Sünnet Sözleri

1.     Oğlumuz Okan Diyor ki Duyduk duymadık demeyin, Dostlarım sevdiklerim Bugün benim sünnetim. Bu mutlu günüme hepinizi beklerim.

2.     Oğlumuz Selçuk Diyor ki;Kesiyorlar gülüyorum,Kızlara müjde,Delikanlı oluyorum,Akraba ve dostlarımızı, Sünnet düğünüme bekliyorum.,

3.     Oğlumuz Selçuk Diyor ki; Sünnet olacaksın dediler.Beni nazlı büyüttüler,Mürvetimi görmek için,7 yıl beklediler,Başa geldi çekilecek,Fazlası var kesilecek,Sünnetime gelirseniz,Tüm acılarım dinecek

4.     Oğlumuz Ali Diyor ki;Evimizin tek oğluyum,Babamın sağ koluyum,Annemin göz bebeği,Bu yuvanın gülüyüm,Ben kararımı verdim,Sünnet olmak tek derdim,Bütün dostlar buyursun Sünnetçiye söz verdim

5.     İki küçük yavruyuz,.............Ailesinin sünnet olacak oğluyuz,Acaba bu iş nasıl olacak,Sevdiklerimiz gelince her taraf neşe dolacak,Korkudan biraz rengimiz solacak,Allah nasip ederse sünnetimiz olacak.

6.     Oğlumuz diyor ki:,Ben bir küçük yavruyum Her işimde doğruyum Ailemin sünnet olacak tek oğluyum Sizleri de düğünüme beklerim.

7.     Oğlumuz Selçuk Diyor ki; Başıma giydim fes Aniden oldum prens İşte karşındayım sünnetçi baba İstediğin kadar kes.

8.     Oğlumuz Sinan Diyor ki; Öyle bir köprü ki geçmem gerek, Türk oğlu Türk'üm, değilim ürkek. Gelin görün olacağım sünnet, Herkes bilsin nasıl olurmuş erkek....

9.     Oğlumuz Serkan Diyor ki; Sünnet sünnet dediler, Başımın etini yediler, Sünnet olmazsan eğer, Sana kız yok dediler. İşte sünnet oluyorum, Hepinizi Düğünüme Bekliyorum.

10.   Hz.Muhammed'in emridir sünnet Banada nasipmiş bu mürvet Duyan duymayana duyursun Sevabına nail olmak isteyen Bu mutlu günüme buyursun Ellerinizden öperim Sizleride sünnetime beklerim.

11.   Oğlumuz Koray Diyor ki Erkekliğin şartı ikidir Birincisi sünnet olmak İkincisi asker olmak Şimdi sünnet oluyorum Sonrada asker olurum....

12.   Oğlumuz Mert Diyor ki; Ey Muhammed'in ümmeti, Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) Sünneti, Müslümanların güzel adeti, Sıram geldi sünnet oluyorum. Beni sevenleri sünnetime bekliyorum         

13.   Oğlumuz Barış Diyor ki; Bahar değil yaz imiş, Günlerim çok az imiş. Müslümanlığın ilk şartı, Sünnet olmak farz imiş. Ben de kararımı verdim, Sünnet olmak ilk derdim. Bütün dostlar buyursun. Sünnetçiye söz verdim.

14.   Hz.Muhammed'in emridir sünnet Banada nasipmiş bu mürvet Duyan duymayana duyursun Sevabına nail olmak isteyen Bu mutlu günüme buyursun Ellerinizden öperim Sizleride sünnetime beklerim.

15.   Oğlumuz Emre Diyor ki; Sünnet Oluyorum Mâşâallah, Büyük Adam Oluyorum İnşâallah. Bu mutlu günümüzde siz değerli dostlarımızı aramızda görmekten kıvanç duyacağız.

16.   Fatma ile Muhyittin Polatdemir' in biricik oğulları Necmettin' in Sünnet Düğününe Tüm dostlarımız davetlidir.

17.   Oğlumuz Burak'ın Erkekliğe ilk adımı atacağı bu özel günde siz değerli dostlarımızı da aramızda görmekten onur duyarız.

18.   Oğlumuz Efekan Diyor ki; Büyüdüm Erkek Oluyorum, Bu Mutlu Günüme Tüm Sevenlerimi Bekliyorum.

19.   Oğlumuz Yiğit' in Sünnet Düğünü münasebetiyle okunacak mevlüd te, siz samimi dostların dualarını almak bizi bahtiyar edecektir. Sizleri 9 Eylül 2017 Cumartesi günü Saat: 19.00'da Uhud Camii Konferans Salonu'na bekliyoruz.

20.   Oğlumuz Mete'nin 15 Temmuz 2007 Pazar Günü Saat: 19.00'da Hilton Oteli'nde verilecek olan Sünnet Yemeği'ne tüm dostlarımızı bekliyoruz.

21.   Oğlumuz Berke İyi günde ve kötü günde bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan siz değerli dostlarımızı oğlumuzun Sünnet Merasimine bekliyoruz.

22.   Sevgili oğullarımızın Sünnet Merasimlerinde siz sevgili dostlarımızı aramızda görmek bizleri memnun edecektir.

23.   Oğlumuz Ahmet'in Sünnet Düğünü'nde siz değerli dostlarımızla birlikte bu mutlu anımızı paylaşmak istiyoruz.

24.   Oğlumuz Emre'nin Sünnet Düğününde siz nezih dostlarımızı aramızda görmekten mutluluk duyarız.

25.   Oğlumuz Atakan Diyor ki; Beni seven herkesi Sünnet Düğünümde görmekten mutluluk duyarım.

26.   Oğlumuz Cahit Diyor ki; Bugün benim mahkemem var, Suçum erkek olmak, Cezam sünnet olmak, Sünnetçi hakim oldu kirvemse savcı, Kuruldu mahkeme, alındı karar. 2 Eylül 2007 Pazar günü infazım var. Annem Babam Tüm sevdiklerim çağrıldı bu infaza. Şahidim olsun tüm kızlar bu olaya.

27.   Oğlumuz Emre Diyor ki; Sünnetçi beğendi tipimi Pazara kesecek pipimi Fazla olan kesilirmiş Başa gelen çekilirmiş

28.   Oğlumuz Murat Diyor ki; Biraz korkum olacak Azıcık rengim solacak Sünnetçi amca gelip Bir parçacık alacak Biliyorum en bahtiyar Annem ile babam olacak.

29.   Oğlumuz Ozan Diyor ki Başıma taktılar fes, Aniden oldum prens, Korkmuyorum sünnetçi amca, İstediğin kadar kes.

30.   Duydunuz mu? Ah !!! şu babam yok mu? aklına taktı beni bu yaz Kestirecekler şeyimi Düğün dernek kurmuş , herkese yayar gibi Sünnet edecekler beni ,bir muzu soyar gibi Dedim ki bu iş bitsin ,fazla zaman geçmeden Biraz büyüyüp iş satıra düşmeden O gün sizde buyurun görün halimi Ben sünnet çocuğuyum beklerim hepinizi.

31.   Oğlumuz Selçuk Diyor ki; Tanımıyorsanız beni, görmek isterseniz beni, En neşeli günümde, mutlu edersiniz beni. 17 Haziran Pazar günü sünnetçi, Kesecek pipimi, bilmiyorum akibetimi, Ağlarsam ayıplamayın beni, Yapılacak Sünnet Düğünüme bekliyorum hepinizi.

32.   Oğlumuz Bartu Diyor ki; Gözlerim arayacak eşi dostu, Anlarsınız ya sünnetçi amca delecek postu, Sevineceğim sizlerden duyarsam bir ses, Teslimim sünnetçi amca, İstediğin kadar kes.

33.   Duyduk duymadık demeyin! Haber saldık her yere, eşe dosta herkese, Kes artık sünnetçi amca bizi fazla bekletme, Tüm dostları bekleriz Sünnet Düğünümüze.

DÜĞÜN & NİŞAN DAVETİYE SÖZLERİ

1.     Birlikteliğimizin sonsuza kadar sürmesi umut ve dileği ile ortak yaşama adım attığımız bu günde sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyacağız.

2.     Sevgi üstündür ama bilene Sevgi karşılıklıdır ama sevene Ne mutlu sevipte sevilene Sizleri de bekliyoruz düğünümüze…

3.     Allah’ ın emrine uyuyoruz Mutlu bir yuva kuruyoruz Allahtan saadet diliyoruz Bu mutlu günümüzde Sizleri de düğünümüze bekliyoruz.

4.     Düğün törenimizde Sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

5.     Bu mutlu günümüzde Siz dostlarımızı da Aramızda görmekten Mutluluk duyarız.

6.     Mutluluk gele dursun, Dostlara haber olsun, Düğünümüz var bugün, Bizi seven dostlar buyursun.

7.     Sevdik, beğendik, söz verdik birbirimize, Karar verdik ömür boyu beraberliğimize, Bu mutlu günümüzü müjdeleriz size, Bekleriz hepinizi ailece, Düğün törenimize.

