TENİS SPORURize Kaçkar Tenis Kulübü

Tenis nedir, tenis kelimesinin anlamı nedir diye baktığımızda sözcük kökeni Anglo-French (İngiliz-Fransız) olan “tenetz” sözcüğüne dayanır. Tenetz kelimesinin sözlük karşılığı ise “bekle ve yakala” olarak karşımıza çıkar.Tenis, raket ve top ile oynanabilen bir spor türüdür. Tek kişi oynanabildiği gibi 2 ya da 4 kişi ile takım oluşturularak da oynanabilmektedir. Buradaki en temel amaç, topu raket aracılığıyla karşı tarafın yani rakibin sahasına atmaktır. 

İlk olarak Fransa’da el ile oynan bir oyuna dayanan tenis, Tenis 1874 yılında İngiliz subayı Wingfield tarafından bulundu ve Sphetristike adı verildi. Bugün de dünyanın birçok ülkesinde oynanan bir spor haline gelen tenis sporunun özel günü de vardır. Her yıl mart ayının ilk pazartesi Dünya Tenis Günü olarak kutlanır.  Türkiye’de ilk tenis 1900 yılında İngilizler tarafından oynanmıştır.

Tenis, kort denilen dikdörtgen bir zemin ve ortasında file bulunan bir alanda oynanır. Bu nedenle tenis sporu, kort tenis şeklinde adlandırılabilir. Ancak tenis denilince akla ilk olarak  masa tenisi  gelebilmektedir. Oysa ki birbirlerinden farklı kurallara ve oynayış tarzına sahiptirler. Tenis belli başlı kurallar dahilinde oynanabilen bir spordur. Kurallara uygun olarak tenis oynamak, sadece oyun stratejisi geliştirmek açısından değil aynı zamanda tenisten yeterince keyif alınmasını da sağlar. Böylece tenis sporuna hâkim olmak da kolaylaşır.Özel biçimde düzenlenmiş sahada (kort) raketler ve toplarla yapılan (2 yada 4 kişiyle) spor. Tenis kondisyon gerektiren aynı zamanda bütün kas gruplarını çalıştıran bir spordur.

Çoğunlukla 3 olmak üzere, 3 veya 5 set halinde oynanan tenis, servis atışı adı verilen ilk vuruş ile başlar. Oyuncular, tenis raketi ile servis atışı yaparak topu sahanın ortasındaki filenin üzerinden rakip takımın sahasına geçirmeyi amaçlar. 

Servis, sahanın orta çizgisinin sağındaki bölge hizalanarak sahanın dışından yapılan bir vuruştur. Servis yapan oyuncunun atışı çapraz bölgeye atması gerekir. Bu nedenle servisi karşılayacak kişi de çaprazda durmalıdır. 

Servis kullanan oyuncu topun fileye değmemesini sağlamalıdır. Eğer top fileye değerse sayı rakip takımın olur. Öyle ki fileye değen top karşı sahaya da geçemez ise “çift hata” denilen bir hata ortaya çıkar. Ayrıca, eğer top ikiden fazla sekerse sayıyı topa vuran taraf kazanır fakat top dışarıya düşerse sayıyı topu karşılayacak olan takım alır. 

Bir seti tamamlayabilmek için 6 sayının alınması gerekir. 6 sayıya ulaşan seti kazanır. Fakat 6-0'lık ya da 6-5'lik bir oyun bitemez çünkü arada 1 sayı farkı bulunur. Bu nedenle ya berabere bitmesi gerekir ya da karşı tarafın rakibi ile arasında en az 2 sayı fark olması gerekir. 

Öte yandan set 5-5 biterse oyun uzatmaya gider ve uzatma sonucunda kazanan belirlenir. 0-0 ile başlayan skor, her sayıya karşılık 15 puan eklenerek ilerler. Kısacası ilk sayı 15, ikinci sayı 30 ve üçüncü sayı ise 40 puan olarak belirlenir. Eğer oyun 40-40 eşit sayıda olursa ekstra sayı avantajı denilen bir durum oluşur. Sonuç olarak avantajı alan oyunu kazanır.         

