm yıldönümü olan Mayıs ayının ikinci Pazar'ının tüm eyalette "Anneler Günü" olarak kutlanmasını istedi. Politikacılara, bakanlara ve iş adamlarına kendisine yardımcı olmaları için mektup yazdı.

Jarvis'in gösterdiği gayret 1911 yılında semeresini verdi ve her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar gününün Amerika Birleşik Devletleri'nin tüm eyaletlerinde "Anneler Günü" kutlanması hükümet kararıyla kesinleşti.

Böylece Mezopotamya ve Anadolu uygarlıklarının binlerce yıl önce başlattığı gelenek 20. yüzyılın başından itibaren dünya çapında kabul görmüş oldu.
Ülkemizde ise 1955 yılından beri mayıs ayının ikinci pazar gününde anneler günü kutlanıyor.

Türkiye, Danimarka, Finlandiya, İtalya, Avustralya ve Belçika'da da aynı tarih kabul edilmesine rağmen İngiltere'de ve diğer birçok ülkede Anneler Günü ulusça belirlenen değişik tarihlerde kutlanmaktadır.
 

BİR ZAMANLAR !!!

Bir zamanlar dünyaya gelmeye hazırlanan bir çocuk varmış. Bir gün Tanrı'ya sormuş; "Tanrım, beni yarın dünyaya göndereceğini söylediler. Fakat, ben o kadar küçük ve güçsüzüm ki, orada nasıl yaşayacağım?"

"Tüm meleklerin arasında senin için bir tanesini seçtim, O seni bekliyor olacak ve seni koruyacak. Meleğin sana hergün şarkı söyleyecek ve gülümseyecek. Böylece sen onun sevgisini hissedecek ve mutlu olacaksın."
"Peki, insanlar bana birşey söylediklerinde, dillerini bilmeden, söylediklerini nasıl anlayacağım?"

Meleğin sana dünyada duyabileceğin en tatlı ve en güzel sözcükleri söyleyecek.

"Sana konuşmayı, dikkatle ve sevgi ile öğretecek."

"Peki, ben seninle konuşmak istersem ne yapacağım?"

"Meleğin sana ellerini açarak bana dua etmeyi de öğretecek."

"Dünyada kötüler olduğunu da duydum. Beni onlardan kim koruyacak?"

"Meleğin seni kendi hayatı pahasına da olsa koruyacak."

"Fakat, ben seni bir daha göremeyeceğim için çok üzgünüm."

"Meleğin sana sürekli benden söz edecek ve ulaşmanın yolunu öğretecek."

O sırada cennette bir sessizlik olur ve dünyanın sesleri cennete kadar ulaşır.
Çocuk gitmek üzere olduğunu anlar ve son bir soru sorar;

"Şimdi gitmek üzere isem, benim Meleğimin adı ne?"

"Meleğinin adının önemi yok yavrum. Sen onu, ANNE diye çağıracaksın."

Tüm annelerin "Anneler Günü" kutlu olsun…

Ekart Servisi

ANNELER GÜNÜ'NE ÖZEL..!

Bugün anneler günü,Ben en güzel,en sevimli,en iyi kalpli anneye seslenmek istiyorum.

Seni kelimelerle ifade etmek ne kadar zor.Oysa binlerce güzel söz söylenebilir hakkında.Ama seni anlatmak o kadar zor ki...Sen beni yüzümdeki gülücüklerle dünyana aldın..yetiştirdin geliştirdin ..Sen hayatımın her karesinde oldun.sana danışmadan yaptığım her hareketimin hatayla sonuç vermesini bana en güzel sözlerle anlattın.Asla kızmadın.yüzündeki gülümsemeyle anlattın.sacımı okşayarak bana tecrübelerini aktardın.

Sırası geldi çocuğun gibi azarladın,arkadaşın gibi sevdin,dostun gibi sırdaşın olarak gördün.Seni kendime örnek aldım.İdeallerim hayallerim oldun.

Hüzünlü günlerimiz oldu,beraber ağladık.sevinçli günlerimiz oldu beraber güldük.az kazandık çok kazandık.ama hep vardık.yağmur yaz kış demedik hep beraber olduk.Tatil hayalleri kurduk.ama hiç beraber gidemedik.Ana kız gibi olduk,Kardeş abla gibi olduk.Yinede hep güldük... 