8.     Selam olsun bizden Tüm dostlara, Elveda dedik, Bekarlığa, sultanlığa, Yuvamızı kuruyoruz Gelecekteki günlere, Çok mutluyuz, Darısı tüm sevenlere.

9.     El ele tutuşup çıkınca saadet yolculuğuna, Veda ediyoruz bekarlığa sultanlığa, Uğurlamak isterseniz bizleri, Bu mutlu günümüzde bekliyoruz sizleri.

10.   Duvağımızda beyaz tüller, Girmesin araya eller, Mevlam yazmış bizi bize, Duyuruyoruz şimdi size, Mutlu geçecek günlerimiz, Sevgi dolu kalplerimiz, Ömür boyu beraberiz, Düğünümüze sizleri de bekleriz.

11.   Biz ikimiz el ele bütün olalım dedik, Bacası duman tüten yuva kuralım dedik, Bütün sevenler gibi bizim muradımız var, Dostlara müjdeleriz, düğünümüz var.

12.   Her bir kum tanesi, Sevgi, değer demekse eğer, Size kumsalları gönderiyoruz, Derken! Düğün törenimizde Sizleri de aramızdan görmekten Mutluluk duyarız.

13.   Elveda bekarlık, merhaba güzel günlere, Biz çok mutluyuz, Darısı sevenlere, Bir yuva kuruyoruz ilerideki günlere, Bizi sevenler gelsin düğünümüze, Mutluluğumuzu görmeye.

14.   Kenardan gidelim, Yol sizin olsun, Suyu biz içelim, Şerbeti sizin olsun, Evleniyoruz, haberiniz olsun, Gelemezseniz canınız sağ olsun.

15.   Biz beraber olalım Mutluluk, saadet bulalım, Bizim nişanımız var, Beraber kutlayalım,

16.   Bir tutkudur yaşamak, Yaşamın tüm güzelliklerini, Hissetmek ve paylaşabilmek. Biz de mutluluğumuzu Sizlerle paylaşmak istiyor, Düğün törenimize bekliyoruz.

17.   Bir gün geriye dönüp baktığınızda; Sevgi, saygı ve sadakatle hesaplaşmanızdan Hasarsız çıkmışsanız, Artık bir şeyi çok iyi biliyorsunuz... Siz aslında hep samimi yaşadınız. Sevgi, saygı ve sadakatle, Bu ilk yeminde Samimiyetimize şahit olmanızı istiyoruz.

18.   Biz ne zorluklarla karşılaştık, Biz ne engeller aştık, Sabırla bugüne ulaştık, Yemin ettik ömür boyu ayrılmayacağız Ve bu mutlu günümüzde sizlerle olmaktan Mutluluk duyacağız.

19.   Yaşama dair ne varsa Her anında birlikte olmaya karar verdik. Bu tekrarı olmayan günde, Bizlerle beraber olmanız Bize ayrı bir mutluluk verecektir.

20.   Kapına geldim ve ben, ben olmaktan vazgeçtim sen yeter ki "Kim O" de. Kim olmamı istiyorsan, o olmaya geldim. Hayatlarımızı birleştireceğimiz bu özel günümüzde siz değerli dostlarımızı da aramızda görmekten mutluluk duyarız ...

21.   Vicdanında mukaddesat beslerken, Bedenini İslamiyetle süslerken, Sığınacak kutsal bir yuva istersen, Sevdiğinle evlenip öyle gel. (Hz. Mevlana)

22.   En güzel çocuk henüz büyütülmedi En güzel söz henüz söylenmedi Ve en güzel günlerimiz henüz yaşamadıklarımız. Atacağımız ilk adımda Sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyacağız...

23.   Veda dostlar çileli günlere Biz yuva kuruyoruz ilerideki günlere Biz mutluyuz, darısı sizlere Bu mutlu günümüzü müjdeleriz sizlere Bekleriz hepinizi ailece düğünümüze…

24.   Birlikteliğimizin sonsuza kadar sürmesi umuduyla ortak yaşamımıza adım atacağımız bu günde bizimle olmanızı diliyoruz…

25.   Sevdik, beğendik, söz verdik birbirimize Karar verdik ömür boyu beraberliğimize Bu mutlu günümüzü müjdeleriz sizlere Bekleriz hepinizi ailece düğünümüze…

26.   Sevgimiz yüreğimizin Derinliklerinde Bir yol var önümüzde Ellerimiz kenetli Saygı ve sevgiyle Diyoruz ki; Katılır mısınız bize

27.   Ve bu amaçla, Birbirimizi sevip sayarak, Sadakat alevini canlı ve sıcak tutarak, Sürekli bir ilgiyle birbirimize yakın olarak

28.   Anlayış ve sabırla destek vererek, Yüzlerimiz sevgiye dönük, Ellerimiz iç içe, Güzel bir yolculuğa hazırlanıyoruz, Düğün törenimizi onurlandırırsanız, Mutlu oluruz

29.   Kaptırdık gönlümüzü mutluluk seline, İşte bizde gireceğiz dünya evine, Bütün dostlar buyursun düğünümüze

30.   Ey Rabbimiz! Bize zevcelerimizle ve nesillerimizden gözlerimizin bebeği olan salih insanlar ihsan et ve bizi takva sahiplerine rehber kıl. (Ayetime Kerime)

31.   "Gün" elbet bir gün, sizin için, sizin istediğiniz renkte, sizin istediğiniz taraftan doğabilir ve bizim için bugün o "Gün".. Bu umut dolu günümüzü bizimle paylaşmanızdan sevinç duyarız...

32.   Ümmetimden bir kimse, Kardeşinin nikâhında hazır bulunsa, Bir gün oruç tutmuş gibidir. O bir gün, 700 gün ile tefsir olunmuştur…

33.   Allah’a bağladık özümüzü, Peygamber (s.a.v) e verdik sözümüzü, Mevlam ak eylesin yüzümüzü, Buyurun gelin dostlar, Beraber yapalım düğünümüzü…

34.   Vicdanında mukaddesat beslersen, Bedenini İslamiyetle süslerken, Sığınacak kutsal bir yuva istersen, Sevdiğinle evlenip öyle gel…

35.   İşte bizde yüreğimizin ve sevgimizin götürdüğü yerdeyiz! Sizleri de orada, Düğün törenimizde, aramızda görmekten, Mutluluk duyacağız…

36.   Birlikteliğimizin sonsuza kadar sürmesi umudu ve dileğiyle, ortak yaşamımıza adım attığımız bu gecede bizimle olmanızı diliyoruz…

37.   Beraberliğimizi sürekli kılmak ve sevgimizi sonsuzluğa taşımak için, Bu günde, Bizimle olmanızı diliyoruz…

38.   Ömür boyu sürecek mutlu beraberliğimizin başlangıcında sizleri de aramızda görmekten onur duyacağız.

39.   Gidiyoruz mutlu bir geleceğe Gün değil - Ay değil - Yıl değil Bir ömür boyu beraberliğe Tutuştuk el ele Sesleniyoruz bekar gençlere En mutlu şey evlilik diye Bekliyoruz sizleri de Düğün merasimimize

40.   Evliliğe ilk adım attığımız nişan törenimizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

41.   Biz kenardan gidiyoruz yol sizin olsun Biz pınardan içiyoruz göl sizin olsun Biz evleniyoruz haberiniz olsun Bizi seven dostlar düğünümüze buyursun…

42.   Duvağımda beyaz güller, Girmesin araya eller, Allah (c.c) yazmış bizi bize, Duyuruyoruz şimdi size, Ömür boyu beraberiz, Sevgi dolu kalplerimiz, Düğünümüze sizleri de bekleriz…

43.   Bu hayat güneşi hiç batmayacak Kalplerimiz birbirimize hep bağlı kalacak Buna yemin ettik hep böyle kalacak Bir yuva kuruyoruz hiç yıkılmayacak Sizleri de bekleriz bu mutlu günümüze…

44.   Biz sevdik kalbimiz bir olsun, Bizim düğünümüz törenimiz olsun, Buyurun dostlar haberiniz olsun…

45.   Gönülden birbirimizi seviyoruz Kalbimiz bir buna inanıyoruz Bekarlığa veda edip İşte bugün evleniyoruz Düğünümüze sizleri de bekliyoruz…

46.   Sevdik birbirimizi İstiyoruz beraberliğimizi Allah'tan dileğimiz Bu mutlu günümüzde Sizleri de bekleriz…

47.   Müşterek yaşantılarının başlangıcı olan Düğün törenlerinde Sizlerle birlikte olmaktan Mutluluk duyacaklar.

48.   Elveda gençlik güzel günlere Biz çok mutluyuz darısı sevenlere Bir yuva kuruyoruz ilerideki günlere Bizi sevenler gelsin düğünümüze Mutluluğumuzu görmeye.