Ayrıca oyuncuların tek sayılı oyunlarda saha değiştirmesi gerekir. Eğer setin bitiminde toplam oyun sayısı çift sayı ise bir dahaki setin ilk oyunundan sonra da saha değiştirilir.

Kısacası tenis oyununda temel kural, topu file üzerinden karşı takımın sahasına atabilmektir. Eğer rakip topa yetişemezse ve top iki kere sekerse sayı kazanılır. Buna ek olarak top rakibin vücuduna değdiği taktirde de sayı elde edilir.Her spor dalında olduğu gibi teniste de bazı özel terimler bulunmaktadır. Servis, forehand (sağ vuruş) ve backhand (el arkası vuruş) bu terimlerden en çok kullanılanlarıdır. Öyleyse temel olarak teniste kullanılan bazı terimler nedir bakalım.

Servis: Tenis maçını başlatan vuruşa denir. Oyuncu, arka çizginin gerisinde durarak çizgiye basmadan servis atar. Servis için topu karşı tarafa atan kolun yukarıya uzanarak atış pozisyonuna gelmesi gerekir.

Forehand: Tenisteki en temel terimlerden olan forehand sağ el ile oynayanların topa sağ taraflarından, sol el ile oynayanların ise sol taraflarından yaptıkları bir vuruş tekniğidir. 

Backhand: Bu terim oyuncunun raketi tuttuğu ele göre, elinin arkasıyla yaptığı vuruşa denir. forehand atışa göre biraz daha profesyonellik gerektirir.

Ace: Serviste direkt kazanılan sayı ace olarak adlandırılır. Diğer bir deyişle top rakibe değmeden sayı olursa ace olur.

Tie-Break: Berabere biten oyunlarda kazananın belirlenmesi için yapılan uzatmalara denir. Tiebreak esnasında puanlama 15, 30, 40 şeklinde değil; 1, 2, 3, … şeklinde ilerler. En az 7 puana ulaşan ve karşı taraf ile arasında en az 2 sayı bulunan kazanır.

Tenis topu: Tenis oynamak için özel olarak tasarlanan ve 6.7 cm büyüklüğünde olan bu top genellikle sarı renkte üretilir. Bu toplar lifli yapısı olan bir keçe ile kaplanır. Tenis topunun kaplamasında keçe kullanılmasının nedeni topun aerodinamik yapısına katkı sağlamaktır. Tenis topunu alt ve üstten çevreleyen iki adet kalın beyaz çizgi bulunur.

Sağlıklı yaşam için sporun şart olduğunu hepimiz iyi biliriz..Yaşınıza uygun bir spor yapmakta en doğrusu tabi. Spor yapmanın vücudumuza olan yararlarını hemen hepimiz bildiğimiz halde çeşitli bahanelerle ihmal ederiz. Spor, hastalıklardan korunmamız için vücudumuza direnç sağlar, bazı hastalıkları tedavi etmek amacıylada uygulanır.

Hareketsiz bir anda kalp 5 litre kan pompalar ve bunun 1 litresi kaslara gider. Buna karşılık hareket eden bir insanda pompalanan kan miktarı 25 litredir. Bunun 20 litresi kaslara gider. Kalp kasları genişler,çeperleri büyür ve daha fazla kan toplayıp pompalayabilir. Bu sayede damarlarda daha fazla kan dolaşır. Tüm vücudumuzu hareket ettiren sporların başında Tenis (kort tenisi) gelmektedir. 

Standart Tenis Sahası Nasıl Olmalıdır?

Profesyonel standartları karşılayan bir tenis sahasının şekli dikdörtgen olmalıdır. Kortun uzun kenarı 23,77 metre ya da 78 feet uzunluğunda; kortun kısa kenarı da 10,97 metre ya da 36 feet genişliğindedir. Kortun bu boyutları çiftler müsabakasında kullanılır.