Şimdi uzaklardasın.keşke burda olsaydın.en sevdiğin çiçeklerle sana gelseydik.Yüzünde yine kocaman gülüşle bizi karşılasan mutfaktan mis gibi börek kokusu gelse.Ellerine sağlık en güzel böreği sen yaparsın diyip mutfağa koşsak.Hadi bakalım sen gençsin bize hizmet et desen...Benim moral kaynağım geldi diyip yine sarılsan sıkıca.seni yine saclarından öpsem..

Şu an telefona elim gidiyor.sesini duymak istiyorum.uyuyor sun belki de yada kimseyle konuşmak istemiyorsun.Her gün aynı şeyleri anlatmak zor geliyor sana..Duymak istediklerimi bana söyleyeceğini biliyorum.Neşemle seni güldürmeye çalışıp burda ki havadisleri bir çırpıda anlatıverirdim.Ama dinlenmelisin.her şey bekleyebilir.senin için dua ettiğimizi sakın unutma.

Senin,İnsanlar için yaptığın iyilikler,konumu ne olursa olsun herkesle olan samimiyetin,sevgin,saygın,ilgin yardıma koşman sağlık bilgilerini ticaret değil muhtaç durumdaki insanlar için  kullanman, özveriyle çalışman,eşine mükemmel eş,çocuklarına harika anne,bana abla olman.

Seni çok seviyoruz.seni çok seviyorum....Bugün  Anneler Günü,Yeşil gözlü güzel anne yatağında, yüzünde gülümsemeyle  bizi hatırlayacaktır.Güzel kızı saclarını tarayacaktır.yanağına öpücükler konduracaktır.

Daha güçlü olarak geri döneceksin.beraber mücadele edeceğiz.Yasam için hayat için iş için. Önümüzde yapacak daha çok şey var..Bırakıp gitmek kolaydır.Önemli olan kalıp mücadele etmektir.Bunu beraber başaracağız ... İnancımızı hiç kaybetmeden..

Sevgili, Mineş YILDIRMAK’a...Yazan:  ZEYNEP

 ANNELER GÜNÜNE ÖZEL SÖZLER

Yeryüzündeki binlerce çiçek arasından en güzeli ve anlamlısı olan anneme,seni çookk ama çok çok seviyorum...en anlamlı günde yanında olabilecek olmak çok güzel...

Benim annem, canım annem. Sen benim hayatımın, en büyük varlığısın. Sensiz bir hayat düşünemiyorum senin varlığın, beni hayatta en mutlu eden şey. İyi ki varsın ve iyi ki benim annemsin, senin gibi bir annem olduğu için gurur duyuyorum. Anneler günün kutlu olsun annem…

Canım Annem, benim senin varlığın her şeyiyle bana hayat veriyor. Senin o sıcacık sevgin vazgeçilmez sıcaklığın her zaman beni ısıttı, hep nerde zorda kalsam bana bir çıkar yolu buldun karanlıkta kaldığımda ay gibi parlayan ışığım, soğukta üşüdüğümde içimi sıcacık ısıtan sevginle her zaman yanımda oldun. iyiki varsın iyiki benim annemsin senin gibi annem olduğu için Allahıma sonsuz şükürler olsun seni çok seviyorum. Can özüm biricik anacığım, anneler gününü canı gönülden kutlarım, ellerinden öperim... Anneler Günün Kutlu Olsun...

Annecim, biriciğim.. Sonsuz sevgini, bitmez tükenmez sabrını ancak anne olunca anlayabileceğim herhalde.. Seçme şansım olsaydı yine senin annem olmanı istedim.. SENİ ÇOOOOKK SEVİYORUMM... Anneler günün kutlu olsun!!!

Bu dünyadaki en güvenli sığınağım senin kucağın. Benim annem olman bu dünyadaki en büyük şansım. seni seviyorum annem.. annerler günü kutlu olsun annem.