49.   Ve bu inançla Birbirimizi sevip sayarak Sadakat alevini canlı ve sıcak tutarak Sürekli bir ilgiyle birbirimize yakın olarak Anlayış ve sabırla destek vererek Yüzlerimiz sevgiye dönük Ellerimiz iç içe Güzel bir yolculuğa hazırlanıyoruz Düğün törenimizi onurlandırırsanız Mutlu oluruz…

50.   El ele tutuşurken Saadet yolculuğuna Veda ediyoruz Bekarlığın sultanlığına Eğer uğurlamak isterseniz bizi Düğünümüze bekleriz sizi…

51.   Kader tanıştırdı bizi, Çok seviyoruz birbirimizi, Dağlar girse aramıza, Ayıramaz ikimizi, Bu mutlu günümüze Bekliyoruz sizleri, Unutmayın bizleri….

52.   Mutluluklar paylaşılmalı Görüşünü benimsemiş Dostlarımızı düğünümüzde Yanımızda görmekten Mutluluk duyacağız…

53.   Geleceğe doğru atacakları Bu ilk adımı beraberce yürümek Ve mutluluğu paylaşmak üzere Sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyarlar…

54.   Sevgi, saygı ve anlayışla temelini attığımız beraberliğimizi Sonsuza dek sürdürmeye karar verdik. Nikah törenimizde Sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyarız…

55.   Allah'ın emridir yaşantı böyle Mesut olmamıza sen dua eyle Gelip düğünümüze şeref eyle Gelmeyen dostlara selam söyle Bekliyoruz sizleri Unutmayın bizleri…

56.   Allah (c.c)'in emri Sevgili Peygamberimiz (s.a.v)'in sünnetini yerine getirmek İslam toplumunun temelini oluşturan Aile'yi teşekkül ettirmek için İlk adımı atmış bulunuyorlar. Bu hayırlı günde sizleri de aramızda Görmekten mutluluk duyarız…

57.   Yaşamı güzellikleriyle, Zorluklarıyla, gözyaşlarıyla, Hüzün ve mutluluklarıyla, Her anında paylaşmaya...EVET

58.   Gördüm diyebilseydim, eğer gördüğümü, Hiç kimse inanmazdı, hayal derlerdi. Bilseydiler, sende neler gördüğümü, Yıllarca hayal görmeyi isterlerdi. Gördüğümüz hayal değil, gerçek biz bu gerçeği beraber yaşamak, sonsuz kılmak istiyoruz. Ve bu en güzel günümüzde sizleri de aramızda görmeyi diliyoruz.

59.   Ömür boyu mutluluğa imzalarımızı atarken sizlerin yanımızda olmanızdan büyük mutluluk duyacağız.

60.   Karanlığı arkalarında bırakıp, gözlerindeki sevda güneşinin peşinden yürüdükleri bu günde, sizleri de aralarında görmekten mutluluk duyarlar.

61.   Akıp giden hayatın içinde kendimize dair yeni bir sayfa açarken nikah törenimizde siz dostlarımızı yanımızda görmek bize mutluluk verecektir.

62.   Gereği düşünüldü. Birbirine karşı mutluluk suçunu ika etmiş olduklarından, Medeni Kanun’un 4721 Maddesi’ne göre evlilik cezasına çarptırılmışlardır. Sizleri de aralarında görürlerse suçları ömür boyu mutluluğa dönüşecektir.

63.   Sen benim; Yaradan'dan ötürü yaradılanı sevişim, bir adım gelene on adım gidişimsin... Sen benim, bugünüme şükür, yarınıma dua edişim ve kapanmayan avuç içimsin... Sen benim; sonsuz sadakatim, merhametim, hissiyatım, şefkatimsin... Sen benim; her şeye rağmenim, asla pes etmeyişim, başımı öne eğmeyişim ve ümidimi yitirmeyişimsin...

................ ve …........ Geleceğe doğru atacakları Bu ilk adımı beraberce yürümek ve mutluluğu paylaşmak üzere Sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyarlar.

64.   Yaşam boyu sürmesini arzu ettiğimiz beraberliğimizin ilk gününü sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyacağız.

65.   Yaşam boyu sürmesini dilediğimiz beraberliğimizin bu ilk gününde biz ?'Evet'' derken sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız?

66.   Evet... Evet... Evet...  Belki yüzlerce kez söyledik. Bizi evlendirecek olanı söylerken, aramızda olmanızdan mutluluk duyacağız.

67.   Beraberliğe adım attığımız bu çok ozel günümüzde, mutluluğumuzu sizinle paylaşmak bizi onurlandıracaktır.

68.   Birlikteliğimizi evliliğe götüren yolda mutluluğumuzu sizinle paylaşmayı diliyoruz.

69.   Bir zaman tünelinin sonsuzluğunda En güzel sevgiyi birlikte yaşadık Her uçurumun kenarında, Birlikte meydan okuduk rüzgara Ve gökyüzünden birer yıldız çalıp Işık yaptık geleceğimize Hayatımızın en güzel gününü Siz sevdiklerimizle paylaşmak dileğiyle...

70.   Mutlu beraberliğimizin başlangıcında Sizlerle birlikte olmaktan Kıvanç duyarız

71.   Düğün törenlerini Onurlandırmanızdan Sonsuz mutluluk duyacaklar.

72.   Sevgi çemberi yakalanmaz dense de Sevgililer kavuşmaz denilse bile Biz sevdik kavuştuk birbirimize Darısı tüm sevenlerin başına Bizi sevenler buyursun düğünümüze

73.   Sevdik birbirimizi, Evlendirin dedik bizi, Kırmadılar isteğimizi, Yapıyorlar düğünümüzü, Bu mutlu günümüzde Bekleriz hepinizi…

74.   Sevgiye inanıyoruz ve bu inançla Birbirimizi sevip sayarak, Sadakat alevini canlı ve sıcak tutarak, Sürekli bir ilgiyle birbirimize yakın olarak, Anlayış ve sabırla destek vererek, Yüzlerimiz sevgiye dönük, Ellerimiz iç içe, güzel bir yolculuğa hazırlanıyoruz. Düğün törenimizi onurlandırırsanız mutlu oluruz.

75.   Amacımız yuva kurmak Gayemiz mutlu olmak Dileğimiz, bu mutlu günümüzde Sizlerle birlikte olmak.

76.   Sevdik seviyoruz Allah'tan mutluluk diliyoruz Bu mutlu günümüze Tüm dostlarımızı bekliyoruz.

77.   Seviyoruz dedik ayrı kalmayalım Kuşlar gibi mutlu bir yuva kuralım Tüm dostlarımızı düğünümüze çağıralım Geleni başımızın üstünde Gelmeyeni gönlümüzde tutalım…

78.   Gördü gözlerimiz Sevdi kalplerimiz Hayatın baharında birleşti ellerimiz Bu mutlu günümüze sizleri de bekleriz…

79.   Bu izdivacı mümkün kılan Allah'a hamd ile Allah rızası ve sünnet-i seniyye üzere kuracağımız yuvanın başlangıcı olarak tertip ettiğimiz düğün merasimine hayır ve dualarınızla birlikte teşrifinizden mutluluk duyacağız.

80.   Allah (c.c)'in emri Sevgili Peygamberimiz (s.a.v)'in sünneti yerine getirmek İslam toplumunun temelini oluşturan Aile'yi teşekkül ettirmek için ilk adımı atmış bulunuyorlar. Bu hayırlı günde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

81.   Allah (c.c.) Buyuruyor ki: Aranızdaki bekarları kendinizden ve cariyelerinizden iyi davranışlı olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfu ile onları zenginleştirir. Allah (Lütfu) geniş olan ve (herşeyi) bilendir. (Nur 32)

82.   - BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM - "Ey Rabbimiz Bizi yalnız sana boyun eğen Müslümanlar yap ve soyumuzdan sana boyun eğen bir ümmet yarat bizlere ibadet yerlerimizi göster, tövbemizi kabul buyur. Çünkü tövbeleri kabul eden ve merhametli olan ancak sensin" (Bakara 128)

83.   Allah için evlenip, Allah için evlendiren Allah'ın dostluğunu kazanır. (Hadis-i Şerif)

84.   Peygamberimiz Buyuruyor ki: Kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir. Muhakkak ki Nikah (Evlenmek) benim sünnetimdir. Öyleyse beni seven benim sünnetimle sünnetlensin. (Buhari ve Müslim)

85.   "İçinizde bekar olan erkek ve kadınları evlendirin" (Nur Suresi: 32)

86.   Ey Rabbimiz! İkimizide sana teslimiyete sabit kıl, ve soyumuzdan yalnız sana boyun eğen bir ümmet yetiştir. (Bakara 128)

87.   Evlenin, çoğalın. Kıyamet gününde sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim. (Hadis-i Şerif)

88.   Sevgi, saygı ve sorumluluk duygularıyla inşasına başladığımız ve ömrümüzün sonuna kadar bu duygular içerisinde Rabbimizin izniyle ayakta tutacağımız huzurlu yuvamızın kapılarını açan bu mutlu günümüzde siz değerli dostlarımızı aramızda görmekten sevinç duyarız.

