Göbek kısmındaki yağlanmayı önlemenin 24 yolu

Kilolu insanların tamamının göbek bölgesi yağlıdır. En fazla yağlanmanın göründüğü bölgelerden biri olan göbek kısmındaki yağlanmayı önlemenin yolları konusu bayların ve bayanların özellikle de kilo fazlası olan bayların ve bayanların her zaman gündemindeki en taze konu. Göbek kısmındaki yağlanmayı önlemenin yollarını birlikte inceleyelim:


1-Beslenme konusuna çok önem verilmesi gereklidir. 
2-Aşırı tuzlu, tatlı, yağlı ve hamurlu gıdalardan uzak durulması gerekmektedir. 
3-Mümkünse akşam saatlerinde hafif şeyler yenilmesi şarttır. 
4-Hormonel değişiklikler ve ilerleyen yaşlar göbek bölgesindeki yağları zaten kaçınılmaz kılıyor. Dolayısıyla bir de kötü beslenme alışkanlığı ya da kontrolsüz yeme alışkanlığı olan kişilerde bu büyük ve çözülmez bir sorun haline geliyor. 
5-Düzenli sporlar bütün vücuttaki yağlardan kurtulunabileceği gibi eğer mümkünse ve imkân varsa bir spor salonunda profesyonel bir spor hocası öncülüğünde yapılacak olan bölgesel zayıflama egzersizleriyle göbek bölgesindeki fazla yağlardan kurtulmak daha kolay hale gelir. 
6-Spor salonunda spor yapmaya vakti ve imkanı olmayanlar için faydalı cdler aracılığıyla doğru ve bölgesel egzersizler yapılarak istenmeyen bütün bölgeler, göbek bölgesi de dahil kurtulmak mümkün hale gelebiliyor. 
7-Göbek bölgesi çok yağlı ve bir türlü bu sorunu çözemeyen kimselerin mutlaka uzman bir diyetisyene giderek kendi bünyesine özel en uygun diyeti yapmaları şart. Diyete bağlı kalmak ve disiplinli olmak hiç şüphesiz ki kilo vermenin altın kuralı. 
8-Asansörlü binalarda oturanlar ya da iş yerinde asansör olanların asansöre binmek yerine merdivenleri çıkmayı tercih etmesi de göbek, bacak ve kalça bölgesindeki yağları yakmada etkili olacaktır. 
9-Düz mekik çekmek oldukça fazla güç gerektireceği için vücudu zorlamamız anlamına geliyor. Vücut fazla güç harcamak zorunda kaldığı zaman büyük kalori yakar. Mekik çekmek direkt olarak göbek bölgesini çalıştırdığı için düzenli olarak yapıldığı taktirde o bölgedeki yağlar bir zaman sonra kasa dönüşerek yağ fazlalığından kurtulmamızı sağlayacaktır. 
10-Hamur işi yemenin göbek yağlanmasındaki payı tartışılamayacak oranda çoktur. Mümkünse hamur işinden tamamen uzak durmak ya da haftada bir kere bir tek dilim yemekle göbek yağlanmasının büyük oranda önüne geçilmiş olunur. 
11-Şeker kullanımının ortadan kaldırılması da yağlanmayı ortadan kaldıran önemli etkenlerden biridir. Yediğimiz bütün sebze ve meyvelerde zaten doğal şeker bulunmaktadır. Bir de üzerine şekerle tatlandırılmış gıdalar tüketmek yağ yapmak için büyük bir neden. 
12-Hamurlu tatlılardan uzak durarak haftada bir kere az şekerli sütlaç tüketerek yağlanmanın önüne geçebilmek mümkün. Tabii çaylar tamamen şekersiz içildiği taktirde. 
13-Tuzda da aynı oranda yağ yapma potansiyeli bulunduğu gibi vücutta suyu tutarak ödeme neden olur. Ne kadar yağ yakarsanız yakın vücudunuzdaki ödemi atamadığınız sürece verdiğimiz göbek yağlarının da kalça yağlarının da bir değeri olmayacaktır. 
14-Vücuttaki ödemi atabilmemiz için günde yaklaşık sekiz ila on bardak su içmek zorundayız. Aman su konusu yanlış anlaşılmasın, fazla suyun vücuda hiçbir yararı olmadığı gibi büyük zararı var. Hatta ölümlere varan sonuçlara dahi yol açabiliyor. 
15-Çünkü sanıldığı gibi çok su içmek yağ yakmak anlamına gelmiyor. Zaten sadece su içmek diyet yapmadan, diyeti spor ve bölgesel egzersizlerle desteklemediğimiz sürece yağlardan litrelerce su içmekle kurtulmak mümkün değil. 
16-Günde sekiz on bardaktan fazla su içmek hele hele abartıp dört beş litre su içmek hücre zehirlenmesine neden olmaktadır ki Allah muhafaza sonu ölümcül olabilmekte. 
17-Su içmenin önemi şudur; vücuttaki kalça, bacak, göbek, kol yağları idrarla da atılabilmektedir. Diyet yapan ve beraberinde spor yapan kişilerin günde sekiz ila on bardak tüketmesi yağları idrarla atmasını da kolaylaştıracaktır. 
18-Tempolu yürüyüşlerin yağları yakma konusundaki etkisi de nerdeyse kusursuz. Yavaş yürümenin hiçbir faydası yoktur. Koşarcasına yürümek de değil doğrusu tempolu ve kesintisiz günde yarım saat yürümek. 
19-Yüzmek yağları yakmada ve vücudu en ince kılcal damarlara varana kadar hareket etmesini sağlar. Günde bir saat yüzerek göbek, bacak ve kalça yağlarını yakmak mümkün. 
20-Göbek yağların önlemek için üzüm, muz, incir, karpuz, havuç, patates, kereviz gibi şeker oranı yüksek sebze ve meyvelerden uzak durup haftada bir kere tüketmeye özen göstermek gerekiyor. 
21-Çikolata, şekerleme, pastane ürünü olan hayvansal yağlar içeren poğaça, kurabiye, pasta gibi aşırı şekerli yiyeceklerden önemle uzak durulması şarttır. Aşırı şekerli gıdalar sadece bölgesel yağlanmaya sebep olup kilo problemine neden olmakla kalmaz vücuttaki kanser hücresini besleyerek bu illet hastalığa yakalanmaya neden olabilir. 
22-Şekerden uzak durmanın önemi sadece göbek yağlarını önlemek değil kanser denile o illet hastalığa yakalanma riskini de en aza indirmek anlamına gelecektir. 
23-Piyasada hala satışı ve reklamı yapılan bazı bitkisel zayıflama ilaçlardan ve yağ yakan bitkisel çaylardan uzak durmanızı öneririz. Bunların yağ yakmak gibi özellikleri olmadığı gibi vücuda büyük yan etkileri olduğu saptanmıştır. Hatta zayıflama hapları yüzünden canından olan pek çok insan olmuştur. 
24-Lütfen bu ilaçlara ve bitkilere itibar etmeyiniz. Zayıflamak adına hayatınızdan olabilirsiniz. Vücudunuzu ve kendinizi seviyorsanız, iradeli davranarak yemenize dikkat ederek hem sağlıklı hem estetik olabilirsiniz. Bölgesel yağlanma bir estetik sorunu olmaktan ziyade büyük bir sağlık sorunudur ve pek çok kötü hastalığın habercisidir. Aynı zamanda kalp, damar, mide hastalıklarının da davetiyecisidir. Kendinizi sevin, vücudunuza değer vererek gereken önemi gösterin ki sağlıklı ve kaliteli bir yaşamınız olsun ve sağlıklı yaşayın.

