BİR YIL BÖYLE GEÇTİ

Nasıl geçtiğini anlayamadan bitiveren bir yıl sizi hüzünlendirmesin. Belki "geride ne çok şeyi bıraktık, neler yapmayı ummuştum ama olmadı" diyorsunuz, belki de “hiç unutulamayacak kadar güzel bir yıl geçirdim”... Hiç fark etmez. Zaman bizi bugüne getirdi ve önümüzde bilinmeyen var yine...

Her yıl yinelediğiniz ve nedense Aralık ayı boyunca elinizde kağıt kalem dolaşmanıza sebep olan- yaptıklarım-yapacaklarım listenizi bu defa bir defterin ilk sayfasına yazmayı deneyin. İşte size bir ilk yapılacak: Kendinize yeni yıl için güzel bir defter ve şık bir kalem alın ve başlayın yazmaya. Yıllar sonra okuyup hatırlamak için not alın hayallerinizi, yaptıklarınızı, yaşadıklarınızı.

Ve devam edin yapmak istediklerinizi yazmaya: ağaç dikin, ki siz de ödeyin borcunuzu doğaya. Çiçeklerle ve toprakla uğraşabilirsiniz. Öyle hiç zor değil. Mısır Çarşısı'ndan alınacak maydanoz, domates, nane tohumları hem balkonunuzu renklendirecek hem de sizi sakinleştirecek. Üstelik evde maydanoz kalmamış diyalogları da tarihe karışacak. Kendi nergisini kendin yetiştir kampanyası sizin önderliğinizde başlayabilir.

Evde birlikte yaşayamıyorsanız bile hayvanlarla dost olabilirsiniz. Sokaklarda yüzlercesi var. Kendi yediklerinizden bir bölümünü düzenli olarak onlarla da paylaşabilirsiniz. Bu soğukta her zamankinden daha zor çünkü onların yemek bulmaları.

Stresten uzak durmak için doktorların, terapistlerin söylediklerine kulak verebilirsiniz. Güzel kokular, güzel tatlar ve güzel görüntüler üçlemesini uygulamaya başlayın. Tütsüler, mumlar, taze kış çiçekleri ya da kokulu kuru çiçekler ilk akla gelenler. Güzel yemekler yemenin en ekonomik yolu kendi yemeğini pisirmek. Biraz da yatkınlığınız varsa başlayın yemek yapmaya. Yılbaşı için kendinize ve dostlarınıza bir güzellik yapın ve çikolatalı bir tatlı ile ödüllendirin herkesi.

Güzel görüntüler için her şeyden önce kendinizden başlayın. Atın koyu renkli eşyalarınızı bir tarafa ve renkleri keşfedin. Turuncular, morlar, mürdümler, yeşiller insana enerji veriyor. Giysilerinizden ev eşyalarınıza kadar her şeyde yapabileceğiniz bu renk değişiminin yanı sıra hazırlayacağınız küçük objelerle de etrafınızı güzelleştirebilirsiniz. Saplarını kestiginiz taze çiçekleri yatay bir kutunun içine ortasına bir mum ekleyerek yerleştirebilirsiniz. Ya da farklı deniz kabuklarını cam bir kaba koyduktan sonra üzerine su ekleyip kuru küçük yapraklar atabilirsiniz. İnce uzun düz bir vazoyu farklı renkteki kurdelelerle süsleyebilirsiniz. Küçük kozalakları düz ve yatay bir kaba koyup üzerine kuru çiçekler için olan kokulardan dökerek bir hediye hazırlayabilirsiniz. Üstelik bu yaptıklarınızı dostlarınıza hediye edip, onları memnun edebilirsiniz.

El yapımı olanların dışında pratik ve kullanışlı ürünler de yılbaşı hediyeleri için düşünülebilir. Soğuk günler için kaşkol, eldiven, bere ya da yılbaşıyla birlikte hesaplı promosyonlar sunan kozmetik ürünleri iyi birer hediye olabilir.