89.     Mutluluğumuzu sizlerle paylaşmaktan onur duyarız.

90.   Hayatımızın en doğru kararını verip, ikimizde evet diyoruz. Ve siz dostlarımızı şahidimiz olarak bekliyoruz.

91.   Yüreğimizin ve sevgimizin götürdüğü yerdeyiz. Sizleri de orada, düğün törenimizde aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

92.   İyi günümüzde mutlulukları, kötü günümüzde üzüntüleri bir ömür boyu paylaşmaya söz veriyoruz. Sizleri de bu anlamlı günümüzde yanımızda olmaya davet ediyoruz.

93.     Mutluluk paylaştıkça büyür. Hepinizi bu mutluluğumuzu paylaşıp büyütmeye bekliyoruz.

94.     Bu güzel ve mutlu günümüzde, siz değerli dostlarımızı aramızda görmekten mutluluk duyarız.

95.   Nev-i beşerin hayat-ı dünyeviyesinde en cemiyetli merkez ve en esaslı zemberek ve dünyevî saadet için bir Cennet, bir melce', bir tahassüngâh ise, âile hayatıdır.(Risale-i Nur) Bu ailenin temelinin atıldığı ilk günde siz dostlarımızı da aramızda görmekten mutluluk duyarız...

96.   Aziz ve celil olan Allah nezdinde evlilikten daha sevimli ve değerli bir bina inşa edilmemiştir. (Hadisi Şerif)

97.     Birbirleri için çarpan 2 kalpte sımsıcak bir sevgi. Kendi ayakları üzerinde durmaya karar veren 2 genç insan. Yavrularının kendi kanatları ile uçmasından mutluluk duyan 2 aile. Böyle bir mutluluk tablosuna dahil olmasını istediğimiz dostlarımızı aramızda görmekten mutluluk duyarız.

98.     Birlikteliğimizin sonsuza kadar sürmesi umudu ve dileğiyle ortak yaşantımıza adım attığımız bu günde bizimle olmanızı dileriz.

99.   Yaşamımızın en mutlu gününü bizimle paylaşmanız dileğiyle...

100.Ömür boyu mutluluğa imzalarımızı atarken sizlerin yanımızda olmanızdan büyük mutluluk duyacağız…

101.   Gördük,beğendik, gönül verdik birbirimize, Söz verdik ömür boyu beraberliğimize. İşte o an geldi, biz evleniyoruz. Hayat limanından kalkan vapura biniyoruz. Ömür boyu sürecek bu yolculuğa çıkarken, Bizi uğurlamanızı istiyoruz. Biz çok mutluyuz. Yerimizi bizim gibi sevenlere bırakıyoruz…

102.   Adın bir dönülmezliğin simgesi artık, Sen sözcükleri ölümsüz kılansın. Sen umudun, sen yaşamın, sen özlemin, Sen hayatın adısın. Ve senin adını anmak bile, tarif edilemez bir sevinç yayıyor içime. Şimdi yaşamayı seviyorum işte. Çünkü; içimde SEN varsın….

103.Düğün törenlerinde sizleri de aralarında görmekten mutluluk duyarlar. Soruyordunuz bize. Ne zaman evleneceksiniz diye. Evleniyoruz işte. Bekleriz sizleri ailece Düğünümüze

104.Düşüncemiz evlenip yuva kurmak. Dileğimiz ömür boyu mesut olmak. Niyetimiz ebedi beraber kalmak. Arzumuz bu mutlu günümüzde tüm dostlarımızı aramızda görmek

105.Kuruyan topraklar yağmuru bekler, Karanlık geceler sabahı bekler, Seven söz verince bir ömür bekler, Bu iki genç sizleri düğüne bekler.

106.Allah’ın emridir yaşantı böyle, mesut olmamıza sen dua eyle, gelip düğünümüze şeref eyle, gelmeyen dostlara selam söyle, bekliyoruz sizleri düğünümüze…

107.Denizler durulmaz dalgalanmadan. Umutlar yeşermez, sevgi olmadan. Yalnızlıklar yok olmaz, yuva kurmadan. Mutlu anlar yaşanmaz, dostlar olmadan.

108.Hiçbir koşul gözetmeksizin, sevgimizin, her şeyin üstünde geleceği bir beraberliğe adım atmaya vesile olacak Düğün Törenimize sizleri de şahitlik etmeye bekliyoruz.

109.Ne yere ne göğe ismini yazdım. Senin ismini aşkım, kalbime yazdım. Düğün törenimizde sizlerle birlikte olmaktan onur duyacağız.

110.Sevgi kuşağından geçip, göğe doğru yol aldık. Bulutların arasından tüm dostlara haber saldık. Bu bir Temmuz akşamında evlenme kararı aldık. Nişan Törenimizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

111.Bir gül istiyoruz, kokladıkça solmayacak. Bir sevgi istiyoruz, yaşadıkça bitmeyecek. Bir hayat istiyoruz ömür boyu sürecek. Bir dünya istiyoruz, güneşi hiç bitmeyecek. Biz yuva kuruyoruz hiç yıkılmayacak. Kalplerimiz birbirine bağlı kalacak. Buna yemin ediyoruz…

112.Soluk kentin alın yazısı vurulur dağlara, İçinde kumral bir çınardır sevdiğim, eğilip yüreğinden ezgiler içtiğim, birlikte mutluluğa karar verdiğim… Düğün Törenimizde bizimle beraber olmanızdan mutluluk duyacağız…

113.Binlerce yıldız vardı, hepsi parlıyordu, hepsi gökteydi. Ama ben; seni, güneşi seçtim ve ben senin için binlerce yıldızdan vazgeçtim. Bu mutlu günümüzde birlikte olmak dileğiyle…

114.Sevgi denilen kervana bindik, Aşk denilen fırtınaya kapıldık. Evlilik denen yolda yürümeye karar verdik… İlk adımlarımızı atarken sizlerin de eşlik etmesini istedik…

115.Dil sustu gözler konuştu, gönüller birbirine uyuştu, evlilik kararı alındı, dostlara haber salındı, bizi bu mutlu günde yalnız bırakmayın, bekliyoruz sakın unutmayın…

116.Türküler paylaşılıyorsa eğer, dağ rüzgârları paylaşılıyorsa, sevinçte dâhildir buna. O zaman bütün bir yaşam paylaşılacak kadar güzeldir artık. Yaşamımızı paylaşmaya adım attığımız bu ilk günde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız…

117.Leyla ile Mecnun’u görmemiş, Kerem ile Aslı’yı duymamış, Ferhat ile Şirin’i bilmiyor olabilirsiniz. Titaniği de seyretmediyseniz. Bu fırsatı sakın kaçırmayın. Bu büyük aşkın nikâh/düğün gecesinde/gününde, Bizleri onurlandırmanız dileğiyle…

118.Karşılıksız aile sevgisi ve güveniyle büyüyüp hayat adlı yolculukta kendi irademizle aldığımız evlilik kararımızın geleceği kucaklayarak ilk “EVET” ini sizlerin huzurunda söylemekten gurur ve mutluluk duyacağız…

119.Gönül ferman dinlemedi, biz evleniyoruz. Bu mutlu günümüzde sizleri de bekliyoruz…

120.Yaşamın bir anlamı da sevmek. Aşık olmak ise; birlikte güzeli aramak. Doya doya beklemek, özlemekse aradığını bulmak. Bulduğunda evet demek ise biz, “EVET” i demiştik. Bunu sizlerle beraber yinelemek istiyoruz…

121.Sevginin değerini, mutluluğun kıymetini, evliliğin kutsallığını biliyoruz. Biz, sizleri düğünümüze konuk, mutluluğumuza tanık olmaya davet ediyoruz.

122.Büyük aşklar yolculuklarla başlar ve serüvenlerle düşer bu yollara ancak. Onlar ki, dünyanın son umudu soyları tükenen birer çılgındırlar. Sizleri aramızda görmekten mutluluk duyarız.

123.İyi günde ve kötü günde, Varlıkta ve yoklukta, Hastalıkta ve sağlıkta, birbirimize ihtiyacımız olduğu her anda, Birbirimizden ayrılmayacağımıza söz veriyoruz. Sizleri de Düğünümüze bekliyoruz.

124.Birlikteliğimizin sonsuza kadar sürmesi umut ve dileği ile ortak yaşama adım attığımız bu günde sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyacağız.