BEL KALÇA ORANI

VKi hakkında değişik görüşler olsa da, aslında gerçekçi olan yaklaşım kas ve yağ oranıdır. Bu konuya diğer yazılarımızda bolca değindik. 175 boyunda 80 kg, yağ oranı %8 olan bir sporcuya hafif şişman demek, çok da mantıklı değildir. Bundan dolayı VKi ile birlikte, daha belirgin sonuçlara ulaşmak için vücut yağ oranına ve bel kalça oranına bakmak mantıklı olacaktır.

Nedir bu bel kalça oranı? Bel çevresinin cm cinsinden değerini kalça çevresinin cm cinsinden değerine bölünmesi sonucunda elde edilen veridir.  Artan bel kalça oranı şeker hastalığı, kalp krizi ve tansiyon gibi hastalıkların ve daha değişiklerinin riskinin arttığı anlamına gelir.

Kadınlarda  0,80’in altında,
Erkeklerde 0,95’in altında olmalıdır.

Cinsiyet:  Erkek
Bel……..:  80
Kalça…..:  92                       
Hesaplama: Bel/ Kalça
Sonuç: 80/92= 0,869  Bu verilerdeki kişi risk altında değildir.

Bunun dışında bahsettiğimiz yağ oranı ölçümü ise, bazı makineler aracılığı ile ya da basit yöntem olan skinfold caliper ile ölçülebilir. Erkekler için %15’in altında, kadınlar için ise %20’nin altında olması bireyin sağlıklı olduğuna ve şişmanlıktan kaynaklanan risk faktörlerine uzak olduğuna işarettir.
Olası risklerden korunmanın en kolay yolu, her yazımızda bahsettiğimiz gibi, doğru beslenme ve hareketli yaşamdır. Aşağıda vermiş olduğumuz iki resmi büyüterek, yağ oranınız hakkında genel bir tahmin yapabilirsiniz.