Meğer dilimdeki ve beynimdeki en güzel kelime senin adınmış. Sana her seslenişimde ya acım diniyor ya da sevgim coşuyor. Anneler günü kutlu olsun canım annem

Sen hayatımın kutup yıldızı oldun. Nereye gidersem gideyim ışığının altında sevginle uyudum. Doğru yolu buldum. Seni seviyorum anne. Anneler günün kutlu olsun canım annem

Anneciğim, bir günümde değil her günümdesin. Annem olman dünyadaki en büyük şansım,
iyi ki varsın. Anneler günün kutlu olsun

fedakârlık, sevgi, sabır ve güzellik ne demek tarif et derlerse; annem derdim canım annem seni bir gün değil her gün çok seviyorum. Anneler günün kutlu olsun canım annem

Yüreğindeki sınırsız sevgi ve sabır için çok teşekkürler canım anneciğim... Anneler günün kutlu olsun!

Mesafeler uzak olsa da yüreğim hep seninle canım annem... Anneler günün kutlu olsun!

Sen varken ben yoktum. Sen açken ben toktum. Şimdi de, sonra da basımın tacı annem. Seni hep seveceğim benim canım annem.

Seni unutmadığımı bugünde bilmeni istedim. Anneler günün kutlu olsun dünyanın en güzel ve özel annesi...

Bir günümde değil her günümdesin. Her gün her saniye benimlesin. Her zaman bana destek oldun. Sen benim için çok özelsin. Anneler günün kutlu olsun...

Benim için her şeye katlanan, her zaman yanımda olan, değeri biçilemeyen dünyanın en güzel annesine… Anneler günün kutlu olsun canım annem…

Dün sana kızdıklarımı bugün ben yapıyorum Anne.

Çünkü aslında senin küçük bir kopyanım. Umarım senin kadar sevgi dolu olurum, Anneler günün kutlu olsun canım annem…

Benim için her şeye katlanan her zaman yanımda olan değeri biçilemeyen dünyanın en güzel annesinin, anneler günü kutlu olsun...

Anneciğim, bir günümde değil her günümdesin. Annem olman dünyadaki en büyük şansım, iyi ki varsın. Seni çok seviyorum annem.

Sen hayatımın kutup yıldızı oldun. Nereye gidersem gideyim ışığının altında sevginle uyudum. Doğru yolu buldum. Seni seviyorum annem.

Eğer bana gözlerinle değil de kalbinle bakmış olsaydın, seni ne kadar sevdiğimi çok iyi anlardın... Anneler günün kutlu olsun canım annem...

Canım annem, sultanım... Aldığım son nefese yaşadığım son güne kadar ben sana sende bana aitsin annem. Anneler günün kutlu olsun sultanım.

Canım Annem benim senin varlığın herşeyiyle bana hayat veriyo senin o sıcacık sevgin vazgeçilmez sıcaklığın herzaman beni ısıttı hep nerde zorda kalsam bana bir çıkar yolu buldun karanlıkta kaldığımda ay gibi parlayan ışığım, sogukta üşüdüğümde içimi sıcacık ısıtan sevginle herzaman yanınmda oldun iyiki varsın iyiki benim annemsin senin gibi annem olduğu için Allahıma sonsuz şükürler olsun seni çok seviyorum canozüm biricik anacığım anneler günü canı gönülden kutlarım sevgi vede saygılarımlaa

ANNE DUASI..

Musa Aleyhisselam bir gün: "Ya Rabbı, Cennet'te benim komşum kim olacak, bana bildir de gidip onunla görüşeyim," dedi.Musa Aleyhisselama şöyle vahiy geldi."Falan beldeye git! Orada·çarşının başında bir kasap dükkanı var.O dükkanın sahibi olan kasabı gör! O veli bir kulumdur. Yalnız bilesinki, onun çok önemli bir işi vardır. Çağırırsan gelmez. İşte o senin cennetteki komşundur."

Musa Aleyhisselam hemen bildirilen yere gitti. Kasabı buldu ve ona:"Ben sana misafir geldim", dedi.

Kasap Musa Aleyhisselami tanımıyordu.Ona "Hoş geldin" deyip bir kenara oturttu. Dükkandaki işi bitince de Alıp evine götürdü. Evinin baş kösesine oturtup çok ikramda bulundu.
Musa Aleyhisselam, ev sahibini dikkatle takip ediyordu. Ev sahibi kasabın ocakta çömlek içinde, et pişirdiğini gördü.
Et pişince çömlekteki eti küçük küçük parçalara ayırdı. Bunları bir tabağa koyup, bir kenara bırakti Sonra bir et parçası daha çıkartıp, onu da misafiri Musa Aleyhisselam'a ikram ederek dedi ki: "Benim önemli bir işim var. Sen beni bekleme yemeğini ye"!Sonra da yanından ayrıldı. Önemli bir isim var deyince, Musa Aleyhisselam,önemli işi nedir diye merak etti ve gizlice kasabı takip etti.
Kasap Musa Aleyhisselam'in yanından ayrıldıktan sonra, yandaki odaya geçti.