Tekler müsabakalarının yapılacağı sahaların ölçüleri ise, uzunluk 23,77 m ve genişlik 8,23 m olacak şekilde olmalıdır. Tek fark genişlik ölçüsünde olup, diğer tüm ölçüler aynıdır. Çizgiler tekler ve çiftler için aynı alanda çizilebilir.

Kort içerisinde 8,23 metre ya da 27 feet genişliğinde olan bir çizgi daha bulunur. Bu çizgi ise tekler müsabakalarında kullanılan kort alanının belirlenmesinde kullanılır. Kort genişliğini belirleyen çizgiler sınır çizgisi olarak adlandırılırlar. Bu çizgilerin ortasındaki küçük işaretlere çilekeş adı verilir ve bu çizgilerin kalınlığı 2,5-5 cm arasında olmalıdır. Servis çizgileri ile yan çizgiler arasında kalan alanı iki eşit parçaya bölerek servis sahalarını oluşturan çizgiye orta servis çizgisi veya orta işareti denir. Bu sınırın genişliği 5 cm ve uzunluğu 10 cm olmalı, ana çizgilere dik bir şekilde çizilmelidir.

Tenis sahası 1,07 metre ya da 3 1/2 feet yüksekliğinde iki direğin üzerine takılan çelik tel ya da ağlarla ikiye ayrılır. 11,89 metreden ayrılan tenis sahasını ayırmak için kullanılan ağlar gergin olmak zorundadır. Ağların arasından top geçmemeli ve direklerin arası tamamen doldurulmalıdır.

Tenis sahasında kullanılan ağın yüksekliği direklerde 1.06 mt, ortada 0,914 metre ya da 3 feet olarak belirlenir. Ağ açıklıkları 4 cm olup 2,5 mm lik tellerle örülmüştür Bu ağı tutan çelik telin üzerinden geçerek sabitlenen ve orta bant adı verilen bir aksam ile ağın yüksekliği ve gerginliği ayarlanabilir. Ağın üzerinde bulunan çelik tel bir ağ bandı ile örtülmelidir. Ağ bandı ve orta bandın rengi ise beyaz olmalıdır.

Tenis Sahası (Kort) Yüzey Türleri

Toprak kort: Yüzeyi kırmızı kille kaplı,kırık taş ve tuğla katmanlarından oluşan kort türüdür. 
Çim kort: Bakımı ve yapımı pahalı olduğundan çok çok az vardır.İyi bir drenaj gerektirir.Ancak oyun için hızlı bir sahadır.
Sentetik kort: Suni çim,poliüretan,sentetik kauçuk veya sentetik malzemeler ile kaplanmış kortlardır.Bu tür kortlarda oyun malzemeye göre hızlı veya yavaş olur. 
Sert kort:Asfalt veya beton kaplı kortlardır.Oyunun hızı kaplamanın pürüzlülüğüne göre değişir.Asfalt üzeri boyalı kortlar hızlı olur.

TENİS SPORUNDA RAKET SEÇİMİ

Tenis raketi seçimi yapabilmek bilgi gerektirir. Yirminin üzerinde marka ve yüzlerce modelin olduğu bir seçenek listesi başınızı döndürebilir. Bu kadar geniş ürün seçeneğinin ve fazla seçim kriterinin olduğu bir konuda kendiniz için en doğru raketi seçebilmeniz bazı temel kavramlara vakıf olmanızı gerektirecektir.Tenis Raketinde : Raketin ağırlığı , Raketin denge noktası ,Kafa büyüklüğü, Kordaj sıklığı ve Grip ölçüsü çok önemlidir.

Denge, ağırlığın raket üzerindeki dağılımını temsil eder. Denge noktasından itibaren bazı raketlerin sapı bazılarının da baş kısmı ağırdır. Bunların dışında ağırlığın dengeli olarak dağıtıldığı raketler de vardır. Raketin denge ağırlığını ölçmek için parmağınızı raketin ortasına koyup gözleme ipucu pek mantıklı değildir. Bu nedenle aldığınız raketin denge ağırlığının ne olduğunu bilmek, sizi ilkel ve her zaman işe yaramayan yöntemlerle uğraşmaktan kurtarabilir.