125.Güller sadece bizim için açtı. Doğa, bizim için uykusundan uyandı. Güneş bizi gördüğünde tekrar doğmaya başladı. Bizim hayatlarımız birlikte anlam kazandı. Sonsuz birlikteliğe adım atacağımız bu mutlu gecemizde sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

126.İkimiz teker teker yürürken yolda, Aşk sardı etrafımızı bir anda… Bundan sonra tek olmak yasaklandı bize, Ardık biz “biz”iz… Sizleri de bizimle mutluluğumuzu paylaşmaya davet ediyoruz.

127.Sessiz geçen yıllarda, bulduk birbirimizi… Tutunup sevdamıza, yaşadık sevgimizi… Şimdi bu mutluluk, birleştirecek hepimizi… Düğün törenimizde bizlerle olmanız dileğiyle

113  ALTIN   SÖZ

Bilen ama bildiğini bilmeyen, uyuyor demektir. Uyandırın onu. Bilmeyen ve bilmediğini bilmeyen eğitilebilir. Eğitin onu. Bilmeyen ama bildiğini zanneden,aptalın tekidir. Uzak durun. Bilen ve bildiğini bilen, peygamberdir izleyin onu... Hz. Ali

Ölümden Niye Korkacağımki? Ben varken o yoktur,o gelincede ben olmayacağım."

113 HIRS iLE MUTLULUK BİR BİRLERİNİ HİÇ GÖRMEZLER.
112 BİR iNSANIN GERÇEK ZENGİNLİĞİ, ONUN BU DÜNYADA YAPTIĞI İYİLİKLERDİR.
111 DÜŞMANLARIN EN BÜYÜĞÜ DÜŞMANLIĞINI GİZLEYENDİR.
110 DÜŞMANIN DOST GÖRÜNEN YUMUŞAK YÜZÜNE, TATLI SÖZLERİNE, ARMAĞANLARINA KANACAK OLURSAN EY TÜRK ULUSU, YOK OLACAKSIN! ÜLKENDE BİRLİĞİ KORURSAN YASAYACAKSIN.
109iNSANLAR SERVET iSTERLER AMA, ASIL TATMİNE KANAATE İHTİYAÇLARI VARDIR.
108İKİ iNSAN, BOS YERE MESAKKET ÇEKMİŞTİR: 1. KAZANIP DA YEMEYEN. 2. ÖGRENiP DE YAPMAYAN.
107BİR KERE ALDANIŞTA, KABAHAT ALDATANIN. İKİ KEZ ALDANIŞTA, KABAHAT ALDANANIN...
106EMEK VER, KULAK VER, BİLGİ VER, BORÇ VER; AMA BOS VERME! İYİYİ ARA, GÜZELİ ARA, DOĞRUYU ARA; AMA KUSUR ARAMA! (La edri)
105ÖLMEK, FELAKET DEĞİLDİR. ASIL FELAKET, ÖLDÜKTEN SONRA BASINA GELECEKLERİ BİLMEMEKTİR. 
104TOPRAKTAN GELEN iNSANIN, TOPRAK ÜSTÜNDE BÖBÜRLENİP KİBİRLENMESİ MÜNASİP OLMAZ. (Hz. Ali r.a.)
103YENİLMESİ GEREKEN iLK DÜŞMANLIKLAR, ÖFKE iLE ÜMİTSİZLİKTİR.
102DAİMA KENDİ MENFAATİNİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURAN KİMSE, PEK ÇABUK DÜŞMAN KAZANIR. (Konfüçyüs)
101YALNIZ KENDİNİ DÜŞÜNEN ADAM, YUMURTASINI PİŞİRMEK İÇİN KOMŞUSUNUN EVİNİ YAKAR.
100ALLAH, iLMi DİLEYENE, MALI DİLEDİĞİNE VERİR.
99AKRABANIN DÜŞMANLIĞI VE DOSTLARIN EZİYETİ, YILAN ZEFİRİNDEN DAHA ACIDIR.
98YASLANMAK, BİR DAĞA TIRMANMAK GİBİDİR. ÇIKTIKÇA YORGUNLUĞUNUZ ARTAR, NEFESİNİZ DARALIR; AMA GÖRÜŞ AÇINIZ GENİŞLER. (Bergman)
97 SAHİP OLDUĞUNUZ TEK ALET ÇEKİÇ iSE, HER ŞEYİ Çivi OLARAK GÖRMEYE BASLARSINIZ. (Moslov)
96HİLE, OYUNU KAZANDIRSA DA, KADERİ DEGiSTiRMEZ. (La edri)
95KENDİMİZDE HER KUSURU BAĞIŞLARIZ, BAŞKALARINDA iSE PİREYİ DEVE YAPARIZ.
94YALAN ÇEŞİTLERİ: iNSANLAR BAZEN FARKINA VARMADAN VEYA YALAN OLDUĞUNU BİLMEDEN DE YALAN SÖYLEYEBİLMEKTEDİRLER. BU SEBEPLE YALAN, SÖYLENİŞ TARZINA GÖRE ÇEŞİTLİLİK ARZ EDER. Mesela;
93MÜBALAĞA BİR YALANDIR: Bir şeyi olduğundan fazla veya büyük göstermek, olmayan vasiflarla tavsif etmek, mübalağa cinsinden bir yalandır.
92KİNAYELİ YALAN : Doğruyu başka bir doğruyla değiştirerek yalan söylemek.
91İFTİRA iLE KARIŞIK YALAN: Masum bir insani suçlu pozisyonuna düşürmek ki, bu da yalan söylemektir.
90SAKADAN YALAN SÖYLEMEK: Saka yaparak dahi olsa yalana başvurmak mezmumdur, mümine yakışmaz. Nitekim hadis-i şerifte söyle buyurulmuştur: "Yazıklar olsun o kimseye ki, insanları güldürmek için yalan konuşur! Vah ona, yazık ona!" 
89AÇIK KALPLE KONUŞAN DÜŞMAN, İÇİNDEN PAZARLIKLI DOSTTAN DAHA iyidir. 
88BAŞKALARINI TESELLİ EDERKEN, AYNI ZAMANDA KENDİ ACILARIMIZI DA UNUTMUŞ OLURUZ. 
87 HAYATTA EN ZOR VE EN DEĞERLİ ŞEYLERDEN BİRi DE, iNSANIN KENDİ KENDİNİ TESELLİ EDEBİLMESİDİR. (Alexandre Dumas Fils)
86YERi GELDiGiNi GÖRMEDiKÇE, ASLA KONUSMA. Nice lüzumsuz ve faydasiz konusanlar vardir ki, haksizlik eder; yerinde olmayan söz sarf etmis olur. Böylece fesatla,siddetle, SIKINTIYLA yüzyüze gelir.
85BİR ÜLKEDE AKIL, SANAT VE MAHARETTEN ÇOK MADDi SERVETE KIYMET VERiLiRSE; BiLiNMELiDiR Ki, ORADA KESELER SiSMiS, KAFALAR BOSALMISDIR. 
84 TERBiYENiN SIRRI, ÇOCUGA SAYGI iLE BASLAR. (Emerson)
83YOKSULLUK KORKUSU iLE ÖMRÜNÜ SERVET TOPLAMAK PESiNDE HARCAMAK, FAKiRLiGiN TA KENDiSiDiR. 
82 BİR TEK KiMSEYE YAPILAN ADALETSiZLiK, HERKESE ÇEVRiLMiS BİR TEHDiTTiR. 
81HERKES AYNI SEYi DÜSÜNÜYORSA, HiÇ KiMSE FAZLA BİR SEY DÜSÜNMÜYOR DEMEKTiR. (Walter Lipmon)
80DOĞRUYU SÖYLEMEK DEGiL, ANLATMAK GÜÇTÜR. (Cenap Sehabettin)
79ADALETSiZLiK EDEN, ADALETSiZLiGE UGRAYANDAN DAHA BEDBAHTTIR. (Demokritos)
78ALLAH KORKUSU, AÇLIK KORKUSU, AYIP KORKUSU, EN SON DA ViCDAN KORKUSU BULUNMAYAN YERDE, iNSAN VARDIR AMA, iNSANLIK YOKTUR. (Kazim Taskent)
77DOST TEKLiF EDER, DÜSMAN ISRAR EDER.
76CEViZiN KABUGUNU KIRIP ÖZÜNE iNEMEYEN, CEViZiN HEPSiNi KABUKTAN iBARET ZANNEDER.
75 iNSANIN HAYATI ZORLUKLARLA BASLAR. ZORLUKLARLA OLGUNLASIR. ZORLUKLARLA SON BULUR. BUNUN DISINDAKiLER iNSAN KIYAFETiNDE VASIFSIZ YARATIKLARDIR.
74KENDi iSTEKLERiNi YENEMEYENLER BASKALARININ iSTEKLERiNE ESiR OLMAKTAN KENDiLERiNi KURTARAMAZLAR. (Kazim Taskent)
73TÜRKiYENiN YÜKSELiSi iTHAL FiKiRLE OLMAZ. HiÇ BİR YABANCI TÜRKÜN MENFAATLERiNi TÜRK MiLLETiNiN KENDiSi KADAR DÜSÜNEMEZ. (Alparslan Türkes)
72HAYVANLARIN EVCiLLiK DERECESi, AÇ KALDIKLARI ZAMAN, iNSANLARIN OLGUNLUKLARI iSE, TOKLUKLARINDA BELLi OLUR. (Kazim Taskent)
71ALMAN PROF. NAUMARK'IN iTiRAFLARI: "istanbul Üniversitesi'nde ögretim üyesi Alman asilli prof. Naumark ile bir kisim talebesi Bogaziçinde geziye çikarlar. Talebelerden biri prof. Naumark'a su soruyu sorar: - Avrupa bizi neden sevmez? prof. Naumark su cevabi verir: - Çok samimi olarak itiraf edeyim ki, Avrupali Türkleri sevmez ve sevmesi de mümkün degildir, Asirlardir kilisenin Türk ve islam düsmanligi Hiristiyanlar'in hücrelerine sinmistir. Sebeplerine gelince:

1. Müslüman oldugunuz için sevmez. Ama faraza laik söyle dursun, hiristiyan olsaniz da size düsman olarak bakmaya devam eder.

2. Sizler farkinda degilsiniz ama, onlar su gerçegin farkindadirlar: Tarihten Türk çikarilirsa tarih kalmaz. Osmanli arsivi tam olarak ortaya çikarsa, bugünkü tarihlerin yeniden yazilmasi gerekir.

3. Avrupa'nin pazari idiniz. Simdi Avrupa'yi pazar yapmaya basladiniz.

4. En az 400 yil Avrupa'da sirtimizda ve ensemizde at kosturdunuz.

5. Selçuklular Anadolu'yu, Osmanlilar ise orta Avrupa ve Balkanlari Haçli ordusuna mezar ettiler.

6. Sizi silah ile yenemeyenler, sizleri kendilerine benzeterek hakimiyet sagladilar.

7. Selçuklu ve bilhassa Osmanli, islamiyet ugruna her seyini feda etmeseydiler, islamiyet bugün belki sadece Hicaz'da varligini devam ettirirdi, Kaldi ki Vehhabiligi kuranlar da, ingiliz Dominyon Bakanligi'nin adamlaridir. Bati her yerde islamiyet'i, sapik inançlara kanalize etti. Ama Osmanli, Asr-i Saadet'i devam ettirdi. 

8. Kilise size kin kusmaktadir. Ve sebepleri yukaridadir.

9. Ben Türkiye'ye geldigimde 2 üniversiteniz vardi, simdi 19 üniversite var. (O tarihte öyle idi simdi ise çok daha fazla.)

10. Sizler, gerçek hüviyetinize döndügünüz an Avrupa'nin refahi ve medeniyeti yikilir. 11. Yine sizler, Avrupa'nin tarihi düsmanisiniz ve daima düsman olarak kalacaksiniz."