Duvarda asılı duran büyük bir zembili indirdi. Zembilde çok ihtiyar, mecalsız bir kadın vardı.

Kadına küçük küçük parçaladığı etleri yedirdi.

Karnını güzelce doyurduktan sonra, altındaki kirlenmiş bezleri aldı
yerine temizlerini koydu. Sonra kirli bezleri yıkayıp astıktan sonra ellerini
yıkayıp Musa Aleyhisselam'in yanına geldi,

Daha yemeğe başlamadığınıgören kasap sordu. "Niçin yemeğe başlamadınız"? Musa Aleyhisselam

"Sen bana zembildeki sırrı söylemedikçe bir lokma bile yemem". Dedi.


"Mademki merak ettin anlatayım": Ey misafir, bu zembildeki benim yaşlıannemdir. Çok yaşlı olduğu için takatten düstü. Evde bakacak başka kimsem de yok. Evleneceğim, fakat hanımım annemi incitir, onu üzer diye evlenemiyorum. İşe gittiğimde herhangi bir hayvanın kendisine zarar vermemesi için onu gördügün gibi bir zembile koydum. Her gün gelip iki ögün yemek yediriyorum.Diğer hizmetlerini de görüp gönül rahatlığıyla işime gidiyorum. Bunun üzerine Musa Aleyhisselam dedi ki:

"Ancak anlamadığım bir şey daha var. Sen annene yemek yedirip şu içirdikten sonra,  dudaklarını kıpırdatıp birşeyler söyledi, sen de AMIN dedin.

Annen ne söyledi ki amin dedin? " Annem, her hizmet edişimde "Allah seni Cennette Musa Aleyhisselam"a komşu eylesin diye dua eder. Ben , hiç ihtimal vermediğim halde, bu
güzel duaya amin derim.

Ben kimim ki, O büyük Peygamberle komşuluk edebileyim.Onunla komşuluk edebilecek ne amelim var ki?
O zamana kadar kim olduğunu saklayan Musa Aleyhisselam, buyurdu ki:
"Ey Allahın sevgili kulu, ben Musa'yım. Beni sana Allah-u Tealâ gönderdi.
Annenin rızasını kazandığın için Cennet-ı Â'lâyi ve orada bana Komşu
olmayı kazandın".Kasap hemen kalkıp Musa Aleyhisselamın elini öptü ve sevinç içinde yemeğini yedi.


Allah-u Tealâ sizleri "ANNE" şefkatinden mahrum etmesin ve " ANNE bedduasından uzak kılsın. "

BABALAR GÜNÜ (Hazıran Ayının 3.Pazarı)

Babalar Günü… Acaba Anneler Günü'ne karşı bir gün olarak mı ortaya çıktı. Bir çok kişi belki de Babalar Günü'nün de bir tarihçesi olduğunu bilmiyor. Aslında Anneler Günü kadar eski olmasa da Babalar Günü'nün de 91 yıllık bir geçmişi var. Ama bazı tarihçiler, Babalar Günü'nün Antik Roma'da bile kutlamasının yapıldığını belirtiyorlar.

Haziran ayının 3. Pazarı olarak kutlanan Babalar gününün tarihçesi için elimizde iki farklı kaynak var. Bazı araştırmacılar tarih belirtmezken Babalar Günü'nün Batı Virginia'da ortaya çıktığını savunuyor. Bu araştırmacılar Batı Virginia'da yaşayan John Dowdy'nin annesi öldükten sonra onun yerini alan babası için böyle bir gün kutlanmasını istediğini söylüyor.

Diğer araştırmacılar ise 1910 yılında Washington'daki John Bruce Dodd'un 6. Çocuğunun doğumu sırasında hayatını kaybeden annesinin ardından hayatını çocuklarına adayan babası William Smart'a özel bir gün armağan etmek amacıyla bu fikri ortaya attığını belirtiyorlar.

