İHA DRONE PİLOT SERTİFİKA HAKKINDA BİLGİLER

Shgm sitesine Giriş Yetkili kuruluşlar Başvuru Formları Sorular ve cevapları

İHA DRONE PİLOT SERTİFİKASI KİM TARAFINDAN VERİLECEK?

Eğitim sertifikaları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) onaylı verilmektedir.Kaç adet İHA Drone Pilot Sertifikası (Ehliyeti) var ? Hangisini almalıyım ?Piyasada satılan droneların çoğu İHA-0 ve İHA-1 kategorisindedir . İHA-1 drone pilot ehliyeti fazlasıyla yeterli olacaktır.

  • İHA0: Azami kalkış ağırlığı 500 gr (dâhil) – 4kg aralığında olan İHA’ lar. 12 saatlık eğitimle alınmaktadır.

  • İHA1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg (dâhil) – 25 kg aralığında olan İHA’ lar. 36 saatlik eğitimle alınmaktadır.

  • İHA2: Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dâhil) – 150 kg aralığında olan İHA’ lar.

  • İHA3: Azami kalkış ağırlığı 150 kg (dâhil) ve daha fazla olan İHA’ lar.

İHA 0 / İHA 1 Drone Ehliyeti Eğitimleri

İnsansız Hava Aracları (İHA) havadan görüntüleme, haritalama, madencilik, mühendislik ve sayamadığımız birçok sektörde ve birçok alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. İHA'lar ya da diğer adıyla Drone 'lar havada uçan birer gözlerimiz olarak bizlere sivil alanda birçok fayda sağlamakta, maliyet ve işçilik olarak çok fazla kazanç sağlamaktadır.

Tronik Havacılık, SHGM'den Yetkili Uçuş Eğiitm Organizasyonu olarak yetkilendirildik ve bu kapsamda eğitimlerimizi yapmaktayız. SHT-İHA talimatında İHA'lar kalkış ağırlıklarına göre dört gruba ayrılmaktadır.Bunlar:

Eğitim Programı

Modül Saat
İHA0 İHA1
İHA Tanıtım 1 3
Hava Hukuku ve Sorumluluklar 2 6
Hava Aracı, Uçuş Dinamiği ve Uçuş Prensipleri 1 4
Meteoroloji 1 2
ATC Usulleri ve Havacılık Freyzolojisi 1 3
Seyrüsefer ve Operasyon 2 5
Kumanda Edilebilir Sistemler 1 4
İtki Sistemleri 1 3
Aviyonik Sistemler 1 3
Bakım ve Onarım 1 3

Toplam

12 36

İHA Drone Eğitimlerini kimler almalı ?

Meskun mahalde uçuş yapacak herkesin izin alması gerekmektedir. Bu izni alabilmenin ana şartı, hobi amaçlı drone pilotları için SHGM sayfasından ufak bir sınava katılmaları ve bu sınavdan başarılı olmaları, ticari olarak kullanım gerçekleştirecek drone pilotların ise İHA-0 veya İHA-1 ehliyetine sahip olmaları gerekmektedir.

Özellikle drone pilotlarını ilgilendiren birçok konuya açıklık getiren mevzuat, İHA Drone Pilot Eğitimlerinin nasıl olması gerektiğini ve eğitim kuruluşlarının uyması gereken kuralları da detaylarıyla açıklamış oldu. Drone pilotları için meskun mahalde uçuş kurallarını, kaç m. yüksekliğe çıkılabileceği, nerelerde uçurabileceği, droneların bakımı gibi kurallara uyulmasının zorunlu hale gelmesiyle ticari drone pilotluğu kavramı da oluşmuş oldu. Drone Pilot Eğitimleri dron kullanıcıları için ‘İHA-0 için 12 saat’, ‘İHA-1 için 36 saatlik’ eğitimler şeklinde verilmektedir.

Drone’umu nasıl ve nereye kaydetmeliyim ?

www.iha.shgm.gov.tr  SHGM sisteminde, kayıt olurken bireysel ve ticari iki farklı giriş söz konusudur. Öncelikle buradan bireysel ya da ticari olarak kayıt yapmanız gerekmektedir. 500 gr üzerindeki Drone’nunuz satın aldığınız kuruluş tarafından üzerinize atanmalıdır ve siz de bunu sistem içerisinde üzerinize alım işlemini SHGM’ nin ilgili sayfasından ‘’ link koymamız gerekli buraya’’. gerçekleştirmelisiniz.

500gr üzerinde bir cihaz ile uçulması durumunda ve uçtuğunuz yer meskûn mahal ise bu tür uçuşlar için izin almanız gerekmektedir. Ticari Dron kullanıcısının izin alması için ehliyete ihtiyacı bulunmakta, ehliyeti almaya hak kazanmak içinde eğitim alarak hava hukuku ve sorumlulukları ile mevzuatı, yasakları ve kuralları öğrenmesi gerekmektedir.

SHGM’ DEN NASIL İZİN ALINIR?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), ‘’ http://iha.shgm.gov.tr ’’ adresinden eğitim alan Dron kullanıcıları tarafından sisteme sertifikalarının yükleyerek, pilotluk yetkilerine göre İHA-0 Ticari veya İHA-1 Ticari olarak tanımlamaları gerekmektedir. Uçuş İzni Talep Et bölümünden izin için başvuru yapabilirsiniz.

HANGİ İHA’LAR İHA-0 ve IHA-1 PİLOTLUK EĞİTİM TALİMATI KAPSAM DIŞINDADIR?

  • Kapalı alanlarda kullanmak amacıyla tasarlanarak üretilmiş İHA ve sistemleri.

  • Yere veya herhangi bir platforma bağlı olan insansız balon ve benzeri sistemler.

  • Azami kalkış ağırlığı 500 gr’dan daha az, uçabilen oyuncaklar.

İHA SINIFLARINA GÖRE KAÇ SAAT EĞİTİM ALINMASI GEREKMEKTEDİR?

· İHA-0 Sınıfındaki eğitimler Toplamda 12 Saat (2 Gün) sürmektedir.

· İHA-1 Sınıfındaki eğitimler Toplamda 36 Saat (4 Gün) sürmektedir.

Katılımcıların taşıması gereken özellikler şu şekildedir:

  • -Herhangi bir terör ve devletin bütünlüğüne karşı işlenen suçundan hüküm giymemiş olmak
  • -İHA 0 için en az 12 yaşından gün almış olmak, İHA 1 için en az 15 Yaşından gün almış olmak

Soru: 1 - Kırmızı (Özel İzne Tabi) bölgelerde İnsansız Hava Aracı (İHA) uçuş izni başvurusu nasıl yapılır.


“Kırmızı (Özel İzne Tabi) bölgelerde yapılacak uçuş izin başvurularında İHA Uçuş İzni Talep Formu’nun (Form-19) Genel Müdürlüğümüze gönderilmesi ile birlikte başvuru sahibi tarafından esbfua@dhmi.gov.tr e-posta adresine de mail yolu ile gönderilmesi gerekmektedir.”

 Soru: 2 - Arşiv kayıtlı sicil belgesi ne demektir?

Genel olarak adli sicil kaydı, infazı tamamlanmamış sonuçları devam eden kayıtları ihtiva ederken, adli sicil arşiv kaydı infazı tamamlanmış, etkisi ortadan kalkmış kayıtları ihtiva eder. Söz konusu arşiv kayıtlı adli sicil belgesi kayıt olunduktan sonra Genel Müdürlüğümüzce kontrol edilmektedir. Ayrıca yüklenmesine gerek yoktur.

Diğer sorular ve cevapları Shgm sitesine Giriş