70 SÖYLEYECEKLERiNi BEYNiNDEN GEÇiRMEDEN KONUSAN iNSAN, FRENSiZ MAKiNEYE BENZER. 
69BU FANi DÜNYADA EN ÇOK GÜLEN KiMSE AHiRETTE EN ÇOK AGLAYACAK OLAN KiMSEDiR.  Said bin Abdil-Aziz (R.A.) vefatindan önceki 40 sene hiç gülmemistir. Gazvan Rakkasi (R.A.) de böyle idi.
68YEMEK SOFRASINA AÇ OTURMAMALI, SOFRADAN TOK KALKMAMALI. SAGLIKLI UZUN ÖMRÜN SIRRI BUDUR.
67iNSAN ÖLDÜGÜ ZAMAN DEGiL, UNUTULDUGU ZAMAN ÖLÜR.
66ZAMAN YAKINLASMADIKÇA KIYAMET KOPMAZ. BU YAKINLASMA ÖYLE OLUR Ki, BiR YIL BİR AY GiBi, AY BİR HAFTA GiBi, HAFTA DA BİR GÜN GiBi, GÜN SAAT GiBi, SAAT DE BİR ÇIRA TUTUSMASI GiBi (KISA) OLUR. 
65ZENGiNLiK MAL ÇOKLUGUYLA DEGiLDiR. BiLAKiS ZENGiNLiK GÖZ TOKLUGUYLADIR.
64ASLA BİRiLERiNiN UMUDUNU KIRMA. BELKi DE SAHiP OLDUKLARI TEK SEY ODUR.
63 BOL BOL TEBESSÜM ET, GÜLÜMSE. HEM MALiYETi SIFIRDIR, HEM DE BEDELiNE PAHA BiÇiLMEZ. 
62DÜNYADA EN KOLAY SEY ÖGÜT VERMEK, EN ZOR SEY DE PARA VERMEKTiR.
61SAYGIDA, SEVGiDE, ACIMADA ÖLÇÜSÜZLÜK BÜYÜK HATALARA YOL AÇAR.
60HAK EDiLMEMiS VARLIKLAR SAHiPLERiNE ER-GEÇ, MADDi OLSUN, MANEVi OLSUN, BEDBAHTLIKLAR HAZIRLAR. (Kazim Taskent)
59TOPRAKTA BiTEN GÜLLER SOLAR, GiDER. GÖNÜLDE; BiTEN GÜLLER iSE DAiMiDiR VE HOSTUR. 
58GÖZLERiN GÖRDÜGÜ NOKSANLARIN DÜZELTiLEMEDiGi YERLERDE, GÖZLERiN GÖRMEDiGi FELAKETLER BASLAR.
57ÜMMETiN HELAKiNE SEBEP OLAN ÜÇ SEY: 1) KADERi YALANLAMAK, 2) IRKÇILIK DAVASI GÜTMEK, 3) TAHKiK ETMEKSiZiN DiNi MES'ELELERi NAKLETMEK. (Mu'cemü'l-Evsat, 4/336)
56KUL, HAYRIYLA-SERRiYLE KADERE iNANMADIKÇA; KENDiSiNE iSABET EDECEK SEYi ATLATAMAYACAGINI VE KAÇACAK OLAN SEYi ELDE EDEMEYECEGiNi BiLMADiKÇE iMAN ETMiS OLAMAZ. 
55ARKADASINA BORÇ VERiRKEN iHTiYATLI DAVRAN. ZiRA, HER iKiSiNi DE KAYBEDEBiLiRSiN. HEM PARANI HEM ARKADASINI. (H. Jackson Brown)
54iNSANLAR YOKLUK FELAKETLERiNDE BİRBİRLERiNi, BOLLUK SAADETLERiNDE iSE KENDi KENDiLERiNi YERLER.
53BES ÇESiT SEHiD VARDIR: TAUNA (VEBA) TUTULMUS OLANLAR, iSHALDEN ÖLENLER, BOGULANLAR, YIKINTI ALTINDA KALANLAR VE ALLAH YOLUNDA ÖLENLER. 
52NE YAZIK Ki, ÇÖZÜLMEYEN DAVALARIMIZIN BASINDA HALA ATATÜRK iLKELERi, ÖZGÜRLÜK, DEMOKRASi, SOSYAL ADALET VE DEVLETÇiLiK ANLAYISLARI GELiYOR.
51 YARISINA KADAR SU KONULMUS BİR BARDAGI iYiMSER'E GÖSTERMiSLER: -YARISI DOLU DEMiS. KARAMSAR'A GÖSTERMiSLER: -YARISI BOS DEMiS.
50HER SEY ÇOK OLUNCA UCUZLAR. EDEP BUNUN AKSiNEDiR. O, ÇOGALDIKÇA DEGERi ARTAR.
49BİR ADAMIN MANTIK VE MUHAKEMESi DÜZGÜN OLURSA, AMELLERi (YAPTIGI iSLERi) DE SIHHATLi VE DÜZGÜN OLUR.
48Resullüllah (s.a.v) Efendimiz buyurdular ki: "CiHAD iLE CUMA NAMAZI VE CENAZENiN PESiNDEN GiTMEK KADINLAR İÇİN (FARZ) DEGiLDiR."
47iNSANLIK HAYATINDA YOKLUK KORKUSUNDAN DAHA TEHLiKELiSi, BOLLUK HIRSIDIR.
46ŞEYTAN YOK DEME, DOSTUM. O BAZEN EŞTiR, BAZEN EVLATTIR, BAZEN DE iS ARKADASI. HER ÜÇÜ BİRDEN SENİ SARARSA, TEK ÇARE SENİN DE ŞEYTAN OLMANDIR.
45 KENDiNi ZEVKLERiNiN iSTEKLERiNE KAPTIRIRSAN, BiL Ki TUZAKLARA YEM OLURSUN, ZAVALLI HAYVANLARA DA ÖRNEK.
44iYiYE RAZI OLMAYIP EN iYiNiN ARKASINDAN KOSANLAR, EN KÖTÜNÜN YOLDASI OLURLAR.
43DOGU'DA KADIN YA KÖLEDiR, YA KRALiÇE MEVKiiNDEDiR. KADIN KÖLE iSE ALLAH ONU KOCASINDAN, KRALiÇE iSE ALLAH KOCASINI ONDAN KORUSUN.
42KiSi DiLi ALTINDA SAKLIDIR. KONUSTURUNUZ, KIYMETiNDEN NELER KAYBETTiGiNi ANLARSINIZ. 
41KiSi DOSTUNUN DiNi ÜZEREDiR, KENDiSiNi DÜSÜNDÜGÜN GiBi SENi DÜSÜNMEYEN KİMSE iLE ARKADASLIK YAPMAKTA HAYIR YOKTUR. (Hadis-i Serif)
40AZ YETiSMiS iNSANLAR YETiSMEMiS iNSANLARI YA ZOR, YA KORKU iLE, YA DA ALDATARAK YÖNETiRLER.
39HiÇ KİMSE HAKSIZ ÇIKTIGI OLAYLARI HATIRLAMAZ. HAKLI OLDUGUNU iSE, HiÇ KİMSE UNUTMAZ.
38YASANARAK EDiNiLEN BiLGiLER TAS ÜZERiNE YONTULMUS YAZILARA BENZERLER.
37HER SEYiN FAZLASI ÇOK ZARARLI OLABiLiR, AKLIN FAZLASI DA.
36 SUSMASINI BiLEN KONUSMASINI DA BiLiR. (Kazim Taskent)
35PARA iYi BİR USAK, KÖTÜ BİR EFENDiDiR.
34GAFiLE HAYRET DOĞRUSU! ÇÜNKÜ KENDiSi DAiMA GÖZETiLMEKTEDiR. DÜNYAYI ARZU EDENE HAYRET DOĞRUSU! ÖLÜM KENDiSiNi BEKLEMEKTEDiR. KAHKAHA iLE GÜLEN KİMSEYE DE HAYRET DOĞRUSU! ZAVALLI BiLMiYOR. ACABA ALLAH KENDiSiNDEN RAZI MIDIR, YOKSA GAZAP MI EDiYOR?
33(DiN) KARDESLERiNE DÜSMANCA GÜLÜMSEME. ZiRA ALLAH. ONU ESiRGER DE SENi BİR BELAYA UGRATIR. 
32REKLAM OLARAK KULLANILAN YARDIM, YARDIM OLMAKTAN ÇIKAR. (Hutton)
31KAYBEDECEK BİR SEYi OLMAYAN iNSANDAN KORKULUR. (Goethe)
30ATATÜRK BiZiM iÇ GÜNESiMiZDiR. O'NU BALÇIKLA SIVAMAYA KALKMAK, KENDi iÇiMiZDEKi ISIGI BOGMAKTIR, KENDi KÖRLÜGÜMÜZÜ YARATMAKTIR.
29BiZ TÜRKLER DAiMA ÇOK iYi İÇİN ÇIRPINIRIZ, DÖVÜSÜRÜZ, ÖLÜRÜZ BiLE. AMA EN iYiYE KAVUSTUKTAN SONRA SEFALET DOSTUMUZ OLUR. ÇÜNKÜ HER KAVUSTUGUMUZ iYiYE BAKMASINI BiLMEYiZ DE ONDAN.
28POLiTiKACI SEVERSE HEM ÖPER, HEM ISIRIR.
27DERTSiZ ÖMÜR HAYATTA YASANMAMIS SÜREDiR.
26ALISKANLIKLARIN ZiNCiRi, ÖNCE HiSSEDiLMEYECEK KADAR HAFiF, SONRA KIRILMAYACAK KADAR GÜÇLÜ OLUR.
25 PARAYA-MADDEYE TAPANLAR, DENiZ SUYU iÇENLERE BENZERLER, iÇTiKÇE SUSUZLUKLARI ARTAR.
24MEMLEKETiMiN iNSANLARI NE HALLERE GiRDi YARABBi! UTANANLAR KENDiLERiNi TANIYANLARIN YÜZLERiNE BAKAMIYORLAR. UTANMAYANLARDAN DA, ONLARI TANIYANLAR KAÇIYORLAR. (Kazim Taskent)
23ARTIK TARiH OLAN GEÇMiSLERi ARAMA, YASADIGIN GÜNLERE SÜKRET, KENDiNi GELECEGE HAZIRLA.
22iYiYi KÖTÜDEN ÖGRENENLERE DAHA iYiYi ANLATMAK ZORDUR.
21BATI'YA ÖZENMiS DOGULU, ONA BENZEMEYE ÇALISIRKEN DAHA ÇOK, ONUN YAPMADIKLARINI YAPMAK iLLETiNE TUTULUR. O ZAMAN DA, ARTIK NE DOGULUDUR NE DE BATILI.
20DOGU'DA MAKAMLAR iNSANLARA KIYMET KAZANDIRIR. BATI'DA iSE, iNSANLAR MAKAMLARA KIYMETLER KATARLAR.
19 BATI'DA KADINA ERKEGiN ÖNÜNDE, DOGU'DA iSE ARKASINDA YER VERiLMiSTiR. FAKAT ROLLERiNDE BİR FARK YOKTUR. BİRiNCiSi ERKEGi iSTEDiGi YERE SÜRÜKLER, ÖTEKi iSE iTER.
18KARISINA ÇOK BAGLI OLANA HAYRAN OLMAK, KARISINDAN KORKANDAN iSE KORKMAK GEREKiR.
17SEVGi, iNANÇSIZ VE SAYGISIZ OLURSA YARALAYAN, ÖLDÜREN BİR SiLAH OLUR. iNANCA, SAYGIYA DAYANAN SEVGi iSE, MUTLULUKLAR YARATIR.
16iNSAN EN BÜYÜK KÖTÜLÜGÜ DÜSMANINDAN GÖRMEZ, DOSTUNDAN DA GÖRMEZ, KENDiNDEN GÖRÜR. (Kazim Taskent)
15iNSANLAR FELSEFEYi ÇOCUKKEN MASALDAN, SONRA KiTAPLARDAN, iHTiYARLAYINCA DA ARKALARINDA KALAN HAYATLARINDAN ÖGRENEBiLiRLER.
14 TÜRKiYE'MiZ GARiP BİR MEMLEKETTiR. BAZEN BİR ÇOK YILLARDA BASARILAMAYACAK iSLERi BİR GÜNE SIGDIRMAYA ÇALISIR, BAZEN DE BİR GÜNDE YAPiLABiLECEK iSLERi BİRÇOK YILLARDA YAPAMAZ.
13ESKi TÜRK, BATI'YI TAKLiT ETMEZDi. YENi TÜRK iSE, KÖTÜ BATILIYI TAKLiT YARISINDA.
12YASADIGIMIZ BUGÜNKÜ DÜNYADA ARTIK DAHA iYiYi ARAMA, DAHA KÖTÜDEN KORUN.
11 YOKLUKLARDAN VARLIKLARA, SONRA VARLIKLARDAN BOLLUGA, DAHA SONRA DA BOLLUKLARDAN ÇIKMAZLARA iSTE 20. YÜZYIL MEDENiYETi!
10BATILI OLMAK BATILININ DiLiNi BiLMEK, KiTABINI OKUMAK, ÖGRENMEK, KIYAFETiNE GiRMEK, ONUN GiBi EGLENMEK DEGiLDiR. ONUN GiBi iNSAN OLMAKTIR.
09 BUGÜNÜ ANLAYABİLMEK İÇİN EVVELA YÜZÜNÜ GERİYE ÇEVİRMEK LAZIMDIR.
08EN TEHLİKELİ CAHİLLİK, HİÇ BİR ŞEY BİLMEMEK DEĞİL, KENDİNİ BİLMEMEKTİR.
07GÜZEL KONUŞMAK,GÜZEL iS GÖRMEK DEĞİLDİR. dikkat ederseniz en iyi isçiler nasıl is gördüklerini söylemekten aciz kimselerdir.Buna karşılık, yaptıklarını çok iyi anlatan kimselerin de elinden iyi is çıktığı pek görülmemiştir. (Kazım Taşkent)
06MUTLU OLABİLMENİN BİR YOLU DA, GEÇMİŞİN ÜZÜNTÜLERİNİ UNUTABİLMEKTİR.
05KARANLIĞIN AZABINI, DERTLERİNİ ÇEKMEYENLER IŞIĞIN NİMETİNİ ANLAYAMAZLAR.
04HİÇ BİLMEYEN GÖZÜ iLE DÜŞÜNÜR. AZ BİLEN iSE KAFASIYLA GÖRÜR. ASIL BİLGİLİ iNSAN GÖZÜ iLE GÖRÜR, KAFASIYLA DÜŞÜNÜR. 
03 HERKESİN EN AZ TANIDIĞI iNSAN KENDİSİDİR.
02İYİ İÇİN ÇABA GÖSTERMEYENLER, KÖTÜLÜĞÜN İŞGALiNE DÜŞERLER.
01SÖHRETLİ KÖTÜ iNSANLARIN SEVGİLERİ NEFRETLERİNDEN DAHA TEHLİKELİDİR.