Küçük yaşta annesini kaybeden Dodd'u ve beş kardeşini, babaları William Jackson Smart büyütmüş. Babasının bir yandan çiftlikte çalışıp öte yandan altı çocuğa bakmasının zorluklarını farkeden Dodd, anneler günü kutlanırken babalar gününün olmayışını büyük bir haksızlık olarak nitelendirmiş. Hemen babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın babalar günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış. Ama bu çalışmalar bir sonraki yılın 19 Mayıs'ına kadar sürmüş.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910'da Washington'ın Spokane şehrinde kutlanmıştır. Bu tarihten sonra ABD'nin diğer eyaletlerine yayılmıştır. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge'in desteğiyle kutlandı. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazar gününün Babalar günü olarak kutlayacağını açıklayan bir bildiri yayınladı.

Katoliklerin Babalar Günü'ne getirdikleri yorum ise diğer araştırmacılardan çok farklı. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Peygamberleri Hazreti İsa'nın babası anısına, Mart ayının 19'unu St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan ediyorlar. Ülkemizde 80'li yılların sonlarına doğru kabul gören Babalar Günü, bu yıl da Haziran ayının üçüncü pazarın'da kutlanıyor.

Yakınınızda ya da uzaklarda... Babanıza bugün sesinizi duyurun.

Tüm babaların ve baba adayların bu özel günü kutlu olsun…

  Ekard Servisi

Hayatta ben en çok babamı sevdim

Hayatta ben en çok babamı sevdim.
Karaçalılar gibi yardanbitme bir çocuk
Çarpı bacaklarıyla- Ha düştü, ha düşecek…
Nasıl koşarsa ardından bir devin,
O çapkın babamı ben öyle sevdim.


Bilmezdi ki oturduğumuz semti,
Geldimi de gidici hep, hepp acele işi!..
Çağın en güzel gözlü maarif müfettişi,
Atlastan bakardım nereye gitti,
Öyle öyle ezber ettim gurbeti.

Sevinçten uçardım hasta oldum mu,
40'ı geçerse ateş, çağirırlar İstanbula.
Bir helallaşmak ister elbet, diğ'mi oğluyla!
Tifoyken başardım bu aşk oy'nunu.
Ohh dedim, göğsüne gömdüm burnumu.


En son teftişine çıkana değin
Koştururken ardından o uçmaktaki devin.
Daha başka tür aşklar; geniş sevdalar için
Açıldı nefesim, fikrim, canevim.
Hayatta ben en çok babamı sevdim.

BABALAR GÜNÜNE ÖZEL MESAJLAR

 • SEN ALLAHA DILENEN DILEK GOKLERE UZANAN ELLERIMSIN SEN GOZUMDEN SUZULEN YAS DUSUNCEM HASRETIMSIN. SEN ANLATMAK ISTEYIPTE ANLATAMADIGIM, KELIMELERLE IFADE EDEMEDIGIM BIRICIK BABAMSIN.
   
 • TATLI BABACIGIMA SABAH YAGAN CIG KADAR SAF AKSAM GUN BATIMINDA ISE RUZGAR KADAR CILGIN,OKYANUSUN DERINLIKLERINDEKI INCI KADAR GUZELSIN.BABALAR GUNUNU KUTLUYORUM
   
 • GELINCIKLERIN EN SADESINE PAPATYALARIN EN GUZEL KOKANINA GULLERIN EN GULER YUZLUSUNE BABALARIN EN SEVGILISINE BABALAR GUNUNUZU BIR KEZ DAHA KUTLUYORUM
   
 • COK SEVDIGIM CANIM BABACIGIMA KUCAK DOLUSU SEVGILERIMI SUNAR, BABALAR GUNUNU KUTLARIM
   
 • BABA SEVGISINI KORU. O SEVGIYI KESIP ATARSAN, TANRI DA SENIN MUTLULUK ISIGINI SONDURUR.
   