Raket seçimi yaparken dengeyi belirlemek, swing esnasındaki konforunuza göre değişir. Ağır kafa raketler daha zor kontrol edilirler fakat fazladan güç uygulama konusunda başarılıdırlar. Hafif kafa raketler ise kolay kontrol edilir ancak güç uygulama konusunda yetersiz kalır veya sizden fazladan efor sarf etmenizi beklerler.


Bir oyuncu olarak raketi yeterince kontrol edebiliyor fakat vuruşlarınız konusunda sorun yaşıyorsanız ağırlık dengesi kafada olan raketleri tercih etmelisiniz. Güçlü vuruşlar yapmayı başarıyor ve fakat kontrol eksikliği yaşıyorsanız da hafif kafa raketleri tercih etmelisiniz. Denge noktası 33 cm olan raketler dengeli; 33’den küçük olanlar kafa hafif 33’den büyükler de kafa ağır raketlerdir.


Yeni başlayanlar için raket dengesi nasıl olmalıdır?


Yeni başladığınızı ve kontrol eksikliğinizi düşünerek orta dengeli veya hafif kafa dengeli raketleri tercih etmelisiniz. Bu sayede bileğiniz ve kolunuzu ağır kafa raketler kadar zorlamayacaksınız. Aksi halde bazı spor yaralanmaları veya tenisçi dirseği gibi geçici rahatsızlıklar yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

RAKET AĞIRLIĞI

Ağır bir raketi hareket ettirmesi daha zor olur ve raketle ani hareketler yapmanız zorlaşır,
Hafif raketler ise daha hızlıdır ve file önü oyunlarda daha etkilidir, çünkü ani vuruşlar yapmanız daha kolaydır.
Hafif raketler sert gelen toplar karşısında bileğinizi ve dirseğinizi daha çok zorlarken, ağır raketler sert toplar karşısında çok fazla sarsılmaz ki, bu bilek ve dirsek sağlığınız için iyidir.
Ağır raketler topa daha fazla güç aktarır ve top daha hızlı gider.
Hafif raketlerle, ağır raketlere kıyasla daha hızlı vuruşlar yapabilirsiniz.
Yeni başlayan oyuncular hafif raketler tercih etmelidir.

Raketler genelde 250-350 gram arasındadır. 250-280 gram raketler için hafif. 280-310 gram için orta 310 gramdan büyük raketler için ağır diyebiliriz.

RAKET BOYU

Tenis raketlerinin boyu maximal limitlerin içinde kalmak şartıyla,
Yetişkinler için 27 inç boyundadır. (1 inç :2,54cm ve 27’’ = 68,58cm )

RAKETİN DENGE NOKTASI

İşaret parmağınızı tam raketin kafası ile boynunun birleştiği yere koyduğunuzda eğer kafa tarafı aşağı eğiliyorsa buna kafa ağır (head heavy),
Eğer sap kısmı aşağı eğiliyorsa buna kafa hafif (head light) raketler denir.

RAKET KONTROLÜ

Kafa ağır raketler, topa daha fazla güç aktarırken, kontrol etmesi daha zordur.
Bu tür kafa ağır raketler, rakete gücünü tam olarak aktaramayan yeni başlayan oyuncular için idealdir.
Kafa hafif raketler ise gücünü rakete zaten aktarabilen, fakat rakete tam hakimiyet isteyen oyuncular içindir. Yani topu tam istediği noktaya atabilecek, spinli vuruşlar yapabilecek oyuncuların tercihidir.

RAKET KAFASI

Genelde denge noktası 33cm olan raketler dengeli.
33> kafa ağır,
33< küçük raketler ise kafa hafif raketlerdir. Ama bu değerler ortalama değerlerdir ve raketten rakete değişir bu sebeple elimizle kontrol etmeliyiz.