VE...BUNLARDA KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN !!

 • Akıl senin için iyi ve yeminli bir dosttur. Bilgi senin için çok merhametli bir kardeştir.
 • Allâh'a sığın, onun emrine itaatsizlik etme!
 • Akıl süsü dil, dil süsü sözdür. İnsanın süsü yüz, yüzün süsü gözdür. İnsan sözünü dil dili ile söyler; sözü iyi olursa, yüzü parlar.
 • Allah'tan ne gelirse ona râzı ol!
 • Anlayış ve bilgi çok iyi şeydir; eğer bulursan, onları kullan ve uçup göğe çık.
 • Bir insan bütün dünyaya tamamen sahip olsa bile, sonunda dünya kalır; onun kısmetine ancak iki top bez düşer.
 • Bu dünya renkli bir gölge gibidir, onun peşine düşersen kaçar; sen kaçarsan o seni kovalar..
 • Bu dünyanın kusuru bin, meziyeti ise birdir. İnsan bunu nasıl geçirirse, o öyle geçer.
 • Bütün halka içten gelen merhamet göster.
 • Bütün iyilikler bilginin faydasıdır. Bilgi ile göğe dahi yol bulunur.
 • Büyüklük taslayan, kibirli ve küstah adam, tatsız ve sevimsiz olur; kibirli insanın itibari günden güne azalır.
 • Eğer kendine candan bağlı birisini arıyorsan, sözün kısası, kendinden daha candan birini bulamazsın.
 • Dâima iyilik yap ki, kendin de iyilik bul.
 • Doğan ölür, ondan eser olarak söz kalır. Sözünü iyi söyle, ölümsüz olursun.
 • Dünya ve âhireti her ikisini birden elde etmek istersen, şu birkaç işi bırakma; muktedirsen bunları mutlaka yerine getir!
 • Elini uzatarak gökteki yıldızları tutsan ve başın göğe değse bile, sonunda sen yine yerdesin.
 • Ey asil insan! insanlığı elinden bırakma; insanlığa karşı daima insanlıkla muamele et.
 • İşi adaletle yap, buna gayret et; hiç bir zaman zulüm etme; Allah'a kulluk et ve O'nun kapısına yüz sür.
 • Hangi iş olursa olsun, sen onu tatlı dille karşıla; her işte tatlı dil kullanırsan saadet sana bağlanır.
 • Hiç bir işte acele etme, sabırlı ol, kendini tut; sabırlı insanlar arzularına erişirler.
 • Diline ve gözüne sahip ol, boğazına dikkat et; az ye, fakat helal ye.
 • Hangi işe girersen, önce sonunu düşün; sonu düşünülmeyen işler, insana zarar getirir.
 • Başkasının zararını isteme, kendin de zarar verme; hep iyilik yap, kendi heva ve heveslerine hakim ol.
 • Bak, doğan ölür; ondan, eser olarak, söz kalır; sözünü iyi söyle! ölümsüz olursun.
 • İnsanın bunca zahmet çekmesi hep boğazı ve sırtı içindir; mal toplar, yiyemez; öldükten sonra da vebali altında kalır.
 • Ey nimet sahibi olan kimse, şükret. Şükredene Tanrı nimetini artırır.
 • İnsan nadir değil, insanlık nadirdir. İnsan az değil, doğruluk azdır.
 • İnsanın bunca zahmet çekmesi hep boğazı ve sırtı içindir. Mal toplar, yiyemez; öldükten sonra da vebalı altında kalır.
 • Çok mal aç gözlüyü doyurmaz. Ecel gelince pişman olur, fakat artık işini yoluna koyamaz.
 • Akıl bir meşaledir. Kör için göz, ölü vücut için can, dilsiz için sözdür.
 • Kötülük edersen, kötülüğün karşılığı pişmanlıktır. Elinden gelirse, kötülüğün inadına iyilik yap.
 • Çok dinle fakat az konuş. Sözü akıl ile söyle ve bilgi ile süsle.
 • Fenalık cahillikten doğar, hastalıklar kötülükler hep aynı noksanlıktan ileri gelir. Fakat tedavi ile hastalara şifa verilebilir; terbiye ile kötüler iyi edilebilir; okumak yoluyla da bilgisizlere bilgi verilmiş olur.
 • Gönlünü ve dilini doğru tut!
 • Gurur faydasızdır, o insanları kendinden soğutur. Alçak gönüllülük ise insanı yükseltir.
 • Halka faydalı ol, onlara zarar verme!
 • Her mahlûk kendi nasibini alır. Yürüyenler yiyeceklerini ve uçanlar da yemlerini bulurlar.
 • Her sözü söz diye ağzından çıkarma. Lüzumlu olan sözü düşünerek ve ihtiyatla söyle.
 • Her bakımdan tam zengin olmak istersen, kanaatkâr ol. Böylece kendi nasibini elde etmiş olursun.
 • Huzur istersen zahmet ile birlikte gelir. Sevinç istersen kaygı ile birlikte bulunur.
 • İşe acele ile girme, sabır ve teenni ile hareket et. Acele yapılmış olan işler yarın pişmanlık getirir.
 • İnen yükselir, yükselen iner, parlayan söner ve yükselen durur.
 • İnsan süsü, yüz; yüzün süsü, göz; aklın süsü, dil; dilin süsü, sözdür.
 • İnsan, binlerce yaşasa, arzu ettiği şeylere kavuşsa bile, yine dileği bitmez.
 • İnsana insanlığı nisbetinde mukabelede bulun. Böyle mukabelede bulunduğu için, insana insan adı verilmiştir.
 • İnsanı dil kıymetlendirir ve insan onunla saadet bulur. İnsanı dil kıymetten düşürür ve insanın dili yüzünden başı gider.
 • İnsanların seçkini insanlığa faydalı olan insandır. Halk nazarında muteber kimse, merhametli olan insandır.
 • İyi hareket et, kötülerin zararlarını ortadan kaldır!”
 • Kara toprak altındaki altın, taştan farksızdır. Oradan çıkınca, beylerin başında tuğ tokası olur.
 • Kimin sana biraz emeği geçerse, sen ona karşılık daha fazlasını yapmalısın.
 • Kötülük değersiz bir şey olduğu için, onu yapan da değersizdir.
 • Menfaat sandalyeye benzer; başında taşırsan seni küçültür, ayağının altına alırsan seni yükseltir.
 • Öfke ve gazapla işe yaklaşma; eğer yaklaşırsan, ömrü heder edersin.
 • Söz ağızda iken sahibinin esiridir, ağızdan çıktıktan sonra sahibi onun esirdir.
 • Yalnız kendi menfaatini gözeten dosta gönül bağlama. Fayda görmezse, sana düşman olur, ondan vazgeç.
bir çivi kaybolursa bir nal kaybolur. bir nal kaybolursa bir at kaybolur. bir at kaybolursa bir süvari kaybolur. bir süvari kaybolursa bir savaş kaybolur.
YA ÖNDERLİK ET/YA TAKİP ET/YA DA YOLDAN ÇEKİL
HAYATTA BAZI FIRSATLAR VARDIR, SADECE BİR KEZ ELİNİZE GEÇER VE DEĞERLENDİRMEZSENİZ UÇUP GİDER! HAYATTA BAZI İNSANLAR VARDIR, SADECE BİR KEZ KARŞINIZA ÇIKAR;DEĞERİNİ BİLMEZSENİZ KAÇIP GİDERLER! VE ASLA GERİ DÖNMEZLER! Dikkatli olun....!!!! Farkinda olun.....!!!!!!!!!! Ve bir düsünün bakalim; Acaba siz bugüne kadar pencerenizden kaç kirlangiç kovaladiniz?.....
"HER RÜZGARDA OTLAR GİBİ EĞİLİP BÜKÜLÜRSEN, DAĞ BİLE OLSAN BİR OTA DEĞMEZSİN'' Hz. Mevlana "Ahmaklar zamanı nasıl öldüreceğini, akıllılar ise nasıl kazanacağını düşünür." ALAİN
"Mal kaybeden, bir şey kaybetmiştir, onurunu kaybeden birçok şey kaybetmiştir. Fakat cesaretini kaybeden her şeyini kaybetmiştir." Johann Wolfgang von Goethe