 • BABANIN ROLU, YUZ OGRETMENINKINE BEDELDIR
 • DUNYADAKI CICEKLERIN EN GUZELI GULDUR GULLERIN EN GUZELI ISE SEN GUNUN KUTLU OLSUN BABACIGIM. 
 • ATESIN YAKTIGINDAN, GUNESIN HAREKET ETTIGINDEN, GERCEGIN BIR YALAN OLDUGUNDAN KUSKULAN FAKAT BENIM SENI SEVDIGIMDEN ASLA KUSKULANMA BABACIGIM, BABALAR GUNUN KUTLU OLSUN. 
 • EVIMIZIN GUNESI BIR TANESI OLAN CANIM BABAMA KUCAK DOLUSU SEVGI VE SAYGILARIMLA BABACIGIM BIR GUNUMDE DEGIL HER GUNUMDESIN. 
 • UZERIME SABIR TOHUMU EKIP SEVGIYLE SULADIGIN GULUNUN BILMENI ISTEDIGI BIR SEY VAR SENI COK SEVIYORUM. 
 • SEN GULLERE OZENME GULLER SANA OZENSIN UZME TATLI CANINI SEN GULLERDEN GUZELSIN OZGURLUK KADAR OZEL GULLER KADAR GUZELSIN BENIM GUZEL BABACIGIM...
 • BABA SEVGISINI KORU. O SEVGIYI KESIP ATARSAN, TANRI DA SENIN MUTLULUK ISIGINI SONDURUR. 
DERKEN BİR GÜN...

1 yaşınızdayken sizi elleriyle besledi ve yıkadı,
Bütün gece ağlayıp onu uyutmayarak teşekkür ettiniz.

2 yaşınızdayken size yürümeyi öğretti,
Size seslendiğinde odadan kaçarak teşekkür ettiniz.

3 yaşınızdayken size özenle yemekler hazırladı,
Tabağınızı masanın altına dökerek teşekkür ettiniz.

4 yaşınızdayken elinize rengarenk kalemler tutuşturdu,
Evin bütün duvarlarına resim yaparak teşekkür ettiniz.

5 yaşınızdayken sizi cici kıyafetlerle süsledi,
Gördüğünüz ilk çamur birikintisine atlayarak teşekkür ettiniz.

6 yaşınızdayken okula kadar sizinle yürüdü,
Sokaklarda GITMIYCEEEEEEEMdiye ağlayarak teşekkür ettiniz.

7 yaşınızdayken size bir top hediye etti,
Komşunun camini kırarak teşekkür ettiniz.

9 yaşınızdayken size piyano öğretmeni buldu,
Notaları bir gün bile çalışmayarak teşekkür ettiniz.

10 yaşınızdayken doğum günü partilerinden dans derslerine kadar her yere sizi arabayla götürdü,
Arabadan fırlayıp giderken arkanıza bile bakmayarak teşekkür ettiniz.

11 yaşınızdayken sizi arkadaşınızla sinemaya götürdü,
Sen bizimle oturmadiyerek teşekkür ettiniz.

12 yaşınızdayken zararlı TV programlarını seyretmenizi istemedi,
O evde değilken hepsini izleyerek teşekkür ettiniz.

15 yaşınızdayken sizi yurtdışında yaz kampına gönderdi,
Tek satir mektup yazmayarak teşekkür ettiniz.

17 yaşınızdayken erkek arkadaşınızla partiye gitmenize izin verdi,
Bir telefon bile etmeden sabaha karşı eve dönerek teşekkür ettiniz.

19 yaşınızdayken okul masraflarınızı karşıladı, sizi arabayla kampüse götürdü ve eşyalarınızı taşıdı,
Arkadaşlarınız alay etmesin diye kampüs kapısında vedalaşarak teşekkür ettiniz

21 yaşınızdayken is hayati ve kariyerinizle ilgili size fikir vermek istedi,
Ben senin gibi olmayacağımdiyerek teşekkür ettiniz.

22 yaşınızdayken kep giyme töreninizde size gururla sarıldı,
Avrupa seyahati için para isteyerek teşekkür ettiniz.

24 yaşınızdayken uzun süredir çıktığınız çocukla tanışmak istedi,
Zamanını ben bilirim diye tersleyerek teşekkür ettiniz.

25 yaşınızdayken düğün masraflarınızı karşıladı, sizin için hem mutlu oldu hem çok duygulandı,
Siz dünyanın bir ucuna taşınarak teşekkür ettiniz.

30 yaşınızdayken bebek bakimi hakkında size akil vermek istedi,
Artık bu ilkel yöntemleri bırak diyerek teşekkür ettiniz.

40 yaşınızdayken sizi arayıp bir akrabanızın doğum gününü hatırlattı,
Anne isim başımdan aşkın diyerek teşekkür ettiniz.

50 yaşınızdayken o çok hastalandı, hafta sonunda onu görmeye gittiğinizde mutlu oldu,
Ona yaşlıların çocuk gibi nazlı olduğunu söyleyerek teşekkür ettiniz.

Derken bir gün..... o öldü,
O güne kadar onun için yapmadığınız ne varsa, o anda kalbinize bir yıldırım gibi düştü....

EĞER HALA SİZİNLEYSE, ŞİMDİ ONU HER ZAMANKİNDEN DAHA ÇOK SEVİN.....

LÜTFEN SONUNA KADAR OKUYUNUZ ..

PARTİYE GİTTİM ANNE, BANA ÖGÜTLEDİKLERIN AKLIMDAYDI; İÇKİ İÇME YAVRUM, DEMİŞTİN, YALNIZCA SODA İÇTİM ANNE.
DEDİĞİNİ YAPTIĞIM İÇİN İÇİM GURURLA DOLUYDU, DİĞERLERİNE BENZEMEDİM VE İÇKİLİ ARABA KULLANMADIM.
BEN DOĞRU OLANI YAPTIM ANNE, TIPKI SENİN DEDİĞİN GİBİ...
ŞİMDİ PARTİ SONA ERİYOR ANNE VE HERKES İÇKİLİ, BENSE SANA DÖNERKEN SANA TEK PARCA DÖNECEGİMDEN EMİNDİM.
ARABAYI KULLANMAYA BAŞLADIM ANNE, TAM YOLA ÇIKACAKTIM, DİĞER ARABA BENI GÖRMEDİ ANNE,
BANA BİR EŞYAYMIŞIM GİBİ ÇARPTI. KALDIRIMDA UZANMIŞ YATARKEN YARALI, POLİSİN BU ÇOCUK SARHOŞ DEDİĞİNİ DUYDUM ANNE ,BANA ÇARPAN SARHOŞSA ONUN HATASINI BEN Mİ ÖDEYECEĞİM ANNE?
BURADA OLUYORUM ANNE, HAYATIM BİR BALON GİBİ SÖNECEK Mİ?
ETRAF KAN DOLU ANNE, BENİM KANIMLA HİSSEDİYORUM, BİRAZDAN ÖLECEGİM...
SANA SON BİR ŞEY SÖYLEMEK İSTİYORUM ANNE, YEMİN EDERİM HİÇ İÇMEDİM, İÇEN BEN DEĞİL, ONLARDI ANNE...
GALİBA BANA ÇARPANLA AYNI PARTİDEYDİK, TEK FARK; O SADECE SARHOŞ, BENSE ÖLÜYORUM ANNE..
İNSANLAR NEDEN İÇER ANNE?
ŞİMDİ KESKİN BİR ACI DUYUYORUM, TIPKI BIÇAK GİBİ.
BANA ÇARPAN ÇOCUK YÜRÜYOR, GÖRÜYORUM, BU HAKSIZLIK !
BEN BURADA YATIYOR VE ÖLÜYORUM... KARDEŞİME SöYLE AĞLAMASIN ANNE, BABAMA SÖYLE CESUR OLSUN.
MEZARIMIN BAŞINA, BABASININ KIZI DİYE YAZMAYI UNUTMASIN.
BİRİLERİ ONA İÇKİLİ ARABA KULLANMAMASINI SÖYLEMELİ ANNE.
NEFESİM TUKENİYOR ANNE, GİTTİKCE HALSİZLEŞİYORUM. NE OLUR AĞLAMA ARKAMDAN.
SON BİR SORUM VAR ANNE, ELVEDA DEMEDEN ÖNCE,SUÇLU BEN OLMADIĞIM HALDE ÖLEN NEDEN BENİM...


NOT; BU ŞİİR İNGİLTEREDE ALKOLLÜ SÜRÜCÜLER YÜZÜNDEN YAŞAMLARINI YİTİRENLERIN ANISINA YAZILMIŞ OLUP, INTERNET VASITASYLE TÜM DUNYAYI DOLAŞMAKTADIR.LÜTFEN SİZ DE BİLDİGİNİZ MAILLERE ULAŞTIRILIM VE DERS ALALIM