Yapılacaklar, yapılmayacaklar listenizdeki "sevdiklerinle daha fazla paylaş" bölümünü çoktan gerçekleştirmiş oldunuz bile bu hediyelerle. Onlarla daha sık bir araya gelerek yapacağınız ev partilerinin tadına da doyum olmaz.

Bilinçli olarak yalnız kalmaya ve böyle zamanlarda yalnızca kendinizle ilgilenmeye özen gösterebilirsiniz. Meditasyon ve yoga öğrenerek daha dinç ve sakin olabilirsiniz.

İYİ DÜŞÜNÜN

Bu yılınızı iyi geçirdiniz mi?
Sağlıklı olduğunuz için hiç sevindiniz mi?
Bu yıl hiç gün ışığı ile uyandınız mı?
Kaç kez güneşin doğuşunu izlediniz?
Bir neden yokken kaç kişiye hediye aldınız?
Kaç sabah yolda bir kediyi okşadınız?
Bu yıl yeni doğmus bir bebek parmağınızı sıkıca tuttu mu hiç?
Ve siz onu hiç kokladınız mı?
Yaz gecelerinde ne çok yıldız olduğuna hic şaşırdınız mı?
Kendinize bu yıl kaç oyuncak aldınız?
Kaç kez gözlerinizden yaş gelinceye kadar güldünüz?
Yaşlı bir ağaca sarıldınız mı bu yıl?
Çimlere uzandığınız oldu mu?
Çocukluğunuzdan kalan bir şarkıyı söylediniz mi hiç?
Hiç taş kaydırdınız mı bu yıl?
Kaç kez kuşlara yem attınız?
Bir çiceği dalındayken kokladınız mı?
Bu yıl kaç kez gökkuşağı gördünüz?
Ya da hediye alan bir çocuğun gozlerindeki ışığı?
Kaç kez mektup aldınız bu yıl?
Eski bir dostunuzu aradınız mı hiç
Kimseyle barıştınız mı bu yıl?
Aslında mutlu olduğunuzu kaç kez farkettiniz bu yıl?
İyi bir yılın, bunlar gibi birçok "küçük şey"e bağlı olduğunu hiç düşündünüz mü bu yıl?

Yayılın çimenlerin üzerine...
Acele edin...
Er veya geç...
Çimenler yayılacak üzerinize...

Jaques Prevert

BU SENE İYİ GEÇMEDİ SÖYLEMEM LAZIM
KADER BENİ SEÇMEDİ GÖRMEM LAZIM


BELKI SIFIRDAN BAŞLAMAM GEREK


ESKİDEN TAKTIĞIMI ŞİMDİ UNUTMAM GEREK
YENİ BİR AŞKBOL BOL PARA

YİNE GÜLECEK BİR NEDEN LAZIM
GÜZEL HABERLER

YENİ BİR KADER

BUNLAR İÇİNDE BİR MELEK LAZIM
YENİ BİR DURUŞYENİ BİR DOKUNUŞ

HER ŞEYİ EN BAŞTAN KEŞFETMEM LAZIM


YENİ BİR HAYAT GERİSİ BAYAT


KENDİME YENİ BİR BEN LAZIM


GÜZEL GEÇMEYEN GÜNLERİ UNUTMAM LAZIM

ASIP YÜZÜMÜ KALMIŞIM AZICIK KIRITMAK LAZIM

HEP İÇİME ATIP DURMUŞUM ARTIK KONUŞMAK LAZIM
HEPSİNİ BİR KAZANA ATIP HEMEN KAYNATMAK LAZIM


YENİ BİR AŞKYENİ BİR İŞ


YİNE GÜLECEK BİR NEDEN LAZIM


KALBİMİ SEVGİYLE DOLDURUP SEVGİYİ PAYLAŞMAK LAZIM
YENİ BİR HAYAT GERİSİ BAYAT BANA YENİ BİR BEN LAZIMwww.neleryokki.com.tr