KAFA BÜYÜKLÜĞÜ

Büyük kafa raketlerde (105 inç ve üzeri) sweetspot, yani vuruşlarda topa optimum güç ve kontrol sağlayan nokta daha büyüktür.
Daha hata affedici raketlerdir (Topa vurayım da bir şekilde karşıya geçsin mantığına uygundurlar)
Ayrıca büyük kafa raketler topa daha fazla güç aktarırlar. Fakat kafa küçüldükçe kontrol ve manevra kabiliyeti artar. Bu nedenle usta oyuncular daha küçük kafalı raketleri tercih ederler.
Çünkü iyi oyuncular zaten topla raketi sweet spot noktasında buluşturabilirken, yeni oyuncular için bu daha zordur.

Bu nedenle yeni oyunculara 110 inç kafa raket önerilir. Ustalaştıkça 105, 102, 98,93 kafa raketleri kullanmaya başlamalısınız.

KORDAJ SIKLIĞI

Raketin içindeki tellere kordaj denir
16×18, 16×19, 18×20 gibi kordaj sıklıkları vardır. Daha sık bir kordaja sahip rakette topa daha fazla tel temas eder ve bu da daha fazla kontrol sağlar,
Açık kordajlarla ise daha spin-slice vuruşları yapmak daha kolaydır.
Açık kordajlar daha konforludurlar.
Açık kordajlar daha çabuk yıpranır ve koparlar. 
Yeni oyuncular için 16×18 gibi açık kordaj daha çok önerilir.

GRİP ÖLÇÜSÜ

Grip, raketin sap kalınlığıdır.Grip, raketinizin sap kalınlığını tanımlamak için küçükten büyüğe olmak üzere 1, 2, 3, 4 ve 5 olarak numaralandırılan kalınlık ölçüsüdür. İdeal grip ölçünüzü bulmak için raketi elinize aldığınızda parmaklarınız avucunuzla kavuşmamalı ve fazla boşluk bulunmamalıdır. Grip’i elinize aldığınızda 1 parmağınız kadarlık boşluğun olması yeterlidir.

İDEAL RAKET

Genel kural raketi elinize aldığınızda parmaklarınız ve avucunuz birbirine temas etmeyecek kadar az bir boşluk kalmalıdır. •
Grip ölçüleri küçükten büyüğe 1,2,3,4,5 olarak adlandırılır.
Küçük grip çok sıkıntı değildir. Üzerine ek bir grip sararak kalınlaştırırsınız ama kalın gripli bir raket alırsanız geri dönüşü olmaz.
Ayrıca yeni başlayanlar için ideal raketler
büyük kafalı: 105-110 inç
hafif, 280 gramdan hafif,
kafa ağır, seyrek kordajlı olmalı.

SERTLİK

Düşük Sertlik - 60 ve aşağısı
Orta Sertlik - 61 - 68
Yüksek Sertlik - 69 ve yukarısı
Sertlik değerleri 0-100 birimleri arasındadır. Günümüzde raketlerin çok büyük bir bölümü 50-60 sertlik değerleri içerisindedir. Bu değer raket çerçevesinin ne derece sert olduğunun ölçüsüdür.

Bu değer bizim için ne anlam ifade eder, oyunumuzu ne derece etkiler?

Sert raketler daha güçlü olur ancak sert raketler çarpışma sırasındaki şokun kola daha şiddetli iletilmesine neden olurlar.Eğer narin bir kol yapınız varsa veya kolunuz ile ilgili bir ağrı probleminiz varsa sert çerçeveli raketler size göre olmayabilir.Birçok seçim kriterini dikkate almanız gerektiği için raket seçiminizde bir takım tereddütler yaşayabilirsiniz.Hangi seçim kriteri daha önemlidir? Eğer bu soruyu 20 farklı tenisçiye sorsanız büyük ihtimalle hepsinde farklı cevaplar alacaksınız. Yukarıdaki bu yeni bilgiler ile hangi seçim kriterine ağırlık vereceğiniz sizin tercihiniz olmalı.Bizim için raket ağırlığı ve savurma ağırlığı en temel kriterlerimizdir.

BAŞLANGIÇTA

Teniste bilinmiş markaların ucuz raketleri ile başlanabilir. Bunlardan bazıları: Head, Wilson, Babolat, Dunlop, Prince ve diğer raket fiyatları için